Fantastični Usain Bolt dokazao da je najbrži čovjek na svijetu, do zlata je stigao za 9.63 sekunde!
Fantastični Jamajčanin osvojio je zlatnu medalju s drugim najboljim rezultatom svih vremena (9.64), a na drugom mjestu završio je Boltov sunarodnjak Blake (9.75)
U drugoj polovini utrke 25-godišnji se jamajčanski atletičar odlijepio od konkurencije koju je predvodio njegov sunarodnjak Yohan Blake. Aktualni svjetski prvak iz Daegua prošle godine osvojio je srebro izjednačivši svoj najbolji rezultat (9.75), dok je bronca pripala 30-godišnjem Amerikancu Justinu Gatlinu, olimpijskom pobjedniku iz Atene 2004. godine, koji je otrčao također osobni rekord (9.79). Najbolje vrijeme ove sezone (9.80) njegovu sunarodnjaku Tysonu Gayu nije bilo dovoljno za medalju; za Gatlinom je zaostao jednu stotinku sekunde. Treći veliki jamajčanski adut za medalju, Asafa Powell, ozlijedio je zadnju ložu u završnici utrke, te je kroz cilj prošao u vremenu 11.99.
Bolt je ovom pobjedom obranio zlato iz Pekinga, otrčao najbolju utrku sezone, te drugu najbržu na stotki u povijesti iza one, također njegove, u finalu berlinskoga Svjetskog prvenstva 2009. godine, kada je postavio još uvijek aktivni svjetski rekord: 9.58 sekundi.
Postao je također prvi sprinter u povijesti koji je obranio olimpijski naslov na stotki od Carla Lewisa u Seulu 1988. godine, a postavio je i novi rekord olimpijskih igara.
U ovom trenutku drži tri najbolja rezultata u disciplini u povijesti. Nema sumnje da će mu to biti sasvim dovoljno u ispunjenju njegova sna: ovom je utrkom definitivno, ako to već nije bio, postao legenda.
Na koncu, osvojio je najbrži čovjek današnjice svoje četvrto olimpijsko zlato u četvrtome olimpijskom nastupu. U Londonu ga još čeka branjenje pekinških naslova na 200 i 4×100 metara. Eventualno bi mogao pomoći i štafeti na 4×400 metara bude li se osjećao dovoljno svjež.
Sanya Richards-Ross, 27-godišnja jamajčanska Amerikanka, osvojila je u finalu na 400 metara londonskih Olimpijskih igara svoju prvu zlatnu individualnu olimpijsku medalju u karijeri. Odlično je Richards-Ross finiširala i u cilj ušla s vremenom 49.55. To joj je treća zlatna olimpijska medalja u karijeri, a ukupno četvrta. U Ateni i Pekingu bila je članica zlatne američke štafete 4×400. Prije četiri godine u Kini je, pak, u utrci na 400 metara bila brončana.
Richards-Ross je postala prva Amerikanka s olimpijskim zlatom u ovoj disciplini od Valerie Brisco-Hooks u Los Angelesu 1984. godine.
Domaće navijače razgalila je braniteljica naslova iz Pekinga, 28-godišnja Britanka Christine Ohuruogu, jer je u finišu utrke sjajnim trčanjem stigla do srebrne medalje u vremenu 49.70. Postavila je osobno najbolje vrijeme sezone, baš kao i brončana Amerikanka DeeDee Trotter (49.72).
Ruskinja Antonina Krivošapka, koja je veliki dio utrke izgledala kao kandidat za medalju, a u jednom trenutku i za zlato, u finišu je potpuno potonula i na kraju je završila tek šesta (50.17).
Olga Ripakova, 27-godišnja kazahstanska troskokašica, osvojila je svoju prvu olimpijsku medalju u karijeri i odmah – zlatnu. Osvajačica srebra u troskoku prošle godine na Svjetskom prvenstvu u Daeguu trijufirala je s duljinom 14.98 iz treće serije. Srebro je osvojila Kolumbijka Caterine Ibarguen s 14.80, a samo centimetar kraća bila je brončana Ukrajinka Olha Saladuha, aktualna svjetska i europska prvakinja.
Kenijski 30-godišnji trkač Ezekiel Kemboi pobjednik je utrke na 3.000 metara sa zaprekama na Olimpijskim igrama u Londonu…
Do druge zlatne olimpijske medalje u karijeri u ovoj disciplini Kemboi je stigao s vremenom 8:18.56. Radi se o jednom od samo trojice trkača u povijesti koji je u ovoj disciplini spojio olimpijski i svjetski naslov. Bio je zlatni na Igrama u Ateni 2004. godine, dok je u Pekingu u svojoj najslabijoj utrci karijere na najvećim pozornicama osvojio tek sedmo mjesto. No, nakon toga je u Berlinu i Daeguu na dvama svjetskim prvenstvima, 2009. i 2001. godine, uzeo dva zlata, a sada i drugo olimpijsko u Londonu.
Kemboi je Keniji donio prvo atletsko zlato u Londonu.
Drugo mjesto osvojio je europski prvak, Francuz Mahiedine Mekhissi-Benabbad (8:19.08), koji je bio srebrni i u Pekingu, dok je broncu osvojio još jedan Kenijac, Abel Kiprop Mutai, koji je trčao 8:19.73.
Blade Runner bez finala
Posljednji je u svojoj, drugoj polufinalnoj skupini završio južnoafrički 400-metraš Oscar Pistorius. S vremenom 46.54 sekunde ostao je daleko od finala u svojoj disciplini na Olimpijskim igrama…
U subotu je 25-godišnjak s obadvjema amputiranim potkoljenicama, koji trči na karbonskim protezama, ušao u povijest postavši prvi hendikepirani atletičar koji je na olimpijskim igrama trčao u konkurenciji nehendikepiranih suparnika. Tom je prilikom ostvario cilj izborivši polufinale.
Njegova misija na Londonskim igrama moguće još uvijek nije završila. Konkurira Pistorius, koji će također nastupiti na paraolimpijskom dijelu Igara, za nastup u južnoafričkoj štafeti na 4×400 metara, koja je prošle godine na SP-u u Daeguu osvojila srebrnu medalju.
Mađarski bacač kladiva Krisztian Pars osvojio je zlatnu olimpijsku medalju u Londonu. Jedini je uspio prebaciti granicu od 80 metara. Slavio je daljinom od 80.59 metara, a od svih šest ispravnih hitaca imao je i drugi najbolji kad su svi finalisti u pitanju: 79.70.
Bacajući cijelo vrijeme na izuzetno visokom nivou 30-godišnji je Mađar više nego zasluženo uzeo zlato. Čekao ga je dugih osam godina: u Ateni je 2004. bio peti, a u Pekingu prije četiri godine četvrti.
Slovenac Primož Kozmus, branitelj naslova iz Pekinga, uzeo je srebro sa svojim najboljim ovosezonskim hicem (79.36 metara), dok je bronca pripala laureatu iz Atene, Japancu Kojiju Murofushiju, sa 78.71 metrom.