Odbor za pravosuđe američkoga Zastupničkog doma istražit će novinsko izvješće u kojemu se navodi da je FBI istraživao je li predsjednik Donald Trump radio za Rusiju protiv američkih interesa, priopćio je predsjednik toga Odbora i zastupnik demokratske stranke.
The New York Times je izvijestio da je istraga otvorena nekoliko dana nakon što je Trump u svibnju 2017. smijenio Jamesa Comeyja s dužnosti direktora FBI-a. U članku se, uz ostalo, navodi da su istražitelji protuobavještajne službe morali razmotriti predstavlja li Trumpovo djelovanje moguću prijetnju nacionalnoj sigurnosti. Bijela kuća odbacila je u petak Timesov članak kao “apsurdan”, dok je Trump u subotu napao Comeyja i FBI u objavama na Twitteru.
Predsjednik Odbora za pravosuđe Zastupničkog doma Jerrold Nadler priopćio je da će njegov odbor tijekom predstojećih tjedana “poduzeti korake kako bi bolje razumio i predsjednikove poteze i reakciju FBI-a na to ponašanje”. Dodao je da će zastupnici pokušati zaštititi istražitelje od predsjednikovih “sve rastrojenijih napada”.
“Nemamo razloga sumnjati u ozbiljnost ili profesionalizam FBI-a, kao što je to učinio predsjednik u svojoj reakciji na ovaj članak”, priopćio je Nadler, demokratski zastupnik iz New Yorka. “Iz ovoga smo članka doznali da je, čak i u prvim danima Trumpove administracije, predsjednikovo ponašanje bilo toliko nepredvidivo i zabrinjavajuće da se FBI osjetio obveznim povući potez bez presedana – otvoriti protuobavještajnu istragu protiv službujućeg predsjednika”, rekao je Nadler.
Odbor će nastaviti istragu o Trumpovim kontaktima s Rusijom
Predsjednik Odbora za obavještajne službe Zastupničkog doma Adam Schiff nije želio komentirati navode iz članka, ali je rekao da će njegov odbor nastaviti istragu o Trumpovim kontaktima s Rusijom.
“Naša je istraga od samoga početka protuobavještajne prirode i usredotočena je na one koji su bili povezani s Trumpovom kampanjom, uključujući i samoga predsjednika”, rekao je Schiff, demokratski zastupnik iz Kalifornije.
Schiff je rekao da su sastanci, kontakti i komunikacija između Trumpovih suradnika i Rusa, kao i “mreža laži o tim kontaktima te predsjednikove izjave i potezi”, pojačali potrebu da se slijedi trag dokaza, kamo god oni vodili.
Sumnja se pojavila još tijekom kampanje
Prema Timesu, FBI je počeo sumnjati u povezanost Trumpa s Rusijom tijekom predsjedničke kampanje 2016., ali je pričekao s istragom sve dok Trump nije smijenio Comeyja jer je odbio prekinuti prve istrage o mogućoj umiješanosti Rusije u izbore. FBI je otvorio istragu i o tome je li Trumpova smjena Comeyja pokušaj ometanja pravosuđa.
Istragu o Trumpu preuzeo je posebni savjetnik Robert Mueller nekoliko dana nakon što ju je FBI otvorio, ispitujući navode o umiješanosti Rusije u izbore, napisao je The Times. Rusija je opovrgnula da je pokušala utjecati na ishod izbora. Trump je jučer napao The Times i bivše čelnike FBI-a te je kritizirao istragu koju je agencija provela nad Hillary Clinton, njegove protukandidatkinje na izborima 2016./Hina/HMS/