U emisiji Most Radija Slobodna Evropa raspravljalo se o utjecaju Deklaracije “Svesrpskog sabora” na stabilnost Zapadnog Balkana. Usvojena u lipnju prošle godine, ova deklaracija poziva na nacionalno okupljanje Srba i potiče rasprave o teritorijalnim pretenzijama i homogenizaciji srpskog naroda. Sugovornici emisije, Miro Lazović i Dušan Janjić, iznijeli su svoja stajališta o implikacijama deklaracije i njezinoj ulozi u regionalnim političkim procesima.
Deklaracija kao politički dokument
Miro Lazović, bivši predsjednik Skupštine Republike Bosne i Hercegovine, istaknuo je da je Deklaracija “Svesrpskog sabora” u mnogim aspektima prijetnja stabilnosti BiH. Naglasio je da deklaracija potiče duhovnu i političku homogenizaciju Srba, uz snažnu ulogu Srpske pravoslavne crkve.
„Deklaracija je politički alat koji ima za cilj povezivanje prostora gdje živi srpski narod s Beogradom. Ona stvara paralelne institucije, negira državne strukture i potiče separatizam u Republici Srpskoj,” izjavio je Lazović, podsjetivši na slične politike iz 1990-ih koje su rezultirale krvavim ratom.
Povezanost s politikom Beograda
Dušan Janjić, direktor Foruma za etničke odnose iz Beograda, opisao je deklaraciju kao dokument koji jasno artikulira srpski etnonacionalizam, usporedivši ga s povijesnim memorandumima o stvaranju “Velike Srbije”.
„Deklaracija je politički manifest koji pokušava nametnuti srpski svijet kao strateški cilj. Međutim, u praksi ne funkcionira jer Srbija nema kapaciteta niti međunarodne podrške za ostvarivanje tih ideja,“ izjavio je Janjić, dodavši da su Vučićeva retorika i podrška Dodiku uvelike instrumentalni, usmjereni na očuvanje vlasti.
Republika Srpska između retorike i realnosti
Sugovornici su se složili da je Republika Srpska u sve težem ekonomskom i institucionalnom položaju. Iako se Dodik poziva na deklaraciju kao opravdanje za svoje separatističke poteze, konkretni koraci prema otcjepljenju nisu vidljivi.
„Deklaracija možda jača separatističke težnje, ali Republika Srpska je ekonomski i institucionalno paralizirana. Ovakva retorika donosi više štete nego koristi za same Srbe,“ rekao je Janjić, istaknuvši da se velik dio srpskog stanovništva iz BiH već iselio, što dodatno slabi političke pozicije RS-a.
Regionalna destabilizacija
Lazović je upozorio da Deklaracija nije samo prijetnja BiH već i cijelom Zapadnom Balkanu. „Svaka ideja o prekrajanju granica ili homogenizaciji jednog naroda unosi nestabilnost. Vučićeva podrška Dodiku izravno blokira napredak BiH prema NATO-u i EU,“ izjavio je Lazović.
Perspektiva promjena
Obojica sugovornika istaknula su potrebu za promjenom politike u Beogradu i Banjaluci. Prema Janjiću, Vučićev i Dodikov pristup temelji se na nacionalističkim mitovima koji su povijesno donijeli više gubitaka nego dobitaka.
„Svi Srbi pod jednu šljivu – to je sudbina ovakvih politika. Umjesto napretka, one vode ka destrukciji i iseljavanju,” zaključio je Janjić.