Kmet nije razumio zašto netko proizvodi tisuće pari cipela. Kome to treba?! Upravo nastaje svijet čiji je smisao većini nejasan kao kmetu industrija. Digitalna ekonomija
Da ti pokušam objasniti o čemu se radi u digitalnoj ekonomiji…, počeo je pionir tržišta kapitala u Hrvatskoj, vlasnik Fime, Milan Horvat. Našli smo se jer želim reizdati knjigu u koju se kunu mnogi menadžeri velikih kompanija, “Od dobrog do izvrsnog” Jima Collinsa, čije je prvo izdanje on zapravo darovao Hrvatskoj, a dobrih sat i pol smo razgovarali o investiranju.
“U feudalizmu je gotovo sva ekonomija bila vezana za zemlju. Svima lako razumljivo. Feudalac je vlasnik, kmetovi mu plaćaju korištenje zemlje. Nakon izuma parnog stroja i industrijske revolucije ni mnogi feudalci, a kamoli kmetovi, nisu mogli shvatiti novo doba, nisu razumjeli zašto netko uopće proizvodi tisuće pari cipela. Kmet si misli, imam cipele za rad u polju, eventualno bolje za odlazak u crkvu, i to je to. U cijelom životu možda će mi trebati šest pari cipela, a ovaj proizvodi tisuće. Kome trebaju tolike cipele?! Isto je i s digitalnom ekonomijom. Neki razumiju o čemu se tu radi i kome to treba, a većina ne”, nastavio je Horvat.
DADO RUVIĆ/REUTERS/PIXSELL
Ne radi se tu o bitcoinu i ostalim kriptovalutama. Bitcoin je samo najveća estradna zvijezda digitalne ekonomije, najavljen kao digitalno zlato, a prije će biti da je digitalni tulipan, balon. Međutim, Horvat slikovito opisuje… Nekad su dionice bile materijalne. Od papira. Nakon toga su postale dematerijalizirane. Ali ne digitalne! A sad najveće svjetske banke razmišljaju da ih, jer blockchain to omogućuje, iz dematerijaliziranih pretvore u digitalne. Tisuće milijardi dolara vrijedne dionice i obveznice planiraju digitalizirati.
Horvat je sjajan predavač. Kaže, netko mobitelom snimi fotografiju. Maila je ili stavi na Facebook, pošalje prijatelju i svi imaju istu fotografiju. Blokchain omogućuje da snimiš fotografiju, pošalješ je nekome i sad je samo on ima, ti je više nemaš. A jedna od suština digitalne ekonomije su velike uštede.
Nakon duge kave s Horvatom, jednako impresionirani prijatelj i ja dogovaramo s njim tematsku kavu, na kojoj bi nam objasnio što su u digitalnoj ekonomiji cipele koje ne razumijemo. OK – savjet ne tražim niti bih ga dao – možda smo prokužili da je bitcoin kockarnica u kojoj se kupac nada da će naći optimista kojemu će prodati skuplje. Ali što, možda zaslijepljeni eksplozijom bitcoina u lice histeričnih kockara, ne vidimo? Mogla bi to biti zanimljiva kava.
PIŠE Tomislav Birtić