Subota, 23 studenoga, 2024

Hercegovina u utrci za projekt od 20 milijuna dolara

Vrlo
- Advertisement -

Vodopadi Kravica i Koćuša, spilje Vjetrenica i Ravlića pećina, biciklističke rute međunarodnog značaja, autohtoni poljoprivredni proizvodi, netaknute rijeke i jezera, srednjovjekovni stećci i kule samo su jedan dio velikog mozaika turističke ponude regije Hercegovine koja bi uskoro mogla biti podignuta na višu razinu, piše Večernji list BiH.

Prilika za oporavak gospodarstva leži upravo u boljoj promidžbi turističkih potencijala Hercegovine, ali kroz izradu strateškog plana održivog turizma koji će minimalizirati rizike za ekosustav.

Ciljevi projekta

Upravo s tom namjerom administracija SAD-a, odnosno Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) pokrenula je nedavno petogodišnji projekt razvoja održivog turizma u BiH koji će, kroz poticanje suradnje među svim razinama vlasti, gospodarstva i lokalnih zajednica, podržati oporavak turističkog sektora u BiH od negativnog utjecaja pandemije.

O ozbiljnosti i vrijednosti projekta govori i činjenica kako je vrijedan čak 20 milijuna američkih dolara, a cilj je potpora dalekosežnom ekonomskom razvoju pokrenutom turizmom, te promocija društvene harmonije kroz prirodno aktiviranje bogatog kulturnog nasljeđa i prirodnih ljepota BiH.

Predstavnici USAID-a ovih su dana u Hercegovini, obavljaju razgovore s predstavnicima županijskih vlasti pripremajući teren za realizaciju projekta koji se, bez mnogo pretjerivanja, može nazvati kapitalnim, a koji bi trebao preporoditi turističku ponudu.

Ovoga tjedna u Vladi HNŽ-a o temi razvoja održivog turizma održan je sastanak s predstavnicima USAID-a, a županijski premijer dr. sc. Nevenko Herceg u izjavi za Večernji list kazao je kako je turizam strateška grana gospodarstva u županiji, doživio je svojevrsnu ekspanziju u Hercegovini, te je naveo kako upravo ova županija, ali i Hercegovina u cjelini, imaju značajnu kulturnu i prirodnu baštinu. Stoga ga raduje što međunarodne organizacije, poput USAID-a, daju prostor ovoj strateškoj grani ekonomije. Posebno je istaknuo potrebu da lokalne zajednice imaju svoje turističke organizacije, naglasivši kako je apsurdno da općine i gradovi nemaju takvo što.

Predstavnici USAID-a bili su i u susjednoj Zapadnohercegovačkoj županiji, a tom je prilikom predsjednik Vlade Zdenko Ćosić upoznao goste s projektima koji su u tijeku u području turizma, kao i onima koji se planiraju realizirati u budućnosti. Dodao je kako se nada da su prilikom obilaska turističkih atrakcija imali priliku vidjeti koliki turistički potencijal ima ova županija, koji je pak još uvijek nedovoljno prepoznat i iskorišten, što otvara različite mogućnosti za suradnju u projektima poput ovog. Voditelj USAID-ova projekta razvoja održivog turizma u BiH Ibrahim Osta prezentirao je pritom projekt naglasivši kako za cilj ima poticanje općeg ekonomskog rasta zasnovanog na turizmu i promoviranje društvenog sklada, oslanjajući se na bogato kulturno nasljeđe i prepoznatljivu prirodu BiH.

Poljoprivredni proizvodi

Inače, trajanje projekta razvoja održivog turizma u BiH je pet godina, a ima za cilj poticanje općeg ekonomskog rasta temeljenoga na turizmu i promoviranje društvenog sklada, oslanjajući se na bogato kulturno nasljeđe i prepoznatljivu prirodu zemlje. Aktivnosti ovoga projekta bit će usmjerene na proširenje autohtone poljoprivredne proizvodnje i srodnih izvoznih tržišta, uz istodobno očuvanje kulturnih i prirodnih dobara.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Čović at HDZ BiH Retreat: Progress in Growth Plan Is Evident, Constitutiveness Remains the Foundation of BiH

  The Croatian Democratic Union of Bosnia and Herzegovina (HDZ BiH) held its regular retreat in Mostar, where party officials...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -