Srbiji je preminula osma žrtva zaraze koronavirusom, a potvrđen je još 71 novi slučaj te je ukupno 528 oboljelih, izvijestio je u petak Krizni stožer srbijanske vlade.
Izrečena je i prva trogodišnja zatvorska kazna za kršenje samoizolacije. Sud ju je objavio putem videolinka, kako bi svi sudionici procesa bili zaštićeni.
NAJSTROŽA KAZNA ZA KRŠENJE SAMOIZOLACIJE
Ovu presudu donio je Osnovni sud u Dimitrovgradu proglasivši krivim 38-godišnjaka iz Nia. Dobio je maksimalnu kaznu propisano za djelo “nepostupanje po zdravstvenim propisima u vrijeme epidemije”.
To je ujedno bilo i prvo suđenje za kršenje mjere samoizolacije, a održano je posredstvom videoveze između suda i pritvorske jedinice u Pirotu.
Vlasti u Srbiji najavile su da će najstrože kažnjavati osobe koje prekrše rješenja o izolaciji, a u slučaju da prenesu zarazu i da oboljela osoba premine kazna je do 12 godina zatvora.
NA RESPIRATORIMA JE TRENUTNO 45 PACIJENATA
Prema službenim podacima muškarac (62) iz Šapca umro je u bolnici u tom gradu, na infektivnom odjelu i on je osmi preminuli pacijent od Covida-19 u Srbiji. U posljednja 24 sata hospitalizirano je 48 novih pacijenata, dok ih je 45 na respiratorima u nekoliko kliničkih centara u Srbiji.
Od službene pojave epidemije testirano je ukupno 1.715 osoba, a postotak smrtnosti je 1,52 posto, dok su 42 liječena pacijenta u dva uzastopna testiranja imala negativne rezultate i svi su otpušteni iz bolnica na kućni oporavak.
Najveće žarište zaraze i dalje je Beograd sa 219 slučajeva, a krizni stožer danas će razmatrati mogućnost preventivnog zatvaranja pojedinih gradova i gradskih cjelina kako bi se spriječilo ili usporilo širenje virusa.
EPIDEMIOLOZI SU PRILIČNO ZADOVOLJNI STANJEM
Epidemiolog dr. Predrag Kon ustvrdio je da se situacija u Srbiji može ocijeniti kao “prilično zadovoljavajuća u općem nezadovoljavajućem stanju” i u usporedbi s drugim zemljama u kojima su žarišta koronavirusa.
“Očekujemo da će sljedeća dva tjedna biti kritična, pred nama su dva-tri tjedna možda najteža dosad”, ocijenio je dr Kon, a on i njegova kolegica dr Darja Kisić Tepavčević ponovili su poruku građanima da je u predstojećim danima “neophodna željezna disciplina”.
TEK SAD SLIJEDI KRITIČAN ČETVRTI TJEDAN
Vide se jasno učinci provedenih mjera i može se reći da je napravljen dobar posao, barem usporedno analizirajući krivulje zaraze u zemljama gdje su stvorena žarišta COVID-a 19, premda se situacije mijenja iz sata u sat i može se oteti kontroli, ocijenili su srbijanski stručnjaci.
“Ulazimo u kritičan četvrti tjedan, kada se očekuje veliki porast broja oboljelih i vrijeme je da pokažemo odlučnost i odgovornost u cijeloj zemlji”, istaknuli su liječnici.
Srbija se spremila za najgori scenarij, ali se nadamo da nam ti kapaciteti neće biti potrebni, rekla je dr Kisić Tepavčević, komentirajući pripremu privremene bolnice s oko 3.000 ležajeva u dvoranama Beogradskog sajma.