Ponedjeljak, 18 studenoga, 2024

Izaslanstvo EU, Veleposlanstvo SAD, strukovne udruge,.. osudile upad SIPA-e u Dnevni avaz

Vrlo
- Advertisement -

Izaslantvo EU, Veleposlanstvo SAD, predstavnici Vijeća za tisak, Udruge BH novinari i drugi ocijenili su da je jučerašnjih upad SIPA-e u redakciju Dnevnog avaza čin zastrašivanja novinara, prenosi Hrvatski Medijski Servis.

Podsjetimo po lagogu tužitelja Tužiteljstva BiH Dubravka Čamare  pripadnici SIPA-e došli su u redakciju Dnevnog avaza po tekstove Šejle Jugo-Turković, iz 2004. godine, iako, kako je priopćio Dnevni avaz Jugo-Turković nikada nije radila u „Dnevnom avazu“ nego u tabloidu „Express“ .

Šejla Jugo Turković, je supruga zijada Turkovića, kojem se pred Sudom BiH sudi u slučajevima višestrukih ubojstava i pljačku na Sarajevskom aerodromu.
Izaslanstvo Europske unije (EU) u BiH i Ured specijalnog predstavnika EU u našoj zemlji istakli su da se sloboda izražavanja pažljivo razmatra u procesu pristupanja Europskoj uniji. Naveo je ovo Andy McGuffi, glasnogovornikl Izaslanstva EU i Ureda specijalnog presdstavnika EU u BiH, komentirajući ulazak inspektora Državne agencije za istrage i zaštitu u redakciju „Dnevnog avaza“, po nalogu državnog tužitelja Dubravka Čampare.

Andy McGuffi navodi da vlasti nadležne za provođenje zakona pri ispunjenju svojih dužnosti i obveza moraju poštovati zakon i osnovna prava.

– Istovremeno, za zdravu demokraciju i slobodu izražavanja ključna je mogućnost medija da rade bez straha i pritisaka, u smislu favoriziranja bilo koje strane, te se trebaju osuditi nastojanja da se zastraše novinari i medijske kuće..

Upad SIPA-e komentirali su i iz Ureda za odnose s javnošću Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH.

– Demokratska praksa nalaže da se nalozi za dostavljanje informacija upućuju novinarima kada one nisu javno dostupne u slučajevima kada postoji legitimna zakonska potreba za informacijama, što znači da su tražene informacije neophodne za dokazivanje kriminalnih radnji ili za odbranu optuženih. Takve zakonske radnje treba provoditi na način kojim se izbjegava neprilično zastrašivanje i koji uvažava uspostavljena prava svih zainteresiranih strana – naveli su iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a u BiH.
Burne su reakcije na jučerašnju odluku državnog tužitelja Dubravka Čampare da u redakciju „Dnevnog avaza” pošalje policiju. Ugledni medijski djelatnici i pripadnici akademske zajednice u tome vide pritisak na slobodu medija.

Ljiljana Zurovac, izvršna direktorica Vijeća za tisak u BiH, za „Avaz” je kazala da ne spori pravo pravosudnih institucija da i od novinara traže dokumentaciju za koju smatraju da će im pomoći u određenom procesu. No, Zurovac smatra da je suvišno bilo slati policijske inspektore po te dokumente.

– Slati policiju da to uzme je zastrašivanje. Vrlo namjerno i smišljeno zastrašivanje novinara, uredništva i redakcije – istakla je Zurovac.

Naglasila je da su u posljednje vrijeme u BiH učestali upadi policije u medijske redakcije te napadi na novinare.

– To je nešto što je postalo standard koji netko misli da ima pravo činiti. Ovdje definitivno nije bilo nikakvog razloga da policija uopće ulazi u redakciju „Dnevnog avaza”. Dovoljno je bilo da Tužiteljstvo dostavi dopis i kaže: Možete li nam dostaviti te i te intervjue, od tada i tada, ako oni postoje. Tu je riječ o pogrešnoj informaciji, pogrešnoj adresi i još pogrešnom postupku. Može netko reći da je to bila greška, ali smišljena greška, očito. Zastrašivati novinare na ovakav način mislim da je izvan svake kategorije primisli o radu slobodnih medija – naglasila je Zurovac.

Borka Rudić, glavna tajnica Udruge „BH novinari”, kazala je da je njeno mišljenje da se tekstovi koji su nekada objavljeni mogu naći i drugim putem, a ne policijskim ulaskom u redakcije. No, ako pravosudne institucije od medija i traže određenu dokumentaciju, Rudić ističe da to mora biti precizan, a ne pogrešan nalog.

– Takvo ponašanje smatram neprimjerenim. Mediji i novinari trebaju surađivati s pravosudnim institucijama i s policijskim organima kada je riječ o ubojstvima, krivičnim djelima, u kojima te informacije mogu pomoći u razjašnjavanju tih slučajeva. Ali, u tim situacijama moraju biti vrlo precizne upute, vrlo precizni nalozi pravosudnih institucija, u kojima mora biti navedeno šta se traži, od kojeg medija i u koje svrhe će to biti iskorišteno – kaže Rudić.

Esad Bajtal, politički analitičar, jučerašnji postupak tužitelja Čampare ocijenio je još jednim pritiskom vlasti na medije u BiH.

– Sve više mi se čini da tim policijskim upadima u medije netko nekoga štiti. Ali, nije ni čudo što nam se događa, jer znamo da su sudske i policijske strukture stranački organizirane i kontrolirane – kaže Bajtal.

Ivana Marić, politička analitičarka, kaže da se posljednji slučajevi pritisaka na medije, uključujući i jučerašnji u „Dnevnom avazu”, mogu staviti u globalnu sliku općeg stanja u pravosuđu u BiH.

– Postalo je očito da pravosuđe ne funkcionira kako treba, a onda ni ostali stubovi društva ne mogu funkcionirati. Mora se vratiti povjerenje u pravosuđe i ostale institucije te stvoriti ambijent u kojem se problemi u društvu neće odražavati na medije koji pišu i govore o onome što se nekome ne dopada – kaže Marić.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Reis’s “Paradžemats” – “Our” Terrorism

OFF THE TRACKS: The silence of official state policy regarding the terrorist act committed by a minor in Bosanska...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -