U Sarajevu je održan okrugli stol na temu „Kako povećati dobro zdravlje i dobrobit građana slijedeći principe Agende 2030 i trenutno stanje pandemije“.
Predstavnici lokalnih zajednica iz Federacije BiH razmatrali su preporuke za uspostavu i unaprijeđenje rada zdravstvenih savjeta u FBiH. Savez općina i gradova Federacije Bosne i Hercegovine je pokrenuo aktivnosti na uspostavi i unapređenju rada zdravstvenih savjeta lokalnih zajednica. Zdravstveni savjeti, njihovo funkcioniranje i umrežavanje su osnova za uspostavljanje zdravih gradova i općina koji brinu o zdravlju kroz intersektorski pristup u lokalnoj zajednici. U Europskoj Uniji, ali i kod nas u regiji, gradovi i općine sve više posvećuju pažnju temi zdravlja građana.
Direktorica Saveza općina i gradova FBiH, g-đa Vesna Travljanin, izjavila je da je inicijativa o uspostavljanju i unaprijeđenju rada zdravstvenih savjeta podržana na četvrtoj sjednici Predsjedništva Saveza općina i gradova FBiH. Ova inicijativa za cilj ima jačanje uloge i odgovornosti lokalnih zajednica u promociji i očuvanju zdravlja njihovih građana. Trenutne okolnosti (migracije, pandemija) su pokazale neophodnost veće uključenosti lokalnih zajednica po pitanju zdravlja i prevencije istog.
Također, istaknuto je da je formiranje zdravstvenih savjeta pri općinama zakonska obaveza. Neophodno je da se zdravlje prepozna kao vrhunska vrijednost, potencijal i preduslov za razvoj zemlje, a da aktivnostima lokalnih samouprava ta poruka stigne do svih građana. Predstavnica Zdravstvenog savjeta Općine Centar, Dženana Škamo, istaknula je da je za vrijeme pandemije COVID-19 Zdravstveni savjet ove sarajevske općine donio niz preporuka i proveo brojne aktivnosti s ciljem prevencije zdravlja građana, a otvoren je i info punkt.
Projektom je planirano da se uradi analiza stanja zdravstvenih savjeta na području Federacije BiH i da se razvije set preporuka za unaprijeđenje rada Savjeta. Federalnim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti propisano je osnivanje zdravstvenih savjeta na nivou lokalnih zajednica.
Navedene aktivnosti su dio projekta „Jačanje lokalnih kapaciteta za implementaciju Agende 2030 i principa Nikoga ne zapostaviti” („Enhancing local capacities t implement the 2030 Agenda and the “Leave No One Behind”; Principle“), koji se provodi uz podršku NALAS-a (Mreža asocijacija lokalnih vlasti Jugoistočne Europe) i GIZ-a (Njemačko društvo za međunarodnu suradnju).
Za više informacija možete kontaktirati Lunu Seković, putem maila [email protected] ili broja telefona 033 216 502.