Četvrtak, 26 prosinca, 2024

DEMONDIALIZACIJA: “Kriza je prilika za povratak prehrambenog suvereniteta Quebeca”

Vrlo
- Advertisement -

Inicijative u korist lokalne nabave množile su se u Quebecu od početka krize Covid-19. Premijer Quebeca, François Legault, također očekuje proces “demondializacije”. Za Roméa Boucharda, poznatog ekološkog aktista u Quebecu, prvi korak će biti uspostavljanje prehrambenog suvereniteta.

HOĆE LI COVID-19 VODITI QUEBEC U SJAJAN PROCES “DEMONDIALIZACIJE”?

To je barem jedna perspektiva koju je François Legault, premijer ove frankofonske pokrajine u istočnoj Kanadi spomenuo:

„Očito postoje stvari koje će se promijeniti (nakon krize, napomena urednika). Postoje sektori u kojima ćemo imati … neki kažu deglobalizaciju. Manje uvoza znači više lokalne proizvodnje”, rekao je Legault na konferenciji za novinare 31. ožujka.

Prema Roméu Bouchardu, jednom od vođa demondialističkog pokreta u Quebecu, trenutna kriza otkriva nedostatke međunarodnog sustava slobodne trgovine. Bivši katolički svećenik, autor, militantni suverenista i ekolog, g. Bouchard redovito intervenira u medijima provincije La Belle.

„Prvo što se izdvaja jest da smo ovisni o drugim zemljama globaliziranog sustava. Pri najmanjoj nesreći riskiramo ozbiljne posljedice. Ljudi shvaćaju da je važno imati jaku kućnu bazu. […] Postoji svijest: u bilo kojem trenutku Amerikanci ili Kinezi mogu nas odbaciti. Više nemamo autonomiju kakvu smo nekada imali”, objšnjava Bouchard.

23. ožujka François Legault naložio je zatvaranje svih poduzeća i malih trgovina, osim onih koja su proglašena nužnim, poput trgovina prehrambenih proizvoda i ljekarni. Kako bi ograničili štetu, vlada Legaulta poziva stanovnike Quebeca da se što više okrenu lokalnoj kupnji. Da biste to učinili, stvorena je “Plava košara”, web mjesto na kojem su navedene sve tvrtke u Kvebeku koje su još uvijek otvorene za vrijeme izolacije. Quebec pomogao u ukupnom iznosu od 2,6 milijardi USD (1,7 milijardi eura) domaćim poduzećima, bilo da su posvećena lokalnoj proizvodnji i potrošnji ili izvozu.

PROMIČITE LOKALNU KUPNJU
Roméo Bouchard pozdravlja ove inicijative u Quebecu, ali smatra da će vlada morati ići mnogo dalje. Građani moraju brzo povratiti svoj prehrambeni suverenitet, smatra on, iz razloga identiteta i sigurnosti.

“François Legault daje nadu svima onima koji godinama rade na deglobalizaciji. Kriza je prilika za povratak suverenitetu u hrani. Već postoje stotine, ako ne i tisuće seljaka koji samo čekaju da se pokrene lokalna poljoprivreda. […] Sada neće biti lako. Morat ćemo osigurati uklanjanje svih mehanizama koji favoriziraju velike igrače na štetu lokalnog nasljedstva u poljoprivredi. […] Lanac opskrbe je ugrožen: opasnost je podcijenjena”, rekao je Bouchard.

Nekoliko dana nakon vrlo komentirane izjave, François Legault vratio se iznova tvrdeći da bi Quebec na kraju krize trebao razviti svoju „samodovoljnost u osnovnim dobrima“.

Kao i drugi šefovi država širom svijeta, i premier u Quebecu planira prije svega vratiti suverenitet svoje države nad hranom i lijekovima. Još jednom Roméo Bouchard pozdravlja projekt, ali smatra da će on ostati nedovoljan bez preispitivanja sporazuma o slobodnoj trgovini između Kanade, drugih zemalja i Europske unije.

“Dominira slobodna trgovina. Poljoprivredni proizvodi su sada gotovo prioritet u trgovinskim sporazumima. […] Ipak bih želio malo nijansirati entuzijazam partizana o deglobalizaciji. To neće biti lako, jer to je cijeli mehanizam slobodne trgovine s kojim ćemo se suočiti. […] Možemo započeti s pokretanjem nekih reformi, na primjer tako što ćemo mladim seljacima olakšati pristup zemlji”, nastavlja ekolog.

Prema Quebec Institutu za istraživanje i socioekonomske informacije, Legaultova vlada sada ima puni legitimitet za provedbu projekta povećanja proizvodnje staklenika u pokrajini Belle. Ovaj bi projekt značajno povećao opskrbu voćem i povrćem proizvedenim u Quebecu. Vrlo velika količina voća i povrća koje konzumiraju stanovnici Quebeca dolazi iz Sjedinjenih Država i latinoameričkih zemalja, poput Meksika.

SMANJITE OVISNOST O HRANI U QUEBECU
“Nakog što nas je pogodila pandemnija, čini se da je vlada konačno prepoznala ranjivost lanca opskrbe određenih sektora industrije Quebeca i ulogu koju ona može igrati”, možemo pročitati u izvješću ovog instituta objavljenog 13. travnja. Ali prema aktivististima, suverenistima i ekolozima pred njima je još dug put:

“Ako ne možemo zaštititi svoju proizvodnju, naše cijene neće biti konkurentne u usporedbi s cijenama proizvoda koji stižu s bilo kojeg drugog dijela svijeta. Hrana je toliko integrirana u identitet i okruženje nacije da bi bilo prirodno napraviti iznimku. Nemoguće je to učiniti sa slobodnom trgovinom. Proizvodnja hrane u Quebecu ne prelazi 30%. Čak i ako se poveća, strani prehrambenih proizvoda s damping cijenom nastavit će se plaviti naše tržište”upozorava Roméo Bouchard.

Kako je samo lijepo čuti da su ekolozi iz Quebeca ujedno suverenisti i da se bore za niske cijene hrane, želeći zaštiti svoju neovisnost i rad seljaka, dok se guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić hvali što je “uspio sredit” valutni swap i time zaštiti uvoz stranih roba. Bravo stanovnici Quebeca.

Izvor: SputnikNews

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Grad bez snijega: Bosanska Gradiška i čudo mikroklime

U zemlji gdje snijeg trenutno zatrpava sela, gradove i puteljke, gdje su lanci na gumama standard, a lopate postale...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -