Četvrtak, 26 prosinca, 2024

Dokument CIA-e: U Jasenovcu je 1951. bilo zatočeno 3000 protivnika jugoslavenskog komunističkog režima

Vrlo
- Advertisement -

U Jugoslaviji je 1951. godine postojalo 39 koncentracijskih logora u kojima je bilo internirano više od 200.000 protivnika jugoslavenskog komunističkog sustava a među njima je bio i logor Jasenovac, stoji u tajnom izvješću američke CIA-e od 29. svibnja 1951.

U spomenutom je izvješću poimenično pobrojano njih osam (Nova Gradiska, Gredjani, Bela Crkva, Botovo, “Scutari Lake”, Jasenovac, “Camp near Mostar”, i Smederevska Palanka) za koje se navodi kako je riječ o većim logorima te dodaje kako je postojao još 31 manji logor “kojima su upravljale različite razine vlasti u tadašnjoj Jugoslaviji”.

Riječ je o izvješću američke CIA-e, pod nazivom “Jugoslavija” iz svibnja 1951., nastalom tajnim prikupljanjem informacija od izvora u Austriji, Njemačkoj, Francuskoj, Jugoslaviji, Turskoj i Velikoj Britaniji.

Kao komunistički koncentracijski logor djelatan i 1951. u ovom se izvješću spominje i raniji ustaški logor Jasenovac. U Jasenovcu je u to vrijeme, prema ovom izvješću, bilo zatočeno oko tri tisuće protivnika tadašnjeg jugoslavenskog komunističkog sustava.

Nedvojbeno, dragocjen je ovo podatak koji ide u prilog tvrdnjama određenih povjesničara koji na temelju niza danas dostupnih materijalnih dokaza godinama tvrde da je Jasenovac, kao koncentracijski logor, bio aktivan dugo nakon okončanja II. svjetskog rata.

Svakako, ovo je izvješće svojevrsni šamar svim političarima i kvaziznanstvenicima koji, poput Aleksandra Vulina i njegovih sljedbenika, i dalje ostaju pri agitpropovskim tezama koje su svojedobno osmislili Aleksaandar Ranković, CK KPJ i OZNA.

 

J. Zdunić/ hr svijet.net

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Grad bez snijega: Bosanska Gradiška i čudo mikroklime

U zemlji gdje snijeg trenutno zatrpava sela, gradove i puteljke, gdje su lanci na gumama standard, a lopate postale...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -