Europska unija (EU) odlučila je nakon 30 godina ukinuti proizvodne kvote za mlijeko, što znači da će mljekari u zemljama EU moći proizvoditi mlijeko u neograničenim količinama.
Ova bi odluka mogla utjecati i na domaću proizvodnju mlijeka u BiH ukoliko se uvoz mlijeka poveća, a pozicija naših mljekara ne promijeni, i zato je potrebno razumijevanje i hitna akcija vlasti u BiH.
Zastupnik u Parlamentu BiH Senad Šepić razgovarao je s ministrom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirkom Šarovićem, ministrom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH Šemsudinom Dedićem i direktorom “Meggle” iz Bihaća Kemalom Hrnjićem te inicirao hitnu akciju i djelovanje institucija BiH u zaštiti interesa poljoprivrednih proizvođača i građana BiH.
– Iako je ova odluka u EU uvođena postupno zadnjih godina, sada kada je konačno stupila na snagu potrebno je da sve institucije u BiH hitno i koordinirano rade da pomognu i zaštite bh. proizvođače mlijeka, jer veliki broj građana BiH živi i hrani svoje obitelji na ovaj način – rekao je Šepić.
Kako kaže, veća i redovitija podrška, podsticaji za proizvodnju i zaštita bh. proizvođača mlijeka najvećim dijelom su na entitetskim ministarstvima, a podizanje standarda i omogućavanje izvoza mlijeka iz BiH u zemlje EU je posao za državna ministarstva i Parlament BiH.
Dodao je da će već na narednoj sjednici biti intenzivirane aktivnosti oko izmjena zakona koji trebaju ovo osigurati i regulirati.
Istakao je da se politika “mora okrenuti ljudima” i rješavati njihove konkretne probleme te da je u razgovoru s odgovornim ljudima vidio spremnost da se ovom pitanju tako priđe i iznađe najbolje rješenje za sve poljoprivredne proizvođače i proizvođače mlijeka iz cijele BiH, priopćeno je iz Političke akademije SDA.
Šarović: Naš cilj je izvoz mlijeka u EU
Na novinarsko pitanje u vezi s problemima proizvođača mlijeka, Novoimenovani ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović kazao je novinarima danas u Sarajevuda nisu u Ministarstvu zaprimili bilo kakav zahtjev bilo koga, bilo koje institucije koji se tiče prekomjernog uvoza mlijeka.
– Možda je to medijima najavljeno, ali u službenoj formi toga nema. Ukoliko bilo kakav zahtjev te vrste bude zaprimljen on će se procesuirati na način kako je to predviđeno odgovarajućim zakonima, odnosno odlukama vijeća ministara – kazao je Šarović.
Po njegovim riječima, pitanje prekomjernog uvoza bilo kog proizvoda iz bilo koje zemlje ili regije CEFTA-e ili EU reguliran je odlukom o prekomjernom uvozu i zaštitne mjere donosi Vijeće ministara BiH.
– To je prava adresa, a prethodni postupka može se voditi u okviru Ministarstva ukoliko je podnesen na odgovorajući način po točno utvrđenim procedurama od ovlaštenog predlagača – kazao je Šarović kako javlja Fena.
On ističe da je pitanje izvoza ili uvoza mlijeka u BiH ozbiljno pitanje te da će se ovo Ministarstvo ozbiljno pozabaviti tim pitanjem u okviru nadležnosti koje ima.
– U ovom poslu svako treba raditi svoj posao i nema potrebe za prebacivanjem odgovornosti na bilo koga. Potpuno je jasno da BiH nije ispunila uvjete za izvoz mlijeka u EU – kazao je Šarović.
Dodao je da ovo Ministarstvo ima namjeru preuzeti inicijativu i zajedno s drugima koji su nadležni to pitanje riješiti i „neće se na bilo koji način sakrivati od bilo koga i vodit će ovaj proces”.
– Naš cilj jeste da ispunimo uvjete za izvoz mlijeka u EU. Ali svi drugi, kada su u pitanju poljoprivrednici, trebaju raditi svoj posao i kada su u pitanju podsticaji i politika u poljoprivredi itd.- kazao je Šarović.
Naveo je da postoji još par pitanja koja treba riješiti uključujući izmjenu zakonodavstva.
Najavio je da će već sljedeći tjedan imati prve sastanke s ministrima poljoprivrede entiteta./HMS/