Srijeda, 18 prosinca, 2024

Gdje je sada onaj Bruxelles kojem su puna usta zaštite malobrojnijih?

Vrlo
- Advertisement -
Members of Bosnia’s newly elected tripartite presidency, Bosnian Serb member Milorad Dodik, foreground, Muslim member Sefik Dzaferovic, centre, and Croat member Zeljko Komsic, background, enter the room to attend the inauguration ceremony in Sarajevo, Tuesday, Nov. 20, 2018. Bosnia’s three-member presidency has been inaugurated after last month’s election with nationalist politicians forming a majority on a body designed to heal the country’s ethnic divide. (AP Photo/Amel Emric)

Dva bošnjačka i jedan srpski član Predsjedništva BiH sastat će se u utorak u Bruxellesu s visokim predstavnikom za vanjske poslove i sigurnosnu politiku EU Josepom Borellom.

Kako pišu sarajevski mediji, između ostalog, razgovarat će se o provođenju svih presuda Europskog suda za ljudska prava, te ispunjavanju prioriteta iz Mišljenja Europske komisije o kandidatskom statusu za članstvo u Europskoj uniji.

Bit će ovo nakon dugo vremena prvo zajedničko putovanje tri člana Predsjedništva BiH.

S obzirom na to da je riječ o sjedištu Europske unije i planirane teme razgovora ovo će biti važan susret kako bi BiH dobila smjernice i ocjenu za dalje djelovanje na putu europskih integracija s obzirom na preuzete obaveze.

Kako je Predsjedništvo BIH nadležno u kreiranju vanjske politike BiH, a u što bi se ovaj odlazak kolektivnog “šefa države” mogao svrstati, još jednom valja naglasiti kako je najveći problem Bosne i Hercegovine derogiranje Daytonskog mirovnog sporazuma.

Naime, kako je poznato, Hrvati u “kolektivnom šefu države” nemaju svog legitimnog člana.

Tu poziciju već tri puta popunio je Željko Komšić koji, zahvaljujući neprovođenju presude Ustavnog suda BiH u predmetu Ljubić (koja govori o konstitutivnosti naroda kao natkrovljujućem ustavnom načelu i potrebi legitimnog političkog predstavljanja na svim administrativnim razinama) parazitira na hrvatskom biračkom tijelu jer su ga na tu poziciju izabrali Bošnjaci, piše Hrvatski Medijski Servis.

Valja podsjetiti i kako Ustav BiH u svoj preambuli jasno kaže kako ovu zemlju tvore Bošnjaci, Hrvati i Srbi, koji bi po logici stvari, po načelima demokracije, konačno i prema presudi Ustavnog suda BiH, kao suvereni Bosne i Hercegovine trebali biti predstavljeni u državnom vrhu zemlje. A što imamo sada? Srbi i Republika Srpska imaju svog predstavnika ( Milorada Dodika), drugi narod Bošnjaci izabrali su dva člana kolektivnog šefa države (Džaferovića i Komšića), koristeći se neustavnim izbornim zakonom i svojom brojčanom nadmoći u FBiH, dok Hrvati nemaju ni jednog.

Takvo neustavno Predsjedništvo BiH uopće ne bi trebalo biti pozivano na sastanak s visokim europskim dužnosnicima.

U konačnici, Predsjedništvo BiH ne bi trebalo odlučivati ni o čemu. Nasuprot tomu, po prikazanome iz gotovo polovice aktualnog mandata, zasjeda i odlučuje. Upravo zbog ovih razloga i vraćanja institucije Predsjedništva BiH u ustavne daytonske okvire važno je provesti Politički sporazum o načelima izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH, odnosno Mostarski sporazum između HDZ-a BiH i SDA.

Provedba presuda Ustavnog suda BiH test su privrženosti vladavini prava u svakoj pojedinoj državi. Tako bi, uostalom trebalo biti i u BiH. Uostalom, u jednom od prioriteta navedenih u Mišljenju Europske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU jasno i nedvosmisleno stoji “provesti presude Ustavnog suda BiH”, stoga bi se moglo kazati da neustavno Predsjedništvo BiH u Bruxelles ide kako bi se ta institucija uskoro vratila u okvire ustavnosti./B. G./HMS/

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Antonio Costa: Proširenje EU ključno za sigurnost i prosperitet zapadnog Balkana

Predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa naglasio je kako je proširenje Europske unije ključni prioritet te da je izgradnja povjerenja...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -