Ponedjeljak, 18 studenoga, 2024

Francuska, rasna politika i zašto ‘Mbappe efekt’ zaoštrava izbore u ovoj zemlji

Vrlo
- Advertisement -

Jutro nakon prve utakmice Francuske na Euru 2024., Francuski institut za javno mnijenje (IFOP) objavio je najnoviju anketu uoči parlamentarnih izbora u zemlji.

Glavna crta bila je da se naizgled nezaustavljiv zamah iza krajnje desne Stranke nacionalnog okupljanja (RN), koja je po prvi put pokušavala formirati vladu, usporio – pao je s 35 posto podrške tjedan dana ranije na 33 posto. Nova narodna fronta, koalicija ljevičarskih stranaka, i centristička Renesansna stranka predsjednika Macrona počele su smanjivati ​​jaz.

Takve fluktuacije normalne su tijekom predviđenih kampanja, osobito u zemlji čija se politička slika mijenja tako brzo kao što je ona u Francuskoj, ali postoji još jedno otkriće koje je zapelo za oko.

IFOP je izvijestio o značajnom odmaku od RN među onima u dobi između 18 i 34 godine (s 31 posto na 27 posto). Također su izvijestili da je 57 posto ispitanika u dobi od 18 do 35 godina namjeravalo glasovati u prvom krugu – za razliku od prethodnih parlamentarnih izbora u lipnju 2022., kada je to učinilo samo 30 posto te dobne skupine.

Može li ovo biti početak efekta Kyliana Mbappea?

Ovo je bila prva anketa otkako je francuski napadač uputio poziv javnosti da prizna da “ekstremi kucaju na vrata moći”. Osobito je pozvao mlade da “naprave razliku” i “oblikuju budućnost naše zemlje” u dva kruga glasovanja 30. lipnja i 7. srpnja.

Na tiskovnoj konferenciji za pregled prve utakmice Eura 2024 protiv Austrije , Mbappe je rekao da je “protiv ekstrema, protiv ideja koje izazivaju podjele”, ali i protiv političke apatije.

“Zato pokušavam dati glas ovim ljudima moje generacije”, rekao je, “jer sam takav bio kad sam bio mlađi, misleći da se moj glas neće (ništa) promijeniti.”

Mbappeov suigrač Marcus Thuram , čiji je otac rođen na Guadeloupeu Lilian bio jedan od najutjecajnijih igrača u povijesti francuske reprezentacije, otišao je dalje eksplicitno pozivajući javnost da odbaci RN.

“To je tužna stvarnost našeg današnjeg društva”, rekao je odgovarajući na stajalištu RN-a koji vodi u anketama. “Moramo svima reći da izađu i glasaju. Svi se moramo svakodnevno boriti da Nacionalni skup ne uspije.”

Marcus Thuram jasno je dao do znanja da mu se ne sviđa nacionalni reli (Dean Mouhtaropoulos/Getty Images)

Neko se vrijeme činilo da bi riječi Mbappea i Thurama mogle utjecati na mobiliziranje mlađih birača, posebno onih iz etničkih manjina koje su boje krajnje desničarske vlade. Ali svaki “Mbappe efekt” mogao je biti kratkotrajan. Nove ankete u proteklih nekoliko dana pokazuju da je RN ponovno napredovao.

Francuska je favorit mnogih promatrača za osvajanje ovog Europskog prvenstva , ali izgleda da vlada krajnje desnice preuzme vlast kod kuće ostavila je mnoge igrače na dužnosti u Njemačkoj s osjećajem straha.

Kao što je rekao Mbappe: “Ne želim predstavljati zemlju koja ne odgovara mojim vrijednostima, koja ne odgovara našim vrijednostima.”


Kada je Francuska osvojila Svjetsko prvenstvo 1998., naširoko je to hvaljeno kao trijumf multikulturalizma. Tim je uključio igrače koji su rođeni na prekomorskom teritoriju (poput Liliana Thurama u Guadeloupeu i Christiana Karembeua u Novoj Kaledoniji); ili u zemljama francuskog govornog područja u Africi (poput Marcela Desaillyja u Gani i Patricka Vieire u Senegalu); ili koji su bili sinovi imigranata (poput Zinedinea Zidanea, čiji su roditelji stigli iz Alžira 1950-ih, i Thierryja Henryja, čiji su roditelji bili s Guadeloupea i Martiniquea); i drugi poput Yourija Djorkaeffa i Roberta Piresa, čije je nasljeđe bilo poljsko-armensko, odnosno španjolsko-portugalsko.

Tim se rado nazivao “black, blanc, beur” (crno, bijelo i arapsko) u rifu na “bleu, blanc, rouge” francuske zastave. Jacques Chirac, tadašnji predsjednik, čestitao je “trobojnom i višebojnom vremenu” na stvaranju “prekrasne slike Francuske i njezine humanosti”.

Francuski raznoliki pobjednici Svjetskog prvenstva 1998., uključujući (slijeva) Bernarda Diomedea, Liliana Thurama, Didiera Deschampsa i Thierryja Henryja (Daniel Garcia/AFP putem Getty Imagesa)

Ali nisu svi bili sretni. Jean-Marie Le Pen, čelnik stranke Front National (FN), koja se u međuvremenu promijenila u RN pod vodstvom njegove kćeri Marine, odgovorio je umanjujući značaj ove velike nacionalne proslave kao “samo detalj povijesti”. Prethodno je rekao da je “malo umjetno dovesti igrače iz inozemstva i nazvati francuskom momčadi” i optužio neke od njih da “ne pjevaju ili ne znaju Marseljezu”, nacionalnu himnu.

Pobjeda na Svjetskom prvenstvu u nekim je krugovima pozdravljena kao prekretnica za francusko društvo. Ali jedinstvo je bilo kratkog vijeka.

U travnju 2002. Jean-Marie Le Pen kandidirao se na predsjedničkim izborima, stavljajući mjere protiv imigracije u središte svog manifesta. Osigurao je 16,9 posto glasova u prvom krugu, potukavši čelnika Socijalističke stranke Lionela Jospina na treće mjesto i osiguravši mjesto uz Chiraca na glasačkom listiću za odlučujući drugi krug.

U pripremama za glasovanje, Pires, koji je tada igrao za Arsenal , upozorio je da “ako bi ekstremna desnica pobijedila na izborima, mislim da bi više od nekoliko (francuskih) igrača odbilo sudjelovati na Svjetskom prvenstvu. Mi smo Francuzi, ali korijeni tima su odasvud”. Desailly je rekao da je “imperativ učiniti sve što je moguće blokirati (Le Pen) put do vlasti”.

Chirac je uvjerljivo pobijedio u drugom krugu, ali Le Pen je sada bila značajan igrač na francuskoj političkoj sceni i nastavila je svoje kritike protiv etničkog sastava reprezentacije. Tijekom Svjetskog prvenstva 2006. rekao je da se “Francuska ne prepoznaje u potpunosti u ovoj momčadi” i da je njihov izbornik Raymond Domenech “možda pretjerao s omjerom obojenih igrača”.

Lilian Thuram, koji je napisao 142 nastupa za Francusku između 1994. i 2008., tom je prigodom odgovorio rekavši da Le Pen “očito nije svjesna da postoje Francuzi koji su crnci, Francuzi koji su bijeli, Francuzi koji su smjestili”.

“Ako ima problema s nama, to je na njemu, ali mi smo ponosni što predstavljamo ovu zemlju”, dodao je Thuram. “Dakle, Vive la France — ali prava Francuska, a ne Francuska koju on (Le Pen) želi.”


U tramvaju od glavnog kolodvora u Dusseldorfu do Merkur-Spiel Arene prošli tjedan navijači Francuske bili su dobro raspoloženi. U jednom trenutku došlo je do uzbudljive izvedbe La Marseillaise. Cijeli vagon – osim nekolicine navijača Austrije i nekoliko novinara – pridružio se.

Među navijačima su bili Jean-Luc Rutil (56) i njegova kći Loanne (23) koji su doputovali iz Pariza.

Osobno se slažem s Mbappeom, rekao je Loanne. “Mislim da je ispravno da se nogometaši ne drže samo nogometa. Super je što pričaju o politici jer se politika i izbori tiču ​​svih. U pravu je što šalje poruku da je važno glasati.”

Njezin otac Jean-Luc bio je manje uvjeren. “Osjećam se da bi se nogometaši trebali koncentrirati na nogomet”, rekao je. “U redu je poticati ljude da glasaju, ali ne i izdavati direktive. Govorimo o društvenim problemima, o rasizmu, ali o tim stvarima govorimo otkad je svijeta i vijeka.”

Jean-Luc Rutil, 56, i njegova kći Loanne, 23 (Oliver Kay/ The Athletic )

Jean-Luc prati francuska desetljeća. Sjeća se da je bio inspiriran pobjedničkom ekipom Europskog prvenstva 1984., u kojoj su bili Marius Tresor i Jean Tigana, rođeni u Guadeloupeu, odnosno Maliju. Do 1998. tu su bili Thuram, Desailly, Vieira, Karembeu, Henry i Zidane i tim koji je – na veliko negodovanje Jean-Marie Le Pena – odražavao multikulturalnu naciju kakva je Francuska postala.

Loanne je rekao da se današnji tim osjeća reprezentativnim za modernu Francusku: “Svi slojevi života, sve boje u našem vremenu.”

Osjećate li se predstavnikom nacije koja će, prema najnovijim anketama, vjerojatno izabrati krajnju desnu, antiimigrantsku stranku za svoju vladu?

“Francuska reprezentacija vjerojatno je jednako popularna kao što je ikad bila”, kaže Tom Williams, autor knjige Va-Va-Voom: Moderna povijest francuskog nogometa. “Bila je to sjajna era – finalisti Eura 2016. na domaćem terenu, pobjednici Svjetskog kupa 2018., finalisti Svjetskog kupa 2022.

“Ali u isto vrijeme, vidjeli smo krajnju desnicu na maršu i značajan porast rasizma i rasističkog zlostavljanja unutar francuskog nogometa. Bilo je brojnih incidenata ove sezone, uključujući nacističke pozdrave, majmunske povike. Bastiji je oduzet bod nakon što je pomoćnik suca bio vrijedan na rasnoj osnovi.

“Kad stvari krenu krivo, pojavljuju se pukotine i krajnji desni političari pokušavaju od toga napraviti problem. Svaki put kad je francuski nogomet dotaknuo dno od 1998., ljudi su unijeli utrku u njega.

“Često su igrači koji nisu bijeli bili izdvojeni. Na Euru 2020., jedinom pravom razočaranju u posljednje vrijeme, igrač koji je promašio sudbonosni jedanaesterac protiv Švicarske (Mbappe) završio je rasistički vrijedan na društvenim mrežama — slično engleskim igračima ( Marcus Rashford , Jadon Sancho i Bukayo Saka ) koji su promašili penale u finalu protiv Italije . Uvijek postoji takva podstruja.”


Diskurs oko francuske politike, rase i reprezentacije nikada nije nestao. Alain Finkielkraut, poznati francuski esejist, napisao je 2005. da je tim “black, blanc, beur” zamijenjen timom koji je “noir, noir, noir” (crno, crno, crno) i da izaziva podsmijeh Europe kao rezultat.

U 2011., internetske novine Mediapart objavile su transkripte sastanka prethodne godine na kojem su dužnosnici Francuskog nogometnog saveza (FFF), nesvjesni da se snimaju, raspravljali o ideji ograničenja za ulazak mladih nebijelaca u sustav nogometnih akademija.

Laurent Blanc, koji je tada bio izbornik reprezentacije, rekao je kako na nekim akademijama “stvarno treniramo isti prototip igrača: velike, snažne, moćne. Koje su velike, snažne, moćne stvari trenutno vani? Crnci. Sam Bog zna da ih ima puno u trening centrima, u nogometnim školama”. Blanc je dodao da bi se FFF trebao preusmjeriti i pronaći više mladih igrača “s našom kulturom, našom poviješću itd.”.

Istraga koju je vodilo francusko ministarstvo sporta oslobodila je Blanca optužbe za diskriminaciju. Francois Blaquart je nakratko suspendiran sa svojim ulozima nacionalnog tehničkog direktora u iščekivanju istrage, ali je i on oslobođen svih prijestupa i ostao je u FFF-u još šest godina.

Blanc, Blaquart i drugi smatrali su da su njihove riječi izvučene iz konteksta. Chantal Jouanno, ministrica sporta u to vrijeme, rekla je da su komentari raznih dužnosnika FFF-a bili “nespretni i nepotrebni”, ali da nema dokaza koji bi sugerirali da su podržali diskriminirajuću praksu.

“Samo je nekako zamro i nestalo, ali ostavilo je kiselkast okus u francuskom nogometu”, kaže Williams. “Bila je to kontroverza koja je prijetila da ima mnogo značajnije razgranate nego što je imala.”

Otkako je Jean-Marie Le Pen odstupio 2011., nacionalistički pokret nastavio je rasti u podršci, prvo pod vodstvom njegove kćeri Marine, a sada pod vodstvom 28-godišnjeg Jordana Bardellea, koji je proširio privlačnost RN-a na mlađu populaciju.

Posteri koji prikazuju Marine Le Pen i Jordana Bardellu uoči parlamentarnih izbora (Denis Charlet/AFP preko Getty Images)

Neke od njegovih poruka su ublažene, ali antiimigracijske poruke i dalje postoje. Kao i napetosti s francuskom reprezentacijom.

Mbappe nije konkretno spomenuo nijednu stranku – a činilo se da je mislio i na koaliciju NFP kada je govorio o ekstremizmu – ali njegovi prošli komentari naišli su na gnjev RN-a.

Bardella je za francusku TV stanicu CNews rekao: “Kada ste dovoljno sretni da imate jako, jako veliku plaću, kada ste multimilijunaš, onda mi je malo neugodno vidjeti ove sportaše (…) kako daju lekcije ljudima koji ne mogu spojiti kraj s krajem, koji se ne osjeća sigurno, koji nemaju priliku živjeti u četvrtini koju štite agenti sigurnosti.”

Postojala je slična poruka jednog od potpredsjednika RN-a, Sebastiena Chenua, koji je rekao da francuska javnost ne želi da joj se “drže predavanja” ili “govori kako glasati” od ljudi “koji su odvojeni od stvarnosti” i “vrlo daleko” . udaljeni od svojih svakodnevnih briga”.

No Mbappeova priča o podrijetlu daleko je od privilegiranog. Odrastao je u banlieueu, golemom urbanom predgrađu koje se prostire izvan središta Pariza. Kao i mnogi njegovi suigrači. Sugerirati da se ne može povezati s “ljudima koji ne mogu spojiti kraj s krajem” – i obrnuto – činilo se kao zgodna izjava, ali ne i točna.

Kylian Mbappe, 12 godina, razgovara s francuskom televizijom o rasizmu u nogometu u Bondyju 2011. (Florian Plaucheur i Mehdi Lebouachera/AFP putem Getty Imagesa)

“Činjenica da su oni milijuni ili multimilijunaši nebitna,” kaže Philippe Marliere, profesor francuske politike na Sveučilištu u Londonu. “Mbappe dolazi iz Bondyja, koji je na periferiji Pariza, ali ima potpuno drugačiji krajolik od bogatog grada. Puno je siromaštva, velika je nezaposlenost.”

Bondy je dio Seine-Saint-Denisa, francuskog ‘departmana’ s najvećim udjelom useljenika i najvećim stopom siromaštva, s 28,6 posto njegovih 50.000 i više stanovnika koji žive ispod granice siromaštva prema INSEE-u (Francuski nacionalni institut za statistiku i ekonomske studije ).

“Mbappeov otac je podrijetlom iz Kameruna, a obitelj njegove majke je iz Alžira. Poznati su kao vrlo marljivi građani koji poštuju zakone i koji su jako uključeni u svoju lokalnu zajednicu,” kaže Marliere. “Čini se da Mbappe dijeli njihove vrijednosti i pozitivna je stvar kada netko postigne veliki uspjeh i ostane vjeran vrijednostima s kojima je odgojen.”

Može li ova vrsta intervencije napraviti razliku? “Što se tiče ishoda, teže je reći, ali bi sigurno mogao imati utjecaja zbog Mbappeova statusa nacionalne ikone”, kaže Marliere.

“Ovo su ključni i potencijalno povijesni izbori na kojima bi Francuska mogla izabrati krajnju desnu vladu. To bi moglo mobilizirati mlađe glasače koji prije nisu razmišljali o glasovanju.”


U danima koji su uslijedili nakon komentara Mbappea i Thurama, branič Arsenala William Saliba , također iz Bondyje, sugerirao je da bi momčad Francuske mogla objaviti kolektivnu izjavu. Gotovo tjedan dana kasnije, to se nije ostvarilo.

“Razgovarali smo o priopćenju za javnost i ta će se tema ponovno pokrenuti”, rekao je vezni igrač Real Madrida Aurelien Tchouameni u nedjelju na treninzima Francuske u Paderbornu . “Ne mogu reći da svi imamo isti pogled na stvari. ne znam

“Svatko u grupi ima pravo na svoje mišljenje. Dobili smo snažne poruke od Marcusa i Kyliana i dijelim njihovo gledište. Mrzim ekstreme u svakodnevnom životu. Ja sam više za politiku zajedništva.”

FFF je iznio svoje stajalište nekoliko sati nakon Thuramove izjave 15. lipnja. Rekao je da je “duboko privržen slobodi izražavanja i građanstvu” i “podržava poziv da se izađe i glas”, ali da on – i nacionalni tim – moraju ostati politički neutralni. “U tom pogledu”, navodi se, “mora se izbjeći svaki oblik pritiska i političke upotrebe francuskog tima.”

Ne čini se neizbježnim da će reprezentacija biti politički “iskorištena” na ovaj ili onaj način. Dok je Jean-Marie Le Pen običavao pucati kako bi skupio političke poene, Macron je isticao svoju naklonost prema nacionalnoj momčadi i, posljednjih godina, svoju vezu s Mbappeom.

Unatoč tome što je bio navijač Marseillea, Macron je preuzeo zasluge za pomoć u uvjeravanju Mbappea da produži svoj ugovor s Paris Saint-Germainom 2022. Mbappe je potvrdio da je moj predsjednik “snažno savjetovao da nastavim u svojoj zemlji”.

Mbappe je prisustvovao večerama u Elizejskoj palači, uključujući ranije ove godine za posjet katarskog emira s obzirom na povezanost PSG -as katarskom državom. Macron i ministrica sporta Amelie Oudea-Castera posjetili su bazu za trening momčadi u Clairefontaineu 3. lipnja prije polaska za Njemačku, stojeći s obje strane Mbappea tijekom snimanja.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron s Kylianom Mbappeom prije odlaska momčadi u Njemačku (Sarah Meyssonnier/POOL/AFP preko Getty Images)

Marliere želi istaknuti da Mbappeove izjave, u osudi “ekstrema” (množina), “izgleda da ga ocjenjuju kao Macronita”, a ne netko tko vodi kampanju za lijevu koaliciju.

“Ali to je još uvijek bila prilično hrabra i kontraverzna izjava”, kaže Marliere. “Igrači su slavljeni i voljeni od strane francuske javnosti, posebno kada reprezentacija pobjeđuje. Ali ako se počnu probijati u političke rasprave, postoji rizik da će se neki protiviti tome. Oni će biti svjesni tog rizika, zbog čega se divim smjelosti izjava.”

Ulozi su veliki. Ministar financija Bruno Le Maire opisao je ove parlamentarne izbore kao potencijalno najznačajnije za Francusku od formiranja Pete republike 1958. Dok se očekuje da će National Rally osvojiti najviše glasova u prvom krugu 30. lipnja, ishod izbora drugog kruga 7. srpnja je teže predvidjeti.

Pokreće razne mogućnosti: francuski igrači gledaju na tribinama tijekom polufinala Eura u Münchenu ili Dortmundu i vide Bardellu kako ih gledaju visoko kao premijera; Francuski igrači vraćaju se u Pariz kao europski prvaci 15. srpnja kako bi ih dočekao čelnik nove krajnje desne vlade koju je nekoliko njih već osudilo.

“Nadam se da ćemo napraviti pravi izbor i nadam se da ćemo i dalje biti ponosni nositi ovu haljinu 7. srpnja”, rekao je Mbappe.

Mbappe je domoljub, često završava svoje konferencije za novinare ili govore u žurkama prije utakmice riječima “Vive la France”. Ali njegovi komentari zadnjih tjedana sugeriraju da će ponos biti testiran izborom krajnje desne vlade.

U Francuskoj – iu francuskoj enklavi koja je uspostavljena u Paderbornu u protekla dva tjedna – napetosti rastu.

- Advertisement -

2 KOMENTARI

guest

2 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

TKO ZAPRAVO DIKTIRA PRAVILA IGRE? Promjena tona europskih novinskih agencija prema političarima je fascinantno brza nakon Trumpa

Trump je pobijedio. Meloni je odjednom postala spasiteljica Europe. Barem što se tiče Reutersa, čitaj HINA-e, koja prepisuje od...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -