Petak, 26 travnja, 2024

Dalić promijenio pola momčadi, ali opet nije bilo dobro

Hrvatska je u drugom kolu kvalifikacija za SP u Kataru pobijedila reprezentaciju Cipra 1:0. Strijelac je bio Mario Pašalić u 41. minuti.

Nakon šokantnog poraza od Slovenije u prvom kolu Hrvatska nije imala pravo na još jedan kiks, a Zlatko Dalić je u odnosu na susret sa Slovencima promijenio pola momčadi.

Dalić je prebacio momčad u 4-3-3 formaciju, a Duje Ćaleta-Car, Mario Pašalić, Josip Brekalo i Ante Budimir bili su novi igrači u sastavu u odnosu na poraz kod Slovenije. Iz prvih 11 su ispali Domagoj Vida, Mateo Kovačić, Nikola Vlašić i Andrej Kramarić.

Nije ovo bila neka nezaboravna partija Hrvatske, daleko od toga, ali najvažnije u svemu je da su osvojena prva tri boda na putu za Katar. Hrvatska je ozbiljno i agresivno otvorila utakmicu. Modrić i društvo su na početku navalili, želeći odmah dati gol i tako prelomiti susret protiv nedoraslog suparnika.

Oba bočna igrača Hrvatske, Barišić i Vrsaljko, bili su na početku veoma aktivni i opasnim ubačajima gađali su Pašalića i Budimira. Ipak, osim jednog pokušaja glavom Pašalića, nekih većih šansi nije bilo. Hrvatska je imala kontrolu, ali je teško probijala zid gostiju. Cipar se jako pametno branio i Dalićevim igračima bio je problem pas igrom doći do šanse za gol. Zato su dva puta Modrić te po jednom Vrsaljko i Brozović uglavnom prijetili udarcima iz daljine.

Gol Pašalića jedino dobro Hrvatske u cijeloj utakmici

Ipak, Hrvatska je koncem prvog poluvremena uspjela zabiti. Igrala se 41. minuta kad je Brekalo ubacio, Budimir je napravio pometnju u obrani Cipra koja je jako loše reagirala na centaršut i Pašaliću nije bilo teško da iz blizine, s pet metara zabije glavom za 1:0. Bio je to prvi udarac Hrvatske u okvir vrata Cipra.

U drugom poluvremenu igra Hrvatske je bila puno lošija nego u prvih 45 minuta. Osim nekoliko solidnih pokušaja s boka i ubačaja, nismo vidjeli baš ništa opasno od Dalićeve momčadi. Jednostavno, Hrvatska je prestala igrati i činilo se da želi do kraja zadržati minimalno vodstvo te tako zaključiti utakmicu.

Ciprani su u drugoj polovici nastavka shvatili da Dalićeva ekipa nije bauk i počeli su sve više gledati prema naprijed. Opasno je bilo u 68. minuti, kad je Duje Ćaleta-Car iz čista mira poklonio jednu loptu gostima. Bila je to situacija u kojoj su četiri Ciprana išli na dva hrvatska defenzivca, ali očajan zadnji pas spasio je Livakovića od velikih problema.

Hrvatska u posljednjih pola sata nije napravila baš ništa prema naprijed i s ovakvom igrom Daliću će biti jako teško protiv jačih momčadi koje će Hrvatsku čekati na Euru u lipnju te u nastavku kvalifikacija za SP.

Ovom pobjedom Hrvatska se bodovno poravnala sa Slovenijom na drugom mjestu ljestvice s tri boda, tri manje od vodeće Rusije koja je ranije u subotu, u Sočiju, svladala Sloveniju s 2:1. Cipar je peti s jednim bodom, koliko ima i četvrta Slovačka koja će od 20.45 u Trnavi ugostiti posljednjeplasiranu Maltu koja je jedina bez bodova u ovoj skupini.

Hrvatska će za tri dana ponovno u Rijeci ugostiti Maltu u dvoboju 3. kola.

HRVATSKA – CIPAR 1:0 (Pašalić 40′)

HRVATSKA: Livaković – Vrsaljko (od 46. Juranović), Lovren, Ćaleta-Car, Barišić – Brozović, Modrić, Pašalić (od 66. Oršić) – Brekalo (od 66. Vlašić), Perišić (od 78. Kovačić) – Budimir (od 57. Kramarić).

CIPAR: Demetriou (od 39. Michael ) – Laifis, Kousoulos, Soteriou – Ioannou, Kyriakou, Artymatas, Psaltis – Pittas, Illia (od 46. Sotiriou), Tzloni/HMS/