Petak, 10 siječnja, 2025

Igralo se dijete – Humo mlađi oslobođen za napad na prvog čovjeka vojske BiH

Vrlo
- Advertisement -

Nakon više od godinu i dva mjeseca od incidenta u mostarskom tunelu Salakovac, a koji je prijavio Ante Jeleč, načelnik Združenog stožera Oružanih snaga BiH, sutkinja Općinskog suda u Mostaru Ognjenka Škoro danas je nepravomoćno oslobodila Zlatka Humu (25) iz Mostara, djelatnika Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA), inače sina bivšeg šefa AID-a u Hercegovini i županijskog ministra Esada Hume, doznaje Pogled.ba. Iako se u početku spominjao terorizam, ovaj sud je ocijenio da Humo mlađi nije kriv za kazneno djelo izazivanja opće opasnosti, a za što je, inače, zapriječena kazna od tri mjeseca do tri godine. Sutkinja je najavila naknadno objašnjenje presude, a županijska tužiteljica Maja Ćišić, nezadovoljna ishodom suđenja, odmah je najavila podnošenje žalbe Županijskom sudu u Mostaru.

Podsjetimo, agent OSA-e je, pritisnut dokazima, naposlijetku bio policiji priznao bacanje improvizirane eksplozivne naprave, tzv. topovski udar, iz Opel Astre crvene boje u tunelu, dok se vraćao s posla u Sarajevu u pratnji dvojice sugrađana, A. Paje i A. Milavića, inače djece iz poznatih liječničkih obitelji, i to baš netom prije prolaska službene škode u kojoj se nalazio prvi čovjek vojske BiH.

Pukom srećom, siloviti zvučni udar se dogodio ispred, a ne ispod vozila, i samo zahvaljujući prisebnosti generalova profesionalnog vozača nije došlo do neželjenih posljedica. Projurili su kroz dimnu zavjesu te ubrzo sustigli Opel Astru pa se preko registracijskih oznaka otkrilo i tko je njezin vlasnik.

Tako se u roku od 24 sata bilo razmotalo čitavo klupko. Kako je Pogled.ba pisao, mladi obavještajac je osporio da se radilo o bilo kakvom napadu. Naime, naveo je da nije znao da se iza njih vozi general Anto Jeleč te da je riječ o “slučajnosti”.

Pravdao se da je napravu uzeo od suputnika, inače vatrenog navijača, te da je samo htio izazvati zvučni efekt, što se i dogodilo 17 metara prije izlaska iz tunela, a nikako ugroziti bilo čiji život i da je u pitanju bila obična “šala”.

Odmah je pušten kući i suspendiran s posla, a vijest je odjeknula kao bomba u čitavoj regiji. Na taj Dan žalosti pokopana su dvojica vojnika Oružanih snaga BiH, Nedeljko Radić i Armin Salkić, koje je u terorističkom napadu u Rajlovcu ubio pripadnik vehabijskog pokreta Enes Omeragić, a sve nakon stravičnog masakra u Parizu, pa je incident u Mostaru bio kao ‘ulje na vatru’ u toj čitavoj situaciji.

Novi ravnatelj OSA-e BiH Osman Mehmedagić ranije je izjavio da je u skladu s kodeksom ponašanja, odnosno zakonskim procedurama, pokrenut postupak protiv Zlatka Hume te se ispred ove agencije ogradio od takvog zaposlenika, kao što će se ograditi i od svih drugih koji, eventualno, u budućnosti budu upleteni u takva ili slična nezakonita djela. Jer, kako smatra, takve osobe ne trebaju Agenciji.

– U odnosu na navedeno djelo, za zaposlenike OSA-e vrijede zakoni kao i za ostale građane i taj postupak će teći neovisno o OSA-i, zaključio je Mehmedagić. Konačno, nakon naknadne pravosudne presude, znat će se i daljna sudbina agenta Zlatka Hume u ovoj agenciji.

Inače, obrana je tvrdila da se radilo o prekršaju po javnom redu i miru (!?).

Pogled.ba

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Bošnjaci tjeraju i RS i HRHB iz vlaka zvanog Bosna. Nekad i Hercegovina.. Zašto Hrvati žele ostati u tom kalifatu?

Obmanjivanje javnosti u režiji bošnjačko-unitarističkih medija ne prestaje. Cilj im je stvoriti iluziju da HDZ navodno "drži" pravosuđe ili...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -