Četvrtak, 3 srpnja, 2025

IMALI SMO SREĆU S KIŠOM U HLADNIM DANIMA: Hoće li sada toplije vrijeme dodatno zaustaviti širenje koronavirusa?

Vrlo
- Advertisement -

Slabi li Coronavirus kada temperature porastu? Virolog Thomas Pietschmann objašnjava zašto proljeće zaista daje nadu i zašto žene imaju jasnu prednost u borbi protiv bolesti COVID-19.

    

Može li toplije vrijeme usporiti širenje Coronavirus-a? Ako sve pođe dobro, novi virus  SARS-CoV-2 može se ponašati poput virusa gripe.

Tada bi proljeće, s porastom temperature, ubilo patogene – i zaustavilo širenje bolesti COVID-19.

Sezona koronavirusa nestala bi baš poput godišnjeg vala gripe, koji počinje izbijati kada završi zima.

Proljeće je možda sezona nade, ali još je prerano točno reći je li se SARS-CoV-2 ponašao kao virus gripe.

Virolog Thomas Pietschmann kaže da stručnjaci još ne mogu predvidjeti putanju virusa jer “iskreno rečeno, virus još ne poznajemo .”

Pietschmann je molekularni virolog Centra za eksperimentalna i klinička istraživanja infekcije, nazvan Twincore, u Hannoveru, Njemačka. On istražuje takozvane RNA viruse, uključujući primjerice virus hepatitisa C. SARS-CoV-2 pripada ovoj skupini.

Virus? Nepoznato!

“Ono što je posebno kod ovog virusa jest to što se ljudi prvi put suočavaju s njim. Iz podataka koje imamo iz Kine možemo zaključiti da je virus samo jednom prešao sa životinje na ljude i odatle se proširio”, kaže Pietschmann.

Za razliku od virusa gripe, s kojim su gotovo svi bili u kontaktu u nekom trenutku, naš imunološki sustav nije spreman za napad korogenim patogenima.

Vizualizacija podataka EN koronavirusa u kontekstu smrtnosti 24.02.2020

Uz to, vanjski uvjeti na sjevernoj hemisferi trenutno su gotovo savršeni za brzo širenje virusa. Kao jedna stvar, postoji temperatura. Respiratorni virusi, tj. Oni koji se šire dišnim putevima, imaju posebno pogodno vrijeme kada je vrijeme hladno. “Virusi imaju veću stabilnost na niskim temperaturama. To je slično hrani koja se najdulje zadržava u hladnjaku”, kaže Pietschmann.

CoronaVirus voli Hladno i suho

Što je toplije, mnogi su virusi  teži. “Koronavirus je okružen lipidnim slojem, drugim riječima, slojem masti”, objašnjava Pietschmann. Ovaj sloj nije jako otporan na toplinu, što znači da se virus brzo raspada kada poraste temperatura. “Ostali virusi, poput norovirusa, stabilniji su jer se sastoje uglavnom od proteina i genetskog materijala.”

Za ostale patogene temperatura temperatura igra samo podređenu ulogu. Na primjer, virus denge uglavnom se nalazi u tropskim i suptropskim regijama. Ali to ima manje veze s patogenima koji vole toplo vrijeme: “U ovom slučaju denge virusa nije glavna temperatura u širenju patogena, nego životinja koja prenosi virus”, kaže Pietschmann.

Vlažnost zraka također utječe na prenosivost respiratornih virusa. Jednom kad su patogeni snažnim kihanjem izbačeni iz dišnih putova, doslovno se zadržavaju u zraku. “U hladnim i obično suhim zimskim danima, male kapljice, zajedno s virusima, lebde u zraku duže nego kad je vlaga zraka visoka,” razrađuje Pietschmann.

Na taj se način patogeni virusi poput Corone mogu brzo širiti. Međutim, u početku to rade tiho i tajno. Od prvog kontakta s patogenima do prvih simptoma bolesti može proći nekoliko tjedana. Dužina ovog razdoblja inkubacije ovisi o karakteristikama i biologiji virusa.

Groznica, bol i zimica tipični su simptomi virusne bolesti i znak su da se tijelo bori protiv osvajača. Koliko će ova borba biti uspješna ovisi ne samo o dobi i zdravlju zaražene osobe, već o njezinu ili njezinom spolu. U slučaju koronavirusa, podaci pokazuju da žene imaju veće izglede za preživljavanje od muškaraca. Stopa smrtnosti muškaraca znatno je veća od stope smrtnosti od 2,8%.

Prema Pietschmannu, ta se razlika može objasniti genetikom. “Neki imunološki važni geni, na primjer geni odgovorni za prepoznavanje patogena, kodirani su na X kromosomu. Budući da žene imaju dva X kromosoma, a muškarci samo jedan, ovdje ženski spol ima prednost.”

Ženski spolni hormon estrogen također pomaže ženama u borbi protiv virusnih bolesti. “Neki imunološki važni geni također imaju mjesta vezanja za estrogene. Tamo su ti geni uključeni. To znači da tim genima upravljaju i hormoni”, kaže Pietschmann.

Možda će se sezona korone doista završiti početkom proljeća na sjevernoj hemisferi.

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO),  u Australiji postoji tek 20 slučajeva SARS-CoV-2 i jedan slučaj u Brazilu – na južnoj hemisferi. Gdje zima tek treba doći.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest


14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

SRBIJA PRED OGLEDALOM: Prijedlog rezolucije o Srebrenici razotkrio stare strahove i nove reflekse

U Narodnoj skupštini Srbije predložena je rezolucija o genocidu u Srebrenici – uoči 30. godišnjice masakra koji je međunarodno...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -