Petak, 26 travnja, 2024

Erdogan pleše po živcima State Departmenta – Turski F-16 testiraju sustave S-400

Must Read

Jučer je turski vojni zrakoplov F-16 letio nad glavnim gradom zemlje kako bi testirao prethodno kupljene ruske protuzračne raketne sustave S-400. Ova vježba se odvija u pozadini opetovanih prijetnji Sjedinjenih Država koje sankcijama i prekidom suradnje u projektu F-35 žele odvratiti Tursku od raspoređivanja ruskih obrambenih sustava na svom teritoriju.

Kupnja sustava S-400 od strane Ankare je postala glavni faktor pogoršanja odnosa s Washingtonom, koji i dalje inzistira na tome da je prisustvo ruskih sustava S-400 na zemlji članici NATO pakta i saveznici Sjedinjenih Država  nespojivo s obrambenom doktrinom i sustavima Sjevernoatlantskog saveza i “predstavlja prijetnju” za borbeni zrakoplov F-35 pete generacije kojeg proizvodi američka korporacija Lockheed Martin, primjećuje Reuters.

Ranije su pokrajinske vlasti Ankare najavile da će u ponedjeljak i utorak borbeni zrakoplovi F-16 i drugi borbeni zrakoplovi turskog vojnog zrakoplovstva letjeti na malim i velikim visinama nad glavnim gradom zemlje, kako bi testirali rad sustava protuzračne obrane. CNN Turk pojašnjava da su letovi dizajnirani za testiranje radarskog sustava S-400.

NAKON NAJAVE AKTIVACIJE SUSTAVA S-400 SE DOGODIO STRMOGLAV PAD TURSKE LIRE

Vijest je odmah pogodila tursku liru i turska valuta je pala u odnosu na američki dolar. Tijekom jutarnjeg trgovanja 25. studenog, nacionalna valuta Turske oslabila je na 7,73 lira za 1 dolar. Ovo je prilično oštar pad ako u obzir uzmemo da je na zatvaranju trgovanja prošlog petka 1 dolar mijenjan za  5,714 turskih lira.

Ankara je već prebrodila jednu ovakvu krizu, ali je uložila velike napore da očuva valutu od daljnjeg propadanja i da je vrati na relativno povoljan tečaj od nešto više od 5 lira za dolar.

Prošlog tjedna je visoki predstavnik američkog State Departmenta rekao novinarima da se Turska „mora riješiti” ruskih sustava protuzračne obrane. Ovi komentari uslijedili su nakon što se turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan 13. studenog u Bijeloj kući susreo sa svojim američkim kolegom Donaldom Trumpom .

Washington je već suspendirao Tursku iz sudjelovanja u programu proizvodnje zrakoplova F-35, iako je Ankara istovremeno jedan od važnijih proizvođača i kupaca višenamjenskog borbenog zrakoplova pete generacije.

Međutim, SAD su se odlučile na ovaj radikalan korak protiv svog NATO saveznika, usprkos činjenici da bi Erdogan mogao donijeti još radikalnije odluke i samo formalno ostati u NATO paktu, bez ispunjenja ikakvih obaveza prema savezu. Za vrijeme njegove vladavine, prepune kontroverzi i obrata, jedno je sigurno, a to je da Erdogan nikome neće dozvoliti da ponižava Tursku. Čak i u popuštanju Rusiji zbog obaranja ruskog borbenog zrakoplova Su-24 nad sirijskim nebom 2015. godine, Erdogan je tražio način da izvinjenje i priznanje krivice ne bude ponižavajući čin, već da sve izgleda kao „priznanje krivnje i traženje oprosta od obitelji poginulih i Rusija kao odgovornog dužnosnika koji zna da je njegova vojska pogriješila“. Mogli li prijetnje utjecati na aktualnu vlast u Ankari? Najvjerojatnije ne, a svaka nova prijetnja samo udaljava Tursku od njenih „zapadnih saveznika“, koji su ti još samo na papiru.

SANKCIJE ILI NE, S-400 ĆE BITI U SLUŽBI

Točno je da postoji i rizik nametanja američkih sankcija turskom partneru, koji kategorički odbacuje Trumpove zahtjeve administracije da odustane od ruskih obrambenih sustava.

Kako smo izvijestili prošlog tjedna, Turska razmatra pitanje kompatibilnosti sustava protuzračne obrane S-400 i borbenih zrakoplova F-35, izjavio je 22. studenog turski ministar obrane, general Hulusi Akar.

Prema njegovim riječima, proces razmještanja S-400 na turskom teritoriju i osposobljavanje turskog vojnog osoblja u Rusiji se nastavlja.

„Nadam se da će napori u osiguravanju kompatibilnosti S-400 i F-35 dati pozitivan rezultat. Ankara neće napustiti jedan sustav u korist drugog. Ako ruski sustavi ne mogu raditi paralelno s F-35, pronaći ćemo najpovoljniju formulu djelovanja“, uvjeren je general Akar.

Turski ministar obrane ponovio je da njegova zemlja ne namjerava revidirati ugovor S-400 s Rusijom.

“Ovi će sustavi preuzeti borbenu dužnost. Sve ide po planu. Neka nitko u to ne sumnja”, rekao je prvi čovjek turske obrane, podsjetivši da njegova zemlja vodi neovisnu politiku.

Američki State Department je više je puta upozorilo Tursku na moguće posljedice zbog kupovine ruskih S-400. Osim toga, američki Kongres je podnio inicijativu da se Turskoj zabrani nabava borbenih zrakoplova F-35. SAD i njihovu europski saveznici u NATO paktu strahuju da bi radari u sustavima S-400 mogli otkriti i pratiti F-35, tako da u budućnosti neće biti „nevidljivi“ za ruske sustave. Ali ako je istina što govore ruski vojni stručnjaci, aktivni časnici i analitičari iz područja vojnih znanosti, F-35 već sada nisu „nevidljivi“ za ruske radare. Je li to istina i kolika njegova mogućnost skrivanja, na to je pitanje teško odgovoriti.

No vraćajući se temi, podsjetimo da je ministarstvo obrane Turske 25. srpnja najavilo završetak prve faze isporuke u zemlju komponenti sustava protuzračne obrane S-400. Kao dio prve faze ugovora između Rusije i Turske, 30 zrakoplova je sletjelo je u zračnu luku “Myurt” blizu Ankare. Prve isporuke S-400 u Tursku počele su 12. srpnja.

Druga faza isporuke ruskih sustava protuzračne obrane turskim partnerima započela je 27. kolovoza i završila 14. rujna. Treća faza isporuka Ankari sustava S-400 je prema planu trebala završiti ovog mjeseca i to se, kako se čini dogodilo. S-400 u Turskoj će biti u potpunosti raspoređen do travnja 2020. godine.

Rusija i Turska potpisale su sporazum o isporuci sustava protuzračne obrane Ankara S-400 „Trijumf“ 2017. godine. Turska je od Rusije kupila četiri divizije S-400 koje je platila 2,5 milijardi dolara, prenosi logično.com

- Advertisement -

14656 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

MACRON a peur que la Russie conquière l’Europe. Pourquoi a-t-il peur de ça ? Qu’est-ce qui est mal à ce que Paris soit libéré...

Le président français Emmanuel Macron a appelé à une défense européenne plus résolue et intégrée, exposant sa vision d'une...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -