VIDJELI ste ih na društvenim mrežama, na portalima, u novinama, na YouTubeu, na TV-u pa čak i u pornićima, ali velikom dijelu čitatelja riječi “fidget spinner” vjerojatno ne znače mnogo.
Ukratko, fidget spinner je nova “must have” igračka svakog osnovnoškolca, a prije nego što za njega doznaju i njihovi roditelji i potpuno unište zabavu, objasnit ćemo vam i kako igračka funkcionira. Zavrtite ga. I on se vrti. A ako ste se pomislili da to ne može biti sve i da mora postojati neka caka, odgovor je jednostavan. Ne, postoji caka. Fidget spinner je nešto kao moderni yo-yo, naoko beskorisna igračka čija je funkcija ovladati brojnim trikovima koje vam ova stvarčica omogućuje. Jedino ograničenje je vaša mašta.
Nije samo igračka, to je pomagalo (možda)
Doduše, valja naglasiti i to da je fidget spinner u jednoj fazi imao i funkciju – pomoći klincima koji pate od ADHD-a da se riješe stresa i dosade isto onako kako su one spužvaste loptice svojevremeno pomagale nabrušenim poslovnjacima da ne pokokaju kolege u uredu.
Nažalost, struka je vrlo brzo pokopala ovu priču jer ne postoje znanstveni dokazi koji bi potvrdili da je fidget spinner bilo što drugo osim popularne igračke, a ne terapeutsko pomagalo kod tjeskobe, autizma ili poremećaja koncentracije.
“Znam da postoji gomila sličnih igračaka i najjednostavnije rečeno, ne postoje znanstveni dokazi da bilo koja od njih funkcionira”, rekao je za NPR Scott Collins, klinički psiholog i profesor na Sveučilištu Duke.
To, naravno, ne znači da su roditelji i učitelji u krivu kad kažu da je nova popularna igračka pomogla nemirnim klincima da se usredotoče na nastavi, ali u isto vrijeme moramo znati da su trgovci malo slobodni s istinom kad tvrde da je fidget spinner “lijek za nemirno ponašanje ili nedostatak koncentracije u učionicama”
I dok velik broj roditelja rješenja za ponašanje njihove djece pronalazi mimo klasičnih medicinskih rješenja, ne smiju zaboraviti to da za stanje njihove djece ne postoji brzo i jednostavno rješenje, a osobito ako se radi o igračkama od 10 dolara.
Međutim, ne smijemo zaboraviti ni drugu stranu jer osim onih koji smatraju da se radi o nečem što samo odvlači pažnju i ne pomaže pri liječenju ADHD-a, postoje i oni koji vjeruju da spinneri i slični uređaji u pravom okruženju mogu smiriti nemirnog učenika ili hiperaktivni um.
“Ove male naprave trebalo bismo zvati alatom, a ne igračkama jer mogu biti dijelom uspješne strategije u liječenju nemirnog ponašanja ako se predstave kao normalan dio razredne kulture”, tvrdi pedijatrijska terapeutica Claire Heffron.
Kako je fidget spinner postao fenomen?
A dok stručnjaci raspravljaju o korištenju spinnera u terapijske svrhe, mnogi se pitaju kako je ova naoko bezvezna igračka uopće postala toliki hit.
Postoji jednostavno objašnjenje. Svi smo mi nemirni, bez obzira na to radi li se o neprestanom diranju kose, grickanju noktiju, vrćenju olovke ili prčkanju po tijelu, većina nas se po cijele dane vrpolji, a kad imate igračku koja je osmišljena kao ostvarenje sna svakog vrpoljenju sklonog pojedinca, nije posebno iznenađenje da je postala popularna ne samo među klincima, nego i među odraslima.