Posljednjih godina rijeka Trebižat postaje sve atraktivnije turističko odredište u Hercegovini. To potvrđuje i rast broja kako domaćih tako i stranih turista željnih opuštanja, odmora u prirodi i uživanja u čarima ove rijeke.
S povećanim interesom turista izletnika raste i broj onih koji ulažu u kreiranje ponuda za turiste. One se uglavnom svode na uzbudljivu vožnju kanuom, najčešće od kupališta Božjak u blizini mjesta Studenci, pa sve do ušća Trebižata u Neretvu kod Čapljine. Postoje i duže ture od vodopada Mala kravica.
Neven Dragičević, jedan je pionira u ovom poslu.
– Novi gosti nam dolaze, stari nam se vraćaju, adrenalin možda nije kao na Neretvi i Tari, na Cetini u Hrvatskoj ili Soči u Sloveniji, ali ovdje imate drugu vrstu užitka. Trebižat je kraška rijeka, koja ima dosta sepertina i jako je razuđena s preko 10 otoka. Imamo slapova preko kojih se može proći, ali ima i onih visokih 3 metra koje moramo zaobići. Za razliku od raftinga ovdje može doći šira populacija, praktično od 7 do 77 godina, opisuje sugovornik Hrvatskog Medijskog Servisa posebnosti devetoimene hercegovačke rijeke.
Da, dobro ste pročitali, ova kraška ljepotica uistinu ima 9 imena. Kroz Imotsko polje je Matica i Vrlika, kroz općinu Posušje je Culuša, pa Ričina, potom Brina i Suvaja. Više puta ponire i izvire. U Grudskoj općini, u mjestu Peć Mlini, još jednom atraktivnom izletištu, izvire kao Tihaljina, pa kroz Ljubuško polje teče kao Mlade, da bi se konačno kao Trebižat ulila u Neretvu kod mjesta Struge.
Tvori jedan od najpoznatijih vodopada u BiH Kravicu, te nekoliko manje poznatih kao što su Koćuša i Čeveljuša.
Dragičevića pitamo kako zapravo izgleda jednodnevni izlet na Trebižatu u njihovoj organizaciji. Pojašnjava nam da oni organiziraju kanu safari za minimalno 7-8 osoba, a cijena po osobi je 40-50 eura.
– Kada nam se javi grupa dogovorimo mjesto u Čapljini na kojem ih sačekamo, obično oko 10 sati izjutra, potom idemo do naše baze, kampa. Na našem posjedu im prezentiramo naše domaće proizvode; voće povrće i sve što nudi Hercegovina to kušaju. Dovoljno je da ljudi sa sobom ponesu kupaći kostim. Zaduže prsluke i idemo do kupališta Božjak. Odatle, uz pratnju skipera u kanu idemo niz rijeku Trebižat nekih 9,5 kilometara, uz nekoliko pauza, odmora, kupanja. Na odredište stignemo oko 3-4 sata poslijepodne gdje ih čeka ukusan ručak, druženje i zabava, opisuje sugovornik HMS-a kako izgleda jednodnevni izlet na Trebižatu.
To je, kaže Dragičević, jednodnevni boravak u prirodi, uz i na prekrasnoj rijeci, gdje odmorite i dušu i tijelo. Imate i opuštanje i uzbuđenje i zabavu i druženje i to cijeli dan uz doručak i ručak, za relativno malo novca./HMS/