Vršitelj dužnosti direktora Federalne uprave civilne zaštite Mustafa Kadribegović, sutra do kraja radnog vremena, mora dostaviti odgovore na pitanja koja mu je uputila Komisija za sigurnost Zastupničkog doma Parlamenta FBiH.
Na sjednici ove Komisije, koja je održana 13. svibnja, Izvješće FUCZ ocijenjeno je nedovoljnim, zbog čega je zatražena njegova dopuna, kao i smjena Fahrudina Solaka, koji je dan ranije suspendiran. Kadribegović koji je istovremeno imenovan, nije mogao dati odgovore te mu je dat novi rok da odgovori na pitanja u vezi rada i javnih nabavki u periodu od proglašenja stanja prirodne nesreće u FBiH.
Kako je za “Avaz” potvrdio predsjedatelj Komisije, Damir Mašić u narednim danima očekuju se i odgovori od Vlade FBiH i Pravobraniteljstva FBiH.
– To su pitanja na koja odgovor očekuju i građani i zastupnici, a da ne kažem članovi Komisije. Rok Kadribegoviću, kao rukovoditelju FUCZ, da dostavi odgovore na zaključke i dodatna pitanja koja su mu poslana, istječe sutra. Oni imaju jedan rok, drugi rok od sedam dana ima Vlada FBiH, koja je u dva navrata tretirala Izvještaj Federalnog stožera civilne zaštite, tražili smo njihove zaključke da vidimo jesu li pitali kako je potrošeno 10,5 milijuna KM za respiratore. Treći rok, isto od sedam dana, ima Pravobraniteljstvo FBiH da ispita mogućnosti ništavnosti ugovora, s obzirom na to da nisu isporučeni na vrijeme i da nisu stigli oni koji traženi – rekao je Mašić, dodavši da je Vlada FBiH kasnije to tražila.
Ovo su pitanja
Kako saznaje ova portal od članova Komisije za sigurnost Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, Federalna uprava civilne zaštite, odnosno v. d. direktora Mustafa Kadribegović, treba odgovoriti na sljedeća pitanja:
– Tko je pisao specifikaciju za respiratore? Je li FUCZ znao da firma nije na spisku ovlaštenih za uvoz medicinske opreme u trenutku sklapanja obligacionog odnosa? Da li ste kontaktirali sve firme koje su ovlaštene? Da li ima aneks ugovora?
– Zašto je došlo do promjene u samom stožeru FUCZ? Tko je potpisao Odluku o nabavci sredstava u ime ministrice Milićević, a nije potpis ministrice, kao i gospodina Solaka? Kako je došlo do toga da je FUCZ postala služba za javne nabavke umjesto Vlade FBiH i svih resornih ministarstava? Zašto postoji veliki broj posrednika i da li je Vlada FBiH mogla direktno naručiti svu ovu opremu?
– Koji su respiratori i broj respiratora traženi od kriznog stožera zdravstva. Koji su tipovi respiratora naručeni, a koji su stigli u FBiH. Šta sad kad je novac potrošen, a može se desiti nova prirodna nepogoda?
– Postoji li pismena odluka, akt Vlade FBiH kojim se daje ovlast FUCZ za nabavku respiratora, ko je potpisao? Postoji li odluka Vlade FBiH kojim ona avansno uplaćuje 10,5 milijuna KM ovoj firmi? Ko je pravio specifikaciju i zašto je ista više puta mijenjana? Otkud tolika cijena? Ako nije ispoštovana isporuka do 15.04.2020. godine zašto nije raskinut ugovor? Je li odobren produžetak roka isporuke od FUCZ-a za koji period i pod kojim uvjetima i zbog čega je to urađeno ako se pozvalo na hitnost?
– Što je FUCZ zaprimio od ponuda, na koji način je to analizirano i kako su potrošeni novci građana FBiH? Je li odlukom Vlade FBiH bila limitirana marža za zaštitne maske i rukavice?
– Na osnovu čega ste stavljali cijene na ove količine, da li temeljem ponuda koje ste prethodno dobili ili ste proizvoljno računali, pa se to kao slučajno dogodilo da se podudari sa onim kada ste nabavljali? Tko je u FUCZ-u procjenjivao vrijednost roba koje su nabavljane i na osnovu kojih informacija?
– Kako ste dolazili do odluka o nabavci koje ste predložili Stožeru koji ih je usvajao?
– Zašto FUCZ nije tražio ponude od firmi koje su kompetentne i ovlaštene da se bave prometovanjem medicinskih sredstava? Zašto FUCZ protivno zabrani povećanja cijena medicinskih sredstava nije reagirao na objavljene spiskove gospodarskih subjekata koji su uvećavali iste i time direktno ostvarivali profit?
Sve je moguće
Komisija će krajem sljedećeg tjedna ponovo zasjedati, a očekuju da će do tada biti dostavljeni odgovori. Ukoliko se to ne desi, nije isključeno da se zatraži javno saslušanje i u ovom domu.
– Sve je moguće, ali sačekat ćemo prvo da vidimo dokumentaciju. Nezgodno je govoriti unaprijed, radimo svoj posao i idemo korak po korak. Ako neko misli da neće doći na red da odgovori na neka od pitanja, grdno se vara – rekao je Mašić.
Podsjetimo i Odbor Doma naroda Parlamenta FBiH očekuje odgovore od institucija koje su bile uključene u nabavku spornih respiratora iz Kine, a rok je do srijede, 20. svibnja, kada bi trebala biti održana sjednica ovog odbora.