Sudeći prema izjava domaćih političkih aktera, sljedećega tjedna trebali bi se nastaviti razgovori o izmjena Izbornoga zakona BiH pod okriljem dužnosnika međunarodne zajednice u BiH. Bariša Čolak, voditelj Odjela za ustavno-pravna pitanja Glavnog vijeća HNS-a BiH i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta BiH za Dnevnik.ba je izjavio kako još uvijek nikakav službeni poziv za razgovore nije stigao, iako je na posljednjem sastanku bilo rečeno da bi se novi sastanak trebao održati upravo u ovom tjednu na izmaku.
„Službenoga poziva još uvijek nema, ali očekujemo nastavak razgovora sljedećega tjedna“, rekao je Čolak i naglasio kako je trenutno na stolu samo prijedlog stranaka okupljenih oko HNS-a BiH.
„Prijedlog koji smo iznijeli bio je predmetom naših ranijih razgovora s predstavnicima međunarodne zajednice. Isti smo prijedlog ponudili na posljednjem sastanku te sad trebamo vidjeti hoće li biti neke reakcije. Na tom zadnjem sastanku nije pokazan neki veliki interes za taj prijedlog“, izjavio je.
Čolak je naglasio i kako spomenuti prijedlog stranaka HNS-a, radnog naziva „16+1“, u potpunosti korespondira s odlukom Ustavnoga suda BiH u predmetu „Ljubić“.
„Naš prijedlog provodi odluku Ustavnoga suda o legitimnom predstavljanju tako da bi izaslanika u Dom naroda FBiH dale se one sredine i izborne jedinice koje nemaju mogućnost dati jednog izaslanika u Dom naroda, a po tri su takve kad je riječ i o Hrvatima i o Bošnjacima. Tako ne bi došlo do propadanja bilo kojeg glasa. Istovremeno, tako bismo potpuno proveli odluku Ustavnoga suda BiH o konstitutivnosti“, izjavio je Čolak.
Kaže i kako osim spomenutog hrvatskog prijedloga trenutno „na stolu“ nema drugog prijedloga koji provodi odluku Ustavnoga suda BiH u predmetu „Ljubić“.
„Ovo što su do sada nudile bošnjačke stranke zapravo zaista nije imalo nikakve dodirne točke s provedbom odluke Ustavnoga suda. Vidjet ćemo hoće li u međuvremenu biti nekih novih prijedloga. Mi smo otvoreni za razgovor i svaki prijedlog koji podrazumijeva provođenje principa legitimnog predstavljanja je dobrodošao i prihvatljiv je. Sve drugo, što se ne uklapa u odluku Ustavnoga suda, ne možemo prihvatiti“, istaknuo je.
Čolak se osvrnuo i na pokušaje sarajevske medijske i političke scene da posljednje razgovore o izmjenama Izbornoga zakona BiH koji se vode pod okriljem međunarodne zajednice prezentira na način da su „sve stranke osim HDZ-a složne oko nekih rješenja“.
„To je klasična zamjena teza, bježanje od suštine problema i stvaranje privida u javnosti. Mogu na jednoj strani biti 104 stranke, ali ako njihovi prijedlozi ne provode presudu Ustavnoga suda onda je o tom bespredmetno razgovarati. Odluka Ustavnoga suda u predmetu ‘Ljubić’ nedvosmisleno traži poštivanje načela legitimnog predstavljanja kad je riječ o tijelima nacionalnog zastupanja – domovima naroda i Predsjedništva BiH. Kad je riječ samo o domovima naroda, to što su bošnjačke stranke predlagale nema nikakve veze s provođenjem odluke Ustavnoga suda“, rekao je Čolak.
Dodao je kako se najprije insistiralo na popisu stanovništva iz 1991. godine, iako je riječ o popisu temeljem kojeg se ne može zadovoljiti načelo legitimnog predstavljanja.
„To je potvrdio i sam Ustavni sud BiH u svojoj drugoj odluci gdje se na tri mjesta referirao na popis iz 2013. godine. U FBiH je došlo do takvog pomijeranja stanovništva da je oko 50 posto Hrvata manje u pet izbornih jedinica u FBIH a istovremeno nedostaje i 90 posto Srba u FBiH u odnosu na stanje iz 1991. godine“, rekao je Čolak.
Zaključio je kako se ipak sve može riješiti ako bi se pokazala politička volja da se to uradi, no sarajevske stranke još uvijek nisu spremne prihvatiti ono što je Ustavni sud BiH odlučio u predmetu „Ljubić“.
J. Gudelj / Dnevnik.ba