“Hrvatska će na događaje u BiH već sljedećih dana reagirati na visokom nivou prema Evropskoj uniji i SAD-u, kao i kroz Vijeće za implementaciju mira i odigrat će čvrstu i aktivnu ulogu”, rečeno je Jutarnjem iz izvora bliskog hrvatskom političkom vrhu.
Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović koja je u New Yorku na 71. zasjedanju Opće skupštine UN-a pozorno prati sve što se događa u BiH, a hrvatski je prioritet, među ostalim, ukazati međunarodnoj zajednici na položaj Hrvata.
“Hrvatska ima legitimno pravo da se bori za ravnopravnost Hrvata u BiH”, rekao je Jutarnjem listu dr. Mate Granić, savjetnik hrvatske predsjednice. U New Yorku će se susresti i hrvatski i bh. šefovi diplomatija Miro Kovač i Igor Crnadak te razgovarati o stanju u toj državi.
“Očito, lokalni su izbori i mnogi pokušavaju loviti u mutnom”, kaže ministar Kovač.
“U ovom se trenutku u BiH događa više značajnih procesa. S jedne strane je najava referenduma u RS koji je međunarodna zajednica osudila. Osuda je stigla i od Vijeća za implementaciju mira, osim od Rusije. I naša je predsjednica zauzela vrlo jasan stav u vezi s referendumom”, kaže za Jutarnji list dr. Mate Granić.
Predsjednicin savjetnik tvrdi da se paralelno odvijaju i drugi procesi, prije svega nastojanje Brisela da BiH započne pregovore o ulasku u EU.
“To je izuzetno ohrabrujući potez koji Hrvatska podržava”, naglašava Mate Granić. Treći proces su lokalni izbori u BiH koji će značajno odrediti budućnost cijele države, a kada je riječ o hrvatskom korpusu postoji i četvrti važan proces koji podržavaju sve hrvatske opcije u toj državi, uz to i Crkva, a to je da položaj Hrvata u BiH treba što prije doći na dnevni red.
“Tu se radi o problemu majorizacije Hrvata jer ne mogu ostvariti ono što je duh i slovo Daytonskog i Washingtonskog sporazuma, prije svega konstitutivnost i ravnopravnost u BiH. Sasvim je sigurno da će položaj Hrvata u BiH, ali i BiH biti najviši predmet interesa i hrvatske predsjednice, ali čvrsto vjerujemo i nove hrvatske Vlade”, tvrdi dr. Granić.
Nakon što je izgledno da će novi hrvatski premijer biti Andrej Plenković, postoji procjena da će biti i znatno bolja saradnja u državnom vrhu i jasan stav prema BiH.
“Sada postoje uvjeti da Hrvatska ima jednu i jedinu državnu politiku prema BiH i to je potpuno nov kvalitet. Toga do sada nije bilo i zato je važna buduća sinergija predsjednice i premijera”.
Treba podsjetiti da Andrej Plenković dobro poznaje stanje u BiH, a kao europarlamentarac u decembru prošle godine bio je jedan od glavnih organizatora vrlo zapaženog skupa o BiH u Briselu na kojem je uz vrlo ugledne sudionike govorila i visoka predstavnica za vanjske poslove EU Federica Mogherini.