Nova austrijska Vlada najavljuje bolju zaštitu granica i oštriju kontrolu nelegalnih migracija. Analitičari vjeruju kako će to učiniti u kooperaciji sa zemljama Zapadnog Balkana.
Kneissl na Balkanu do sada nije bila posebno aktivna i još uvijek se ne zna u kojoj će mjeri podržati stavove šefa desničara Heinza-Christiana Strachea, koji otvoreno podržava politiku predsjednika RS-a Milorada Dodika, te stavove Slobodarske stranke prema Kosovu, čiju neovisnost Strache također kritizira. “Tu je naravno i pitanje Rusije, za koju postoje velike simpatije u Slobodarskoj stranci, i to ne samo simpatije već i petogodišnji sporazum o suradnji između Slobodarske stranke i Putinove stranke. Imajući u vidu otvorenu anti-EU-politiku Rusije na Balkanu ova bliskost može poprimiti opasne dimenzije za tu regiju. Ne očekujem da će Austrija dirati u teritorijalni integritet zemalja Balkana, konkretno BiH, ali vjerujem da će količina razumijevanja i čak i simpatije za političare kao Milorad Dodik biti veće”, smatra tako politolog sa Sveučilišta u Beču Vedran Džihić.
Zaštita Europe i domovine
Džihićevo je mišljenje i da će nova austrijska vlada zadržati strogi anti-migrantski kurs i fokusirati se na “zaštitu Europe i domovine” od ilegalnih migranata i izbjeglica. Također vjeruje da će Austrijanci u kooperaciji sa zemljama Zapadnog Balkana ojačati granice, policijske i druge sigurnosne službe u regiji, kako bi one bile u stanju biti bedem koji treba štititi Austriju i Europu od migracija. “Podršku Austrije bi tada uživali oni koji rade na očuvanju stabilnosti, neovisno o tome jesu li autokratski nastrojeni i kako vladaju u svojim državama”, kazao je Džihić za Deutsche welle.
Ključno za Zapadni Balkan će svakako biti i pozicioniranje Austrije unutar Europske unije. Pitanje je hoće li ta zemlja ostati na “europskom kursu” kako novi kancelar najavljuje ili će budućnost EU-a vidjeti u jačanju nacionalnih država i autokratskih lidera. “Ova druga opcija bi bila kobna za demokratske procese na Balkanu, i to na taj način što bi u tom scenariju indirektno otišla i poruka u glavne gradove naše regije da su autoritarne politike i strukture u osnovi u redu”, zaključuje Vedran Džihić, politolog sa Sveučilišta u Beču.