BANJALUKA – Pripadnici Zelenih beretki, Patriotske lige, MUP-a i Teritorijalne obrane BiH izvršili su genocid napadom na kolonu JNA u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici u svibnju 1992. godine, rekao je Milenko Savanović, ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS.
U tom napadu 2. svibnja poginula su 42 vojnika JNA, zarobljeno ih je 207, a 71 ranjen.
Trećeg svibnja devet zarobljenih je ubijeno “, rekao je Savanović.
Istaknuo je da se to dogodilo iako su postojala uvjeravanja Alije Izetbegovića, predsjednika Predsjedništva tadašnje BiH, da će povlačenje pripadnika JNA proteći mirno.
“Podsjetio bih sve da je Međunarodni tužitelj 2012. godine oslobodio sve protiv kojih je vođen postupak za ovaj zločin“, rekao je Savanović.
Rajko Banduka, zastavnik i ađutant generala Milutina Kukanjca, prisjetio se događaja prije napada na vojnike u Dobrovoljačkoj.
“Prije formiranja kolone u posjetu su nam došli Alija Izetbegović sa svojom kćerkom, general McKenzie i drugi dužnosnici.
U opuštenoj atmosferi formirali smo kolonu i krenuli”, ispričao je Banduka.
Naglasio je da ništa nije slutilo da će ubrzo poslije toga biti napadnuti sa svih strana.
“Sada mi je tek jasno da su to bili organizirani, smišljeni, planski urađeni napadi. U roku od pet minuta poslije pokolja pojavila su se kola Hitne pomoći, koja su odvezla ranjenike, kamioni koji su prevezli mrtve i vojska koja je preživjele zarobila”, priča Banduka.
Kaže da pokušaji da se odgovorni za zločin u Dobrovljačkoj procesuiraju nisu urodili plodom, a da, kako smatra, nažalost vjerovatno nikada i neće.
“Pokušavali smo, trudili se, išli na sva suđenja, davali izjave, ali ništa nije urađeno, sumnjam da će i biti”, kaže Banduka.
Svaki odlazak u Sarajevo, ističe Banduka, mu je mučan je i težak.
“Prije tri godine mi je bilo najstrašnije kada su dozvolili pristup suprotnoj strani na dva-tri metra, a oni su nas vrijeđali, psovali i gađali kamenicama.
Sve mi to liči na organizirani prosvjed da i ne dolazimo više uopće. Poslije toga, čim smo krenuli prema autobusu, oni su pobacali cvijeće i svijeće.
Nije bilo tu ni pet minuta “, razočarano kaže Banduka.
Risto Krajišnik, vojnik i još jedan od preživjelih u masakru u Dobrovoljačkoj, ljut je na nadležne zbog nebrige koju pokazuju.
“Za Srebrenicu se izmisli 700 autobusa, a naši ne mogu jedan kombi da odemo u Sarajevo. Svake godine dobijem poziv, a nikada dosad nisam bio jer nemam novca za put.
Za mene posla nema, mirovinu nisam dobio, nemam ni za život”, rekao je Krajišnik.
Trećeg svibnja biće obilježena 24. godišnjica od stradanja pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj.
Velimir Dunjić, predsjednik Pododbora Vlade RS za obilježavanje značajnih datuma, rekao je da će obilježavanje početi u 9.30 služenjem parastosa za stradale u crkvi u Miljevićima, a da je polazak u Sarajevo planiran u 10 sati.
NN