Petak, 15 studenoga, 2024

Europska unija pruža značajnu pomoć Bosni i Hercegovini

Vrlo
- Advertisement -

Europska unija već pruža značajnu pomoć Bosni i Hercegovini, a što se više reformi provodi u zemlji, otvarat će se više novih mogućnosti.

Procjenjuje se da bi integracija u jedinstveno tržište Europske unije, kao i stvaranje zajedničkog regionalnog tržišta na Zapadnom Balkanu, u kombinaciji s reformama i investicijama EU, mogli udvostručiti veličinu gospodarstva Bosne i Hercegovine u sljedećem desetljeću. kazali su Feni iz Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini.

Iz Delegacije EU navode da se prema novom IPA okviru (IPA III 2021.-2027.) dodjela sredstava više ne vrši po državama, već na temelju relevantnosti politika i zrelosti projekata koje predlaže zemlja korisnica na godišnjoj razini. osnova. Dakle, projekti zahtijevaju visok stupanj pripremljenosti, sektorske strategije za cijelu državu, jasne mehanizme provedbe i druge elemente kako bi država u potpunosti iskoristila raspoloživa sredstva. Nadalje, evaluacije i financiranje projekata također su povezani s reformskim procesima, što zahtijeva visok stupanj koordinacije svih aktera i političku predanost reformama.

Novi plan rasta za zapadni Balkan temelji se na trenutnoj pomoći i potpori EU-a. Europska komisija predložila je 6 milijardi eura za zapadni Balkan, uključujući 2 milijarde eura bespovratnih sredstava i 4 milijarde eura povoljnih zajmova.

I ta će sredstva biti oslobođena nakon ispunjenja reformskih agendi. Partneri sa Zapadnog Balkana, uključujući i BiH, morat će razviti vlastite reformske programe na temelju postojećih preporuka, uključujući preporuke iz godišnjeg paketa dokumenata o proširenju EU, te zaključke gospodarskog i financijskog dijaloga, temeljene na ekonomskim Program reformi (ERP). Pri izradi reformskih agendi konzultirat će se Europska komisija, koja će ih također ocijeniti i usvojiti.

Iz Delegacije Europske unije u BiH također napominju da su Europska unija i njene zemlje članice daleko najveći davatelji financijske pomoći, investitori i trgovinski partneri Bosne i Hercegovine.

Pomoć Unije usmjerena je na podršku Bosni i Hercegovini na njenom putu u EU, uključujući jačanje vladavine prava, borbu protiv korupcije, jačanje zelene i energetske tranzicije, podršku digitalizaciji, poboljšanje poslovne klime i podršku ekonomskom rastu.

S obzirom da proces pristupanja EU zahtijeva ispunjavanje standarda EU u velikom broju različitih područja, potpora se pruža u različitim sektorima.

Projekti koji se trenutno provode u BiH podijeljeni su po sektorima:

• Razvoj privatnog sektora (program Go Digital – 11,5 milijuna eura, EU4DigitalSME – 5 milijuna eura).

• Energetika (EU energetski paket potpore – 70 milijuna eura, potpora EU za smanjenje potrošnje električne energije i energetsku učinkovitost – 1 milijun eura, EU4Energy 4,4 milijuna eura).

• Okoliš i klima za podršku gospodarenju vodom i otpadom (voda i kanalizacija WATSAN – 6 milijuna eura, Projekt vodoopskrbe Banja Luke – 4 milijuna eura, EU tretman urbanih otpadnih voda, EU4MEG održive vodne usluge i planiranje upravljanja riječnim slivom).

• Međunarodna vlasnička prava, državne potpore i zaštita potrošača (potpora pravima intelektualnog vlasništva EU – 2,4 milijuna eura, potpora zakonima EU o državnim potporama – 1,9 milijuna eura, zaštita prava potrošača – 200.000 eura).

• Promet (priprema projekta za pruge Tuzla-Zvornik, Visoko-Konjic, Kostajnica-Doboj-Rasputnica Miljacka i obilaznica Banja Luka, ukupne vrijednosti 9,8 milijuna eura); Napomena: Investicijski fond za Zapadni Balkan najvažniji je pružatelj pomoći u infrastrukturi u Bosni i Hercegovini – samo za izgradnju Koridora Vc osigurao je 870 milijuna eura bespovratnih sredstava.

• Poljoprivreda (EU4Agri – 20 milijuna eura, EU4AgriRecovery – 5 milijuna eura, potpora EU za sigurnost hrane, veterinarski i fitosanitarni sektor – 6 milijuna eura, opskrba velikim količinama cjepiva, IT i vozila – 4 milijuna eura).

• Zapošljavanje (Lokalna partnerstva u zapošljavanju, faza II – 6 milijuna eura za uspostavljanje najmanje 26 lokalnih partnerstava i pomoć u uspješnom razvoju lokalnih inicijativa za zapošljavanje, EU4Employment – ​​​​4 milijuna eura za potporu poboljšanju socioekonomske situacije i životnih uvjeta u BiH).

• Obrazovanje (projekt obrazovanja i zapošljavanja – 2,6 milijuna eura za poboljšanje kapaciteta ljudskih potencijala na svim razinama obrazovanja u skladu s potrebama tržišta rada u BiH, EU4Preschool – 2 milijuna eura za doprinos unapređenju predškolskih programa kroz uvođenje ishoda učenja, kvalifikacija za stručno obrazovanje, povećanje mobilnosti studenata i akademskog osoblja unutar BiH – 3,5 milijuna eura, obnova 11 strukovnih škola u cijeloj BiH – 2,5 milijuna eura, razvoj standarda kvalifikacija i zanimanja u BiH – 1 milijun eura, Informatička oprema za 40 strukovnih škola u BiH – 800.000 eura, EU4Sport – 2,1 milijun eura za obnovu i modernizaciju sportskih dvorana u 17 osnovnih škola u BiH).

• Zdravstvo (EU potpora reformi zdravstvenog sektora u BiH – 10 milijuna eura za podršku reformi primarne zdravstvene zaštite i jačanju kapaciteta zdravstvenog sektora u BiH).

• Civilno društvo, demokracija i ljudska prava (trenutno 24 bespovratna projekta za organizacije civilnog društva u područjima vladavine prava, borbe protiv korupcije, obrazovanja, zdravstva, izbornih procesa, socijalne uključenosti, okoliša i klimatskih promjena, mladih, lokalnog gospodarstva i poduzetništva , prava žena, sloboda izražavanja, mediji, rodno uvjetovano nasilje, rodna ravnopravnost, LGBTI, ljudska prava i Romi – 8,8 milijuna eura, Program za ubrzanje rodne ravnopravnosti za rješavanje rodno uvjetovanog nasilja i suočavanje s direktivom o ravnoteži između rada i privatni život – 4,5 milijuna eura, Isporuka informatičke opreme Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice za uspostavu sustava izvješćivanja i praćenja te rješavanja potreba ranjivih skupina – 1 milijun eura).

• Pravosuđe – (jačanje institucionalnih kapaciteta VSTV-a, digitalna transformacija i korištenje ICT-a u pravosuđu – 6,8 milijuna eura, EU4Justice za pružanje sveobuhvatne pomoći reformi pravosuđa – 4,5 milijuna eura, Suvremena tehnička oprema za zgrade pravosudnih institucija i pravosudna policija – 3,8 milijuna eura, Izgradnja novog zatvora na Igmanu – 4,6 milijuna eura, Postupanje s pritvorenim i osuđenim osobama podržano je regionalnim programom Horizontalni instrument III – 1,4 milijuna eura, Pravda/ratni zločini (podrška tranzicijskoj pravdi i ciljevima) Revidirane državne strategije o ratnim zločinima u cilju procesuiranja najsloženijih predmeta ratnih zločina – 6 milijuna eura, Praćenje procesuiranja predmeta ratnih zločina – 500.000 eura).

• Pravosuđe/nestale osobe (podrška Institutu za nestale osobe i ICMP-ovom tužiteljstvu – 3 milijuna eura), pravosuđe/infrastruktura (izgradnja Palate pravde u Sarajevu – 4 milijuna eura (od 2003. Unija je osigurala preko 48 milijuna eura bespovratnih sredstava za unaprjeđenje objekata u sektoru pravosuđa, posebno sudova, tužiteljstava, zatvora i pritvorskih jedinica.Do sada su izgrađene ili obnovljene 32 zgrade pravosudnih institucija u 17 gradova širom BiH).

• Upravljanje migracijama i granicom (upravljanje 4 privremena prihvatna centra – 39,5 milijuna eura, potpora BiH za dobrovoljne i prisilne povratke – 500 000 eura, izgradnja i upravljanje pritvorskom zonom u Lipi – 500 000 eura, potpora integriranom upravljanju granicom – 6,4 milijuna eura EUR, Potpora za uspostavu informacijskog sustava o migracijama – 2,5 milijuna EUR). (EU je od 2018. BiH osigurala 140 milijuna eura za upravljanje migracijama.

• Reforma javne uprave / digitalizacija (unapređenje usluga za građane Bosne i Hercegovine kroz jačanje kapaciteta Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH IDDEEA – 800.000 eura).

Najviše se ulagalo u sektore prometa, energetike, pravosuđa i vladavine prava…

Na upit u koje je projekte Unija najviše ulagala, iz Delegacije EU u BiH odgovorili su da su svi projekti koje financira EU važni jer pomažu Bosni i Hercegovini da napreduje prema standardima EU i osigura bolje uvjete života i prilike građanima BiH. . Ipak, najveća ulaganja zabilježena su u sektorima prometa, energetike, pravosuđa i vladavine prava, poljoprivrede, razvoja privatnog sektora, migracija i upravljanja granicama, zapošljavanja i okoliša.

Paket energetske potpore

EU je putem Paketa energetske potpore dodijelila 50 milijuna eura ugroženim kućanstvima i 20 milijuna eura za poboljšanje energetske učinkovitosti najmanje 4000 stambenih zgrada te najmanje 400 mikro, malih i srednjih poduzeća koja se suočavaju s energetskim problemima. kriza.

Prva tranša od 90 posto sredstava uplaćena je Bosni i Hercegovini, a vlasti Federacije BiH, Republike Srpske i Brčko Distrikta rade na raspodjeli sredstava preko resornih entitetskih ministarstava i entitetskih fondova za zaštitu okoliša. i upravnih jedinica.

Upravljanje sredstvima u nadležnosti je nadležnih tijela u Federaciji BiH, Republici Srpskoj i Brčko Distriktu jer je paket predviđen kao proračunska potpora izravnim prijenosom sredstava institucijama korisnicima, kažu u Delegaciji i dodaju da je ovo prvi put da su bh. vlasti dobile podršku koja se na ovaj način raspoređuje.

Nadalje navode da se provedba Paketa energetske potpore odvija u skladu s Akcijskim planom koji je Vijeće ministara BiH usvojilo 22. prosinca 2022. godine. Akcijski plan navodi mjere za provedbu Paketa energetske potpore kao i ključne reforme za napredak u energetskoj tranziciji. Vremenski okvir za provedbu Paketa energetske potpore je travanj 2023. – travanj 2024. godine, a vlasti BiH jamče da će planirani primatelji dobiti pravodobnu pomoć.

Evaluaciju provedenih aktivnosti Paketa energetskih potpora EU će provesti u prvom tromjesečju 2024. godine, što će poslužiti kao temelj za isplatu druge tranše Paketa energetskih potpora od preostalih 10 posto.

“Kako BiH bude napredovala na putu ka EU, vlasti u BiH će morati pokazati da imaju kapacitet da realiziraju značajna sredstva na koja će BiH imati pravo kao članica EU. Način na koji BiH upravlja sredstvima Energetske potpore Paket će biti značajan pokazatelj za svaku pomoć koja će se u budućnosti direktno isporučivati ​​institucijama BiH”, dodaju iz Delegacije.

Naglašavaju i da će EU naknadno pratiti je li se dogovorena metodologija raspodjele sredstava provodila pošteno i transparentno.

Planirani projekti

Iz Delegacije ističu da EU nastavlja pružati pomoć BiH s ciljem podrške političkim i ekonomskim reformama, kao i socio-ekonomskom razvoju, pripremajući zemlju za prava i obveze koje proizlaze iz članstva u EU.

U narednom periodu planirani su sljedeći projekti:

• Privatni sektor – za jačanje otpornosti malih i srednjih poduzeća u BiH, EU4Transport i EU4Energy za podršku energetskoj učinkovitosti i održivoj energiji, EU4Environment and Climate za poboljšanje učinkovitog odgovora na utjecaj klimatskih promjena na vodne resurse, Jačanje upravljanja rizikom od poplava, Podrška za Uprava za neizravno oporezivanje BiH, Podrška zavodima za statistiku u BiH, EU4Green Economy za podršku pravednoj energetskoj tranziciji i kružnoj ekonomiji – projekti vrijedni 62,5 milijuna eura.

• Promet – Bosna i Hercegovina će i dalje imati koristi od ulaganja osiguranih kroz Okvirni sporazum o ulaganju u Zapadni Balkan.

• Zapošljavanje – ublažavanje posljedica pandemije COVID-19 ostvarit će se olakšavanjem zapošljavanja i pristupa tržištu rada nakon pandemije, programom Garancije za mlade te potporama u području zaštite na radu.

• Civilna zaštita – opremanje timova za traganje i spašavanje u gradovima i Odjela za seizmologiju u dva hidrometeorološka zavoda – 2 milijuna eura

• Civilno društvo i mediji – 7,6 milijuna eura unutar regionalnog IPA III 2024/2025 za potporu civilnom društvu i medijima u brojnim područjima

• Razminiranje – 10 milijuna eura za razminiranje minski sumnjivih područja i nabavu opreme za upravljanje entitetskim upravama civilne zaštite (EU je najveći donator u ovoj oblasti i do sada je donirala 50 milijuna eura)

• Pravosuđe/Borba protiv korupcije – 1 milijun eura za poboljšanje institucionalnih i upravljačkih kapaciteta Agencije za sprječavanje korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije

• Unutarnji poslovi (Pomoć EU policiji BiH u borbi protiv transnacionalnog organiziranog/teškog kriminala – 10 milijuna eura, nabava hardvera i softvera za elektronički sustav razmjene podataka u BiH – 4,5 milijuna eura, Obuka za IT stručnjake – 500.000 eura).

• Reforma javne uprave (EU nastavlja pružati potporu ovom sektoru kroz nadolazeći projekt EU4Public Reforma javne uprave s fokusom na planiranje i provedbu politike, reformu javne uprave i podršku koordinaciji).

EU fondovi

Na pitanje o fondovima EU te koliko se koriste iu koje svrhe, kažu da je Delegacija EU u BiH u proteklom desetljeću realizirala oko 1.000 projekata ukupne vrijednosti blizu milijardu eura u vidu bespovratnih sredstava dodijeljenih u okviru IPA-e.

U okviru Investicijskog fonda za zapadni Balkan, koji se sada usmjerava kroz IPA III, EU je do sada financirala 79 projekata u BiH u oblasti transporta, energetike, socijalne zaštite i okoliša, ukupne vrijednosti od više od milijardu eura u obliku bespovratnih sredstava. U okviru ovog instrumenta EU je samo za izgradnju koridora Vc dodijelila 870 milijuna eura bespovratnih sredstava.

No, dodaju iz Delegacije, Bosna i Hercegovina ima priliku koristiti još više fondova EU. Kao što je već spomenuto, u okviru IPA III dodjela sredstava temelji se na političkoj relevantnosti i zrelosti predloženih projekata, čime se stvaraju mogućnosti da Bosna i Hercegovina dobije veći udio raspoloživih sredstava. S druge strane, ukoliko Bosna i Hercegovina ne iskoristi ponuđene mogućnosti, dobit će manji udio sredstava od nekih svojih susjeda.

“Zbog toga je postojanje potpuno funkcionalnih institucija koje su u stanju pripremiti zrele projektne prijedloge s jasnim opredjeljenjem za ključne reforme od presudne važnosti. Vlasti u Bosni i Hercegovini moraju osigurati da se značajne prilike koje pruža pomoć EU ne propuste”, zaključili su u razgovoru za Fenu iz Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini.

- Advertisement -

6 KOMENTARI

guest

6 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Strategija skretanja pažnje: Kako će se priča o Berošu zaboraviti za 24 sata po nalogu Vlade

Hrvatska javnost već je navikla na dobro uhodani mehanizam skretanja pažnje. Kad god ozbiljan skandal pogodi Vladu – poput...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -