Međunarodni kazneni sud (ICC) izazvao je veliku pravnu i političku reakciju izdavanjem naloga za uhićenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra obrane Yoava Gallanta zbog navodnih ratnih zločina počinjenih u Gazi.
Netanyahu je optužen za ratne zločine poput izgladnjivanja kao metode ratovanja, namjernog napada na civile te zločine protiv čovječnosti. Izrael i njegovi saveznici oštro su osudili odluku. Netanyahu je nazvao optužbe “apsurdnim i lažnim”, dok je američki predsjednik Joe Biden izjavio da SAD “stoji uz Izrael”.
Dok bi teoretski nalog ICC-a omogućio uhićenje Netanyahua u više od 120 zemalja koje su stranke Rimskog statuta, stvarna situacija u Europi je podijeljena.
Zemlje koje će ga uhititi
- Nizozemska: Nizozemski ministar vanjskih poslova potvrdio je da će zemlja uhititi Netanyahua ako kroči na njihovo tlo, navodeći obvezu prema Rimskom statutu.
- Irska: Premijer Simon Harris jasno je rekao da će Irska provesti nalog ICC-a.
- Belgija: Belgijsko ministarstvo vanjskih poslova naglasilo je važnost procesuiranja odgovornih za ratne zločine.
- Španjolska: Vlada je potvrdila poštivanje Rimskog statuta i obveza prema međunarodnom pravu.
- Austrija: Iako je kritizirala odluku, Austrija je najavila da će postupiti prema zakonima ICC-a.
- Slovenija: Premijer Robert Golob potvrdio je da Slovenija podržava i poštuje odluku ICC-a.
Zemlje koje ga neće uhititi
- Mađarska: Premijer Viktor Orbán nazvao je odluku ICC-a “pogrešnom” i pozvao Netanyahua u Budimpeštu, naglasivši da je u Mađarskoj dobrodošao.
Nejasne situacije
- Češka: Češki premijer i ministri kritizirali su odluku, ali nije jasno hoće li uhititi Netanyahua.
- Njemačka: Iako je Berlin rekao da preispituje odluku ICC-a, njemački glasnogovornik vlade izjavio je kako je teško zamisliti da bi do uhićenja došlo.
- Italija: Dok pojedini ministri smatraju da bi Rim morao provesti nalog, zamjenik premijera Salvini podržava Netanyahua.
- Francuska: Francuska je izrazila suzdržanost i priopćila kako “prima na znanje” odluku ICC-a.
- Ujedinjeno Kraljevstvo: Britanski premijer najavio je da će Britanija “ispuniti svoje zakonske obveze”, ali konkretne korake nije precizirao.
Odluka ICC-a izazvala je snažne podjele u Europi. Dok neke zemlje jasno najavljuju provođenje naloga, druge su iznijele rezerve, a pojedine vlade, poput Mađarske, otvoreno odbacuju suradnju s ICC-om. Netanyahuov potencijalni posjet Europi postaje time ne samo pravno, već i političko pitanje s dalekosežnim posljedicama.