Novinar Večernjeg lista Dalibor Milas jučer, 18. veljače objavio članak na web-portalu i u tiskanom izdanju, pod nazivom “Kako se i ustaški dužnosnik našao u Bruxellesu među 66 hrvatskih mučenika” u kojem je grubo napao zastupnicu Željanu Zovko tendenciozno o njoj šireći laži, priopćeno je iz njezina ureda.
Zastupnica Zovko, iznenađena je da, kako je navela, profesionalne, objektivne i ozbiljne hrvatske novine kao što je Večernji list dopuštaju objavu članaka punih neistina kojima je jedini cilj omalovažavanje njenog rada.
Na spomenutoj izložbi o kojoj Milas piše u svom članku, uopće nisu, ističe, predstavljeni mučenici koje on navodi, nego djela Lidije Topić Bouwen koja uključuju skulpturu fra Didaka Buntića i skulpturu koja je homage mučeništvu i ubojstvu franjevaca na Širokom Brijegu uz djela pejsaža iz njezinog umjetničkog djelovanja tijekom godina.
-Ovo nikako nije bila ideološka izložba u bilo kojem pogledu. Ovakvo neobjašnjivo, napadačko i prije svega neistinito pisanje, osim što je utuživo, je i nevjerojatno pokvareno i maliciozno. Osobne stavove dotičnog iz teksta zastupnica Zovko ne želi niti komentirati, ali izmišljanje i predstavljanje činjenicom nečega što se NIJE NIKADA dogodilo, ne može tolerirati, navodi se u priopćenju iz njezina ureda. U reakziji iz ureda zastupnice Zovko dalje stoji:
Sve ovo čudi tim više što je na spomenutoj izložbi djela pokojne veleposlanice Lidije Topić Bouwen, koju je zastupnica Zovko organizirala u Europskom parlamentu u Bruxellesu u njenu čast, nazočilo i više novinara, među kojima i novinar Večernjeg lista, pa su nadamo se i oni točno čuli što je tko pri otvaranju ove izložbe rekao i koja su se imena na njoj spominjala. Sigurno svi oni kao i ostali gosti koji su otvaranju izložbe prisustvovali, mogu posvjedočiti da li je zastupnica Zovko imenom ili grupno spomenula ijednog od tih hercegovačkih franjevaca mučenika koje novinar Večernjeg lista navodi u svom članku.
Jedino ime franjevca (koji zasigurno nije ovaj o kojem piše dotični novinar), spomenuto na ovoj izložbi, bilo je ime fra Didaka Buntića, koji je bio spasitelj preko 17.000 djece svih vjera u BiH, koja su u 1. svjetskom ratu bila izložena izgladnjivanju, te je diljem Hercegovine i svijeta prepoznat kao spasitelj siromašnih i prozvan hercegovačkim Mojsijem. Fra Buntićeva bista predstavljena je na istoj izložbi. Među ostalim izloženim djelima, a radi se isključivo o pejsažima, bila je i skulptura koju je Lidija Topić Bouwen posvetila ubojstvu franjevaca na Širokom Brijegu. Znači, uopće se ne radi o 66 mučenika koje spominje novinar Večernjeg lista, pa tako niti o jednom od njih kojeg imenom navodi, koji je zapravo ubijen u potpuno drugoj prilici i to u Zagrebu. Najstrašnije u svemu ovom je što ovo sve novinar Milas jako dobro zna ili bi svakako trebao znati. Zato se pitamo iz kojeg razloga se uopće pišu i objavljuju ovakvi članci o eurozastupnici Zovko i zašto se neistinito prenosi nešto o čemu su već prije isto tako lažno pisali portali iz Bosne i Hercegovine. Ako je ovo zanimljiva tema, ozbiljan novinar i autor svakako treba provjeriti činjenice, a ne samo kopirati nešto što su lažno i tendenciozno već objavili drugi BiH portali poput faktor.ba koji i inače napadaju zastupnicu Zovko bez bilo kakvih osnova i bez bilo kakvih činjenica.
U članku je isto tako u svrhu omalovažavanja krivo naveden znatno niži broj preferencijalnih glasova koji je zastupnica Zovko kao kandidat osvojila na izborima za EU parlament 2019. godine. Činjenica koja se može vrlo brzo i lako provjeriti je da je zastupnica Zovko po broju preferencijalnih glasova bila 3. te dobila 9.861 preferencijalnih glasova kao 4. na listi, što je objavljeno i u Narodnim novinama. Tražimo da se i o ovakvim stvarima točno i istinito izvještava, a ne da se podacima manipulira u političke svrhe.
Ovakvim tekstom novinara Večernjeg lista narušava se ugled i integritet zastupnice Zovko, poistovjećuje ju se s promicateljem fašističkih ideologija, što ona zasigurno nije i čega se gnuša. Kroz cijeli svoj rad, kako u Europskom parlamentu, tako i ranije, kroz svoj profesionalni i osobni angažman, zastupnica Zovko se uvijek zalagala za poštivanje raznolikosti i za međusobno uvažavanje i jednakost svih osoba bez obzira na vjersku, kulturnu, nacionalnu ili bilo koju drugu pripadnost. Stoga zastupnica Zovko koristi i ovu priliku da oštro osudi svaku diskriminaciju, kao i manipulativni utjecaj propagande kojim se grubo izvrće istina. Okosnica rada zastupnice Zovko i u Europskom parlamentu je stavljanje naglaska na njegovanje kulture sjećanja i očuvanje povijesne istine, osobito kroz aktivnosti u Radnoj skupini Europske pučke stranke (EPP-a) za međukulturni i vjerski dijalog i Skupini zastupnika za europsko povijesno sjećanje. Zastupnica Zovko je također 2019. godine bila jedna od inicijatora i supotpisnika rezolucije Europskog parlamenta o osudi svih totalitarnih režima.
Svaki urednik i novinar je pozvan da se slobodno obrati zastupnici Zovko s bilo kojim pitanjem, prije nego što o njoj objavljuje lažne i napadačke informacije. Urednike i novinare i ovim putem zastupnica Zovko poziva da je posjete u Bruxellesu, Splitu ili Zagrebu, kako bi se upoznali s važnim i mnogobrojnim temama i poslovima od interesa za Republiku Hrvatsku i njene građane kojima se zastupnica Zovko na dnevnoj bazi bavi. Za sve teme i sva pitanja zastupnica Zovko je na raspolaganju i uvijek će se vrlo rado odazvati.
Kao europarlamentarka, ali i kao potpredsjednica najveće političke skupine u Europskom parlamentu (EPP), te kao potpredsjednica Odbora za vanjske poslove Europskog parlamenta, zastupnica Zovko ne može dopustiti omalovažavanje i blaćenje svega onoga čime se bavi već dva mandata, stoji na kraju priopćenja iz ureda zastupnice u Europskom parlamentu Željane Zovko./HMS/