Predsjednica britanske Agencije za standarde hrane i profesorica prehrane i zdravlja stanovništva na Sveučilištu Oxford, Susan Jebb, izjavila je da donošenje kolača i kolača na radno mjesto čini jednako štetno kao i udisanje tuđeg dima cigareta, odnosno pasivno pušenje, te izaziva lavina kontroverznih reakcija.
– Da nitko ne nosi kekse u ured, ne bih ih ni jela tijekom dana. Ali kako su već tu, jedem ih. To je moj izbor, ali ljudi biraju i odlazak u zadimljeni pub”, rekao je Jeb.
Njezini komentari izazvali su buru na društvenim mrežama, a korisnici se uglavnom pitaju može li se usporediti mogućnost jedenja kolača i pasivnog udisanja duhanskog dima.
Boyd Swinburne, profesor prehrane stanovništva i globalnog zdravlja na Sveučilištu u Aucklandu, stao je u njezinu obranu rekavši da analogija možda nije najsretnija, ali je shvatio poantu – obje tvari mogu uzrokovati ovisnost i zdravstvene probleme.
“Ultraprocesirana hrana – junk food kao kategorija – kriva je za mnoge zdravstvene probleme, poput problema sa zubima, dijabetesa, pretilosti, bolesti srca, čak i raka… Stoga nije nepravedno usporediti je s duhanskim dimom”, rekao je. Swinburne dodaje kako ne misli da treba ukinuti čitavu tradiciju donošenja kolača u ured kako bi se počastili kolege, kad već postoje manje štetne alternative.
Upravo je to bit smanjenja štete – stručnije verzije izreke “Bolje spriječiti nego liječiti” – koncepta koji je u posljednje vrijeme sve popularniji i za čiju primjenu se sve više zalažu brojni stručnjaci u borbi protiv rizičnih navike.
Podrazumijeva zamjenu loših navika manje štetnim, pri čemu njihovo potpuno ukidanje nije realno i održivo ili primijenjeno na gore navedenu polemiku – krafne i čokoladne kolače s puno šećera i ulja treba zamijeniti ronj kolačima bez dodatka masnoće. i šećer, a pušači koji se ne žele odreći cigareta neka prijeđu na manje štetne alternative koje ne spaljuju već zagrijavaju duhan i ne ispuštaju duhanski dim, pa ne smetaju nepušačima i ne vode ka pasivnom pušenju .