Srijeda, 8 siječnja, 2025

ČOVIĆ: Treba pomoći Budimiru da nastaviti raditi svoj posao negdje drugdje

Vrlo
- Advertisement -

Odbacujem bilo kakvu mogućnost kombiniranja četiriju stranka i nekog neovisnog kandidata. Ne želim ni na kakav način povrijediti Budimira, ali mislim da se on treba povući s funkcije jer oni koji su ga na tu funkciju postavili više ne stoje iza njega. Ustvari, volio bih čuti tko to njega podržava i koga on zastupa?, izjavio je predsjednik HDZ BiH Dragan Čović u intervju Jurici Gudelju, novinaru Oslobođenja. 
-Logično je, dodao je Čović, da parlamentarna većina koja planira nešto uraditi mora imati i poziciju predsjednika FBiH, a ta pozicija pripada HDZ-u BiH. Što prije Budimir to shvati, kao i oni koji ga potiču na pregovaranje o toj temi, prije ćemo dobiti federalnu Vladu koja može funkcionirati. Obzirom da je bilo puno špekulacija, ovdje odbacujem svaku mogućnost da uopće razgovaramo o takvom rješenju.
No, otvoreni smo za razgovor o tomu kako pomoći Budimiru da nastavi svoj posao negdje drugo kako bi time dao doprinos izlasku iz krize. U ovom trenutku imamo sve uvjete da se federalna Vlada može rekonstruirati. Različiti su načini da se to uradi. Ne trebamo ići ka bilo kakvim smjenama jer time odugovlačimo proces za još nekoliko mjeseci. Mislim da bi najmudrije bilo da predsjednik FBiH ponudi ostavku. Time bismo na uljudan način riješili taj problem.
No, što ako Budimir odluči drugačije postupiti?
Dvotrećinska većina u Parlamentu FBiH nam ništa ne znači kad je njegova smjena u pitanju. To bi bilo samo pokretanje inicijative koja će završiti na Ustavnome sudu FBiH. Vidjeli smo kako je završio slučaj Desnice Radivojevića. Ne želim uopće pomisliti da netko tko je razuman i racionalan može drugačije razmišljati, osim da podnese ostavku. U suprotnom ulazimo u krizu, a za tu krizu netko će morati preuzeti odgovornost.

Na sastanku šestorke ovdje u Mostaru bilo je rečeno kako su dogovoreni principi provedbe presude Sejdić-Finic, pa čak i određeni modaliteti izbora izaslanika u domove naroda te članova Predsjedništva BiH. Međutim, vidimo da gospodin Lagumdžija sada govori kako se protivi bilo kakvim asimetričnim rješenjima, kao i uspostavi treće izborne jedinice. Što je onda rješenje?

Uvjeren sam da rješenje postoji. Istina, postoji nesklad između onoga što imamo u medijima i onog što vidimo kao mogući izlaz. Apsolutno sam uvjeren da ćemo do kraja ožujka imati u Parlamentu BiH završenu proceduru oko definiranja izbora članova Predsjedništva i izaslanika u domove naroda. Nama je važno samo pravilo da jedan narod drugome ne bira predstavnike, dok modeli mogu biti različiti. Čak vjerujem da temeljem onih modela za izbor izaslanika u domove narode koji su već ušli u parlamentarnu proceduru možemo riješiti taj dio. Tema je, pak, veoma osjetljiva. Dovoljna je samo jedna iskra u medijima pa da se dogodi kontrareakcija koja baca sjenu na cijeli proces.
Kad se šestorka prije dva-tri dana sastala u Sarajevu, osnažili smo potrebu zajedničkog djelovanja i traženja rješenje. Stoga ne želim ovdje dolijevati ulje na vatru govoreći o konkrentom rješenju, koje ćemo, sasvim sam siguran, uspjeti pronaći. No, imamo objektivne poteškoće, jer čim se pojavi kod jedne bošnjačke stranke rješenje, opozicija odmah, bez obzira o čemu je riječ, reagira i govori da je riječ o izdaji. Želim samo da se poštuje ono što je dogovoreno u Mostaru, odnosno mehanizam zaštite jednakopravnosti triju naroda pri izboru izaslanika u domove naroda i članova Predsjedništva.
Dogovorili smo se da jedan narod drugom ne bira predstavnike i onda je rješenje pred nama. Tko god kaže da nema mogućnosti za simetriju, asimetriju ili izravni odnosno neizravni izbor članova Predsjednišva te drugu izbornu jedinicu u FBiH, taj dolazi u sukob s načelima jednakopravnosti. To još uvijek baca sjenu na mogućnost dogovora. Ipak, siguran sam da ćemo u veljači imati zatvorenu knjigu o ovoj temu. Naravno, teško će biti osigurati dvotrećinsku većinu, a uvijek su moguće i blokade u Domu naroda BiH. No, uvjeren sam da su rijetki oni koji će ovo blokirati ako osiguramo jaku većinu koja podržava ove principe.
Dakle, sporazum SDP-HDZ BiH je i dalje validan?
To je sporazum SDP-a, SBB-a te HDZ-a BiH i HDZ-a 1990 i na snazi je kao i drugi koje smo potpisali. No, sve što smo potpisali smo spremni baciti u kantu, ako netko ponudi bolje rješenje koje bi jamčilo da jedan narod drugom neće birati predstavnike. Postoje razni modeli i ako nas netko uvjeri da postoji bolje rješenje na ovom tragu, mi smo spremni na kompromise. Vjerujem, kad su domovi naroda u pitanju, da će rješenje biti na tragu ideje koju smo potpisali, naravno, uz stručne dorade, odnosno stručnu pomoć. Mi iz politike trebamo usvojiti načela, a eksperti rješenja. Ta rješenja bi trebala biti testirana već 2014. godine.
Jedno od gorućih pitanja u zemlji je i izmjena izbornih pravila za Mostar. Pregovori su trenutno u svojevrsnoj pat-poziciji jer se više ne želi ni pregovarati. Kako vidite rješenje ovog problema?

Ključna razlika između prethodnih tema i Mostara je što u ranijim temama imamo dogovor oko kodeksa ponašanja i oko načina kako riješiti problem. Dogovoren je princip, pa ako sada eksperti i zalutaju u svojim rješenjima lako nam je ta rješenja provjeriti. Dovoljno je samo vidjeti može li jedan narod drugom birati predstavnike i odmah se može eliminirati pojedini prijedlog.
No, u Mostaru nemamo ključnoga dogovora političkih lidera. Nije dovoljna samo priča eksperata. Onog trenutka kad se politički lideri dogovore što je potrebno učiniti u Mostaru, onda će to eksperti lako i uraditi. No, mi nemamo tog ključnog dogovora, nego imamo dva dijametralno suprotna pristupa. Jedan pristup, koji zagovara i HDZ BIH, govori o Mostaru kao gradu jednako uređenom kao i sve druge jedinice lokalne samouprave u BiH, dok drugi govori o zaštiti naroda. Ja sam spreman razgovarati o tomu da nađemo princip za Mostar. Mislim da će se u jednoj fazi razgovora morati uključiti i lideri stranaka, s tim da nije dovoljno da u tim razgovorima sudjeluje samo ova šestorka, nego tu treba biti i SDA, zbog njihove snage i onoga što SDA znači za Mostar.
Nema niti jednog razloga da Mostar bude grad slučaj. Moramo ispoštovati odluku Ustavnoga suda BiH. Što prije to učinimo svima će nam biti bolje. Ne želim poticati klimu sukobljavanja, nego želim nuditi rješenja i spreman sam na kompromis. Evidentno je da su pregoovri o Mostaru koje je vodio OHR propali. Moramo napraviti novi koncept. U siječnju trebamo doći do jednog principa na kojem se treba tražiti rješenje za Mostar. Taj princip, naravno, mora korespondirati s odlukom Ustavnoga suda za Mostar.
Ako to uradimo, onda imamo šansu u veljači ili ožuku završiti taj posao. No, može se također, desiti da ne bude ništa od ovoga što pričam, jer je nama potreban partner. Ako se to desi onda ćemo imati bezvlašće u Mostaru. OHR neće nametati rješenja jer su današnji problemi Mostara posljedica upravo nametnutih odluka OHR-a. Nije rješenje da sadašnji gradonačelnik ostane vječno na funkciji. Od toga nema ništa. Mostar treba biti središte koje će normalno razvijati.
Kako gledate na zahtjeve političkih predstavnika mostarskih Bošnjaka da se izvrši administrativna reorganizacija grada?
Osnovna je ideja da reorganiziramo grad. Mostar nema infrastrukturu po dubini i ne može se uspoređivati sa Sarajevom. Svi oni koji žele od Mostara napraviti racionalnu administrativnu reorganizaciju koja bi gradu omogućila brži razvoj, uvijek su dobrodošli kod mene i službeno i privatno. No, nisam sugovornik onima koji misle dijeliti grad po etničkim linijama.
Podsjetit ću da su upravo ti isti ljudi, koji danas zagovaraju podjele, prije deset godina zagovarali Mostar kao jedinstven grad i administrativno središte.Tad su HDZ i hrvatski narod optuživali da dijele Mostar po nekakvim crtama. Problem je i što je neke ljude strah što je Mostar, i s moje strane, nazvan stolnim gradom Hrvata. No, zašto bi to nekoga vrijeđalo? To ne znači da Mostar nije grad Bošnjaka i Srba ili bilo koga drugog. Ovo je danas jedini pravi multietnički grad u BiH. Hrvati su brojniji u Mostaru, no zar je to grijeh?
Trebamo li žaliti što i odavde hrvatski narod nije protjeran? Kako god bila uređena BiH, Hrvati će od Mostara očekivati da bude njihovo administrativno središte. Kad govorim o stolnom gradu, onda mi nije ideja da netko ovdje bude građanin drugog reda. Svi koji ovdje podvaljuju neke nacionalne konotacije rade zloupotrebe. Mi želimo da ovdje svi imaju ista prava i ništa više. No, ne bude li hrvatski narod u BiH jednakopravan s druga dva, BiH neće preživjeti. To je ključno za rješenje krize u zemlji.
Sve se izvjesnijom čini reforma FBiH. Koje su polazne osnove HDZ-a za ulazak u taj proces?
Osnova je teritorijalna i administrativna jednakost hrvatskoga naroda u BiH. Svako rješenje koje to zadovoljava može biti rješenje krize u FBiH. Neprihvatljivo je racionaliziranje FBiH prostim spajanjem kantona, poput nedavno u javnosti prezentiranog modela. Na političkoj se razini moramo opredijeliti što želimo. I ranije sam predlagao da u prvom članku Ustava BiH stoji da sva tri konstitutivna naroda moraju biti jednakopravna. Ako je to prvi članak Ustava, onda je sve riješeno. Prihvatljivo nam je, dakle, reformiranje FBiH, čak i nužno, ali na načelu jednakopravnosti. Svako drugo rješenje nam ništa ne znači. Izvor svih naših rješenja je BiH u međunarodno priznatim granicama i na putu u euroatlanske integracije, naravno uz jednakost triju naroda.
HDZ i SDA su upućene jedna na drugu u rješavanju mnogih problema, poput Mostara. Kakvi su danas odnosi dviju stranaka?
S Tihićem nemam prolema na ljudskoj razini. Iznimno ga uvažavam. S njim sam raspravio što sam imao o politici. To nije za medije. Uvjeren sam da je politička scena u BiH oštećena jer SDA nije u vlasti. Mislim da su se prekalkulirali u nekim igrama. Bili bismo mnogo sretniji da je ovdje i SDA. Oni će morati riješiti svoje unutarnje odnose i vidjeti kojim putem trebaju ići. Ima različitih ideja, poput potpunog radikaliziranja stranke.
Tako smo iz mostarske SDA mogli čuti ideje o ratu kojim bi se štitila prava naroda. To ne želim ni komentirati. Uvjeren sam da će SDA dugoročno biti kvaliteta funkcioniranja političkoga života u BiH. Oni moraju razgovarati s predstavnicima srpskog i hrvatskoga naroda na načelima o kojima smo ranije govorili. Ne može se nekomu podvaljivati. Ne može se prihvatiti načela o kojima govorimo da bi se kasnije to pokušalo devalvirati. To ne može biti politika s kojom mi dugorčno možemo surađivati. Mi, pak, imamo obavezu u naredne dvije godine djelovati unutar ove šestorke i to ćemo zasigurno i ispoštovati.

Čović neugodno iznenađen ne)namjernom grubom pogreškom Uredništva sarajevskog „Oslobođenja“

Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH prof. dr. Dragan Čović neugodno je iznenađen (ne)namjernom grubom pogreškom Uredništva sarajevskog „Oslobođenja“ kod opreme naslova intervjua koji je dao Jurici Gudelju, novinaru te medijske kuće, a koji je objavljen u današnjem broju na naslovnici i stranicama 4 – 5.
Na upit novinara Oslobođenja Jurice Gudelja „proces rekonstrukcijeVlade FBiH već je počeo. Postoji li mogućnost da stranke nove parlamentarne većine u FBiH (SDP, SBB i dva HDZ-a) čine novi sastav Vlade FBiH, a da gospodin Živko Budimir ostane predsjednik FBiH?, predsjednik HDZ BiH prof. dr. Dragan Čović je pored ostaloga je kazao: „….U ovom trenutku imamo sve uvjete da se federalna Vlada može rekonstruirati. Različiti su načini da se to uradi. Ne trebamo ići ka bilo kakvim smjenama jer time odugovlačimo proces za još nekoliko mjeseci. Mislim da bi najmudrije bilo da PREDSJEDNIK FEDERACIJE BIH PONUDI OSTAVKU. Time bismo na uljudan način riješili taj problem.“
Iz ovoga gore navedenoga jasno je da je prof. dr. Dragan Čović vrlo jasno ukazao na ŽIVKA BUDIMIRA, a ne na NERMINA NIKŠIĆA koji je, kao što je javnosti poznato Predsjednik Vlade Federacije BiH.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Mreže gore: “Sučeljavanje” Milanovića i Primorca postalo hit na društvenim mrežama

Sinoćnje sučeljavanje predsjedničkih kandidata Zorana Milanovića i Dragana Primorca na HTV-u, koje je trebalo donijeti ozbiljne političke rasprave, pretvorilo...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -