Ivo Banac, uz Ivu Gačić i Josipa Jurčevića, posljednjih se dana, kažu s najviše izgleda, spominje kao mogući novi šef Prisavlja, kada mjesto glavnog ravnatelja HRT-a napusti Goran Radman. Banac bi tako s Kutline TV trebao preći na javnu hrvatsku TV dalekovidnicu. Što je super. Nije u redu da ugledni profesor reodvno gostuje na mediju jednog optuženog kriminalca za gospodarski kriminal.
Bivši profesor na uglednom američkom sveučilištu Yale ima zanimljiv životopis, koji ga, bude li dosadašnja karijera glavni kriterij u odlučivanju za tu važnu funkciju, stavlja u povoljniji položaj od mogućih suparnika. Mjesto glavnog ravnatelja HRT-a, budimo realni, u zemljama poput Hrvatske, gdje javna televizija još nema obilježja kakva krase jedan BBC, prvenstveno je politička funkcija.
Hoće li gospar Dživo na HRT povući Bujanca, uveseliti hrvatski lacij, tako da mu dodijeli recimo neku ozbiljnu dječju emisiju ili će na HRT povući Dušku Jurišić s FTV-a , budući da HRT-u nedostaje propagandnog novinarstva, i unitarizma uslijed naraslih regionalizama u zemlji, ostaje za vidjeti. U svakom slučaju Krug 99 još se nije očitovao o ovom sarjevskom kadrovskom pojačanju na HRT-u.
Ozbiljne političke ambicije
Banac je, nakon povratka u Hrvatsku, imao ozbiljne političke ambicije. Krug njegovih prijatelja tvrdi kako mu je ambicija bila Pantovčak. No, morao se zadovoljiti mnogo manjim dosezima: najviše što je u političkom smislu postigao bila je karijera ministra okoliša u vladi Ivice Račana (od srpnja do prosinca 2003.) i ne mnogo duža funkcija predsjednika jedne, u međuvremenu ugasle političke stranke, LS-a. Ivo Banac bio je i zastupnik u Hrvatskom saboru.
Banac posjeduje i iskustvo koje bi u demokratskom svijetu bilo možda i jača referenca od političkih, za onoga tko cilja doći na čelo javnog medija: bio je na čelu važne institucije civilnog društva, Hrvatskog helsinškog odbora.
Banac je bio angažiran u nizu medija, što mu može ići u korist, kao i velika razina ideološke pragmatičnosti
Na žalost, ne u vrijeme kada je HHO nešto u Hrvatskoj značio i uistinu radio svoj posao, nego kada se pretvorio u birokratiziranu politikantsku organizaciju koja je potiho, a kasnije i javno, koketirala s vladajućim režimom.
Banac posjeduje još nešto što bi mu se moglo pribrojati kao ”olakotna okolnost” za mjesto šefa HRT-a: ima određenog medijskog iskustva. Bio je kolumnist nekoliko listova, od Slobodne Dalmacije i Feral Tribunea, do Jutarnjeg lista u kojem sada piše. Kao kolumnist pokazao je zavidnu prilagodljivost – što je možda i najvažnija osobina potrebna za šefa HRT-a – pišući o vlasti krajnje kritički (dok je objavljivao u Feralu), do apologete onih koji se vlast spremaju preuzeti, kako to čini u svom najnovijem kolumnističkom angažmanu.
Otegotne okolnosti
”Otegotne okolnosti” koje Banca prate u mogućem pohodu u najvažniju fotelju Prisavlja, njegove su godine i još više od toga, njegov temperament, kažu izvori Telegrama bliski Domoljubnoj koaliciji. Umirovljeni profesor s Yalea, za dva i pol mjeseca napunit će 69 godina.
No, veći su problem njegov temperament i njegov karakter: eksplozivan je, često netolerantan prema neistomišljenicima i kako je svojedobno napisao kolumnist lista u kojem sada Banac objavljuje, ”on kao da oko sebe vidi sve same žute, crvene, crne i zelene vragove”.