Svi koji misle da BiH može dobiti status kandidata za članstvo u EU bez provedbe odluke Suda u Strsbourgu u predmetu “Sejdić – Finci”, bez provedbe odluke Ustavnog suda o izbornim pravilima za Mostar i po apelaciji Ljubića koja se odnosi na federalni Dom naroda, kroz izmjene Izbornog zakona, u teškoj su zabludi, izjavio je hrvatski član Predsjedništva BiH i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović u intervjuu Hrvatskom medijskom servisu.
Taktika druge strane
On upozorava da, ako se ne izmijene odredbe Izbornog zakona glede načina izbora federalnog Doma naroda, koje je Ustavni sud proglasio neustavnim, neće biti moguće konstituirati to zakonodavno tijelo ni na federalnoj ni na državnoj razini, a onda niti formirati federalnu i državnu izvršnu vlast. Upitan zbog čega onda sarajevski mediji i političari šute o odluci Ustavnog suda po Ljubićevoj apelaciji, Čović kaže kako je to pokušaj “spuštanja pozicije Hrvatima”.
– Ja to shvaćam kao taktiku druge strane. Prvo se priča kako toga neće biti da bi vam spustili malo poziciju ili vas uvrijedili osobno tvrdnjama kako nas je “Bruxelles ošamario”, jer kao izmjene Izbornog zakona neće biti uvjet za kandidacijski status. Pokušavaju pregovaračku poziciju sebi učiniti boljom. Njihova pregovaračka pozicija danas je, međutim, dosta zahtjevna, složena, imaju i dosta svojih unutarnjih problema, kako u pojedinim strankama tako i između tog paketa stranaka – ističe Čović.
On upozorava da danas postoje takve podjele i unutar srpske i bošnjačke političke scene da je dvotrećinska potpora unutar ta dva naroda nezamisliva.
– Sve nas to tjera da ostanemo zajedno (u koaliciji) jer bez tog zajedničkog djelovanja nećete napraviti ništa. U takvim okolnostima gotovo je nemoguće raditi ozbiljno na unutarnjoj stabilnosti, na europskom putu, ako u ova prva tri mjeseca ne damo osnovu ovih dokumenata glede izmjena Izbornog zakona, smatra Čović.
Reakcije na inicijativu
Kaže da ga reakcije bošnjačkih stranaka na inicijativu SNSD-a i HDZ-a da se donese zakon o Ustavnom sudu BiH nisu iznenadile. – Strategija bošnjačke politike posljednjih 20-ak godina je da Hrvata nema na političkoj sceni. Što se tiče odnosa sa SNSD-om i tih razgovora koje smo imali u Sarajevu, ako netko procjenjuje da razgovor oko toga da ćemo zajednički imati pristup definiranju Ustavnog suda BiH u smislu donošenja zakona, a još ni jedna rečenica nije napisana, a netko vam kaže da je to udar na ustavni poredak BiH, onda je jasno kakva im je poruka. Međutim, svatko govori o svojoj politici. Ne bih to uopće komentirao. Svjestan sam da kad bismo Dodik i ja samo popili kavu i rukovali se, imali bismo negativnu reakciju iz Sarajeva, kazao je Čović. /HMS/