Petak, 4 srpnja, 2025

HOMME À DOUBLE VISAGE: Priča o Homeiniju i zaklanoj ljevici

Zapad je trulež a Iran njegovo dijete

Vrlo
- Advertisement -

Jednog dana u veljači 1979., Homeini je sletio iz egzila, kao svecu sličan starac s gustim obrvama i očima koje nisu tražile oprost. Čovjek koji nije znao što je jazz, ali je znao što je vlast. Dočekali su ga ljevičari s crvenim zastavama i studenti s posterima Chea, vjerujući da dolazi sloboda, jer su to čuli na BBC-u i čitali u “Le Mondeu”.

Nisu znali da dolazi noć. U Teheranu, i u svima nama.

Jer tko je znao da će se protiv šaha, saveznika SAD-a, boriti s Homeinijem, saveznikom smrti? Zapad je šaptom izabrao mislioca u turbanima, jer im je bio korisniji protiv sovjetskog utjecaja, a sekularni mladići s tezama o radničkim pravima bili su prijetnja bankama. I Chevronu.

U prvo vrijeme, sve su struje bile uz njega. I Tudeh partija, i Mujahedin-e-Khalq, i Fedaijan-e-Khalq, i studenti iz Sorbone i sa Berkeleyja. Iran je bio Pueblom u pustinji. A onda su došli kamioni, popisi, tišina.

Godine 1980. Homeini je pokrenuo tzv. “Kulturnu revoluciju”. Sveučilišta su zatvorena. Profesori s naočalama i knjigama Sartrea, žene s glavom otkrivenom i stranice prepisanih skripti, nestali su iz predavaonica. Umjesto znanja, stigla je selekcija. Umjesto čitanja, ispovijed.

Zatvori su se punili. Šutke.


  1. počinju pogubljenja ljevičara. Fedaijanci, MEK, sekularni novinari, čak i bivši suradnici Homeinija. Izdanja Karla Marxa spaljuju se uz molitvu.
  2. Tudeh partija je proglašena neprijateljskom. Stotine njezinih članova su nestali. Javna priznanja iznuđena su pod torturom. Mnogi su priznali da su agenti SAD-a, CIA-e, KGB-a, samo da prestane bol.

Godine 1988. događa se masakr. Pod izlikom borbe protiv MEK-a, u zatvorima se tajno pogubljuje između 4.000 i 30.000 političkih zatvorenika. Većina su bili ljevičari, ateisti, sekularni studenti. Masovne grobnice do danas nisu priznate. Među ubijenima su:

  • Lajevardi, profesor prava
  • Simin Behravan, pjesnikinja i marksistica
  • Davud Ramezani, student biologije
  • Pari Safavi, aktivistica i majka dvoje djece

Homeini je masakr nazvao “Božjom presudom”.


I danas, oni koji se lafo protive intervencionizmu, koji vide u svakom američkom udaru zlo, zaboravljaju da ponekad ne đavo dolazi iz bijele kuće, nego iz džamije.

U svojim kafićima u Berlinu i Barceloni, europska ljevica sniva san o autentičnim kulturama. Sniva Homeinija kao starog mudraca.

Ne vide masovne grobnice. Jer one nisu zapadne.

Ova je priča za one koji su vjerovali da dolazi sloboda, a dočekala ih je čizma.

Za studente koji su do jučer raspravljali o Gramsciju, a danas su bez groba.

Za Sanaz, koja je posljednje riječi napisala kredom na zidu tamnice:

“Ovo nije revolucija. Ovo je kraj knjige.”

A Homeinijeva brada i dalje visi na zidovima nekih domova, kao svetac.

Ali čak i ćutnja ima autorstvo. I kaznu.


Iran je danas teokratska i teroristička država. Država koja je prema svim mjerilima civiliziranog svijeta odavno morala biti sankcionirana, izolirana i njen režim srušen. Jer je imanentno protuljudski. Jer je egzistencijalna antiteza slobodi. Jer je toliko brutalna da postaje antireklama i samoj ideji Islama.

Iran je osramotio Islam. Toliko ljudskih duša je pogubljeno, toliko mladih umova, toliko razorenih obitelji. Zemlja koja kolje svoju djecu jer drugačije misli, ne bi smjela postojati u ovom obliku. Taj dobri, ponosni narod, narod pjesnika i matematičara, ne zaslužuje ovo zlo.

Licemjernost Zapada, koji je napadao države koje uopće nisu bile režimi, koji je ubijao vođe koji nisu bili diktatori, bombardirao zemlje koje nije smio, a puzao pred Iranom koji je oživotvorenje etatističkog kanibalizma, jest beskonačna.

Zapad je trulež. I Iran je njegovo dijete.

Ivan Urkov l POSKOK

- Advertisement -

8 KOMENTARI

guest


8 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pravo iz furune

Desingerica u trudovima: Festival postmoderne ili porođaj dobrog ukusa?

Beograd, Usće, Music Week 2025. Puna bina sponzora, šatora i etiketa, ali najviše – šoka. Na scenu izlazi Desingerica,...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -