Daleko od svojih domova, oko 11.000 sjevernokorejskih vojnika našlo se u središtu najvećeg europskog sukoba od Drugog svjetskog rata. Iako njihova prisutnost nije službeno priznata ni u Moskvi ni u Pjongjangu, američke, ukrajinske i južnokorejske obavještajne službe tvrde da su se Sjevernokorejci već uključili u borbene operacije, pridružujući se ruskim snagama u napadima na ukrajinske položaje u regiji Kursk.
Prvi gubici na bojištu
Američki dužnosnici procjenjuju kako je Sjeverna Koreja već pretrpjela “nekoliko stotina” žrtava – ubijenih i ranjenih – otkako su u listopadu poslali tisuće vojnika u Rusiju. Ukrajinski izvori izvijestili su o najmanje 30 poginulih ili ranjenih sjevernokorejskih vojnika tijekom proteklog vikenda u blizini sela u regiji Kursk.
North Korean infantry attacks Ukrainian positions in Kursk. This is yet another confirmation that it is not just “Ukrainian probelm.” When dictators joined to destroy a sovereign democratic country, it becomes the problem for the entire world. Because the next question is who is… pic.twitter.com/yUZ4zufo2e
— Roman Sheremeta 🇺🇦🇺🇸 (@rshereme) December 14, 2024
Ukrajinske snage primijetile su razlike u uniformama i taktici Sjevernokorejaca, koji izvode pješačke napade “slične onima iz Korejskog rata”. Taktike koje uključuju valove pješačkih napada, uz nedostatak modernog vojnog iskustva, pokazuju da se Sjevernokorejci suočavaju s teškim izazovima u suvremenom ratovanju.
Storm Corps – elita sjevernokorejske vojske
Iako američki dužnosnici ističu da su Sjevernokorejci neiskusni u stvarnim borbama, analitičari upozoravaju da ih ne treba podcijeniti. Kim Jong Un poslao je elitne vojnike poznate kao Storm Corps – 11. armijski korpus – koji se sastoji od fizički najspremnijih, visoko motiviranih i indoktriniranih vojnika. Neki od njih pripadaju specijalnim snagama, usporedivim s američkim Navy Sealsima ili britanskim SAS-om, dok drugi služe kao laka pješadija i snajperisti.
Indoktrinacija i mentalna snaga
Prema analitičarima, sjevernokorejski vojnici su “programirani” i indoktrinirani kako bi ostali lojalni režimu. Ova lojalnost je toliko duboka da većina njih odabire smrt umjesto zarobljavanja, jer se njihove obitelji u Sjevernoj Koreji tada smatraju herojima. No pitanje je koliko će im indoktrinacija pomoći u modernom ratovanju, gdje rat dronovima i precizna američka oružja igraju ključnu ulogu.
Loši uvjeti i ograničeni resursi
Dok elita poput Storm Corpsa uživa relativno bolje uvjete, obični vojnici suočavaju se s očajnim uvjetima. Prebjegli vojnici iz Sjeverne Koreje svjedoče o kroničnoj neishranjenosti, lošem tretmanu i nedostatku osnovne medicinske skrbi. Jedan prebjeg opisao je vojsku kao sustav u kojem su “zimski marševi od 150 kilometara bez sna” uobičajeni.
Financijski motivi i kontrola dezertiranja
Pretpostavlja se da sjevernokorejski vojnici u Rusiji primaju plaće od oko 2.000 dolara mjesečno, iako većina tog iznosa odlazi režimu u Pjongjangu. No čak i preostali iznos predstavlja veliko bogatstvo za Sjevernokorejce. Unatoč tome, masovne dezerterske akcije su malo vjerojatne, jer Sjevernokorejci uvijek djeluju u parovima – sustavom međusobne kontrole kako bi spriječili pokušaje bijega.
Sukob između modernog ratovanja i rigidne strukture
Integracija sjevernokorejskih vojnika unutar ruskih jedinica također predstavlja izazov. Pitanje je koliko će ruska vojska uspjeti iskoristiti te vojnike u modernom ratnom okruženju, gdje taktike iz prošlih ratova često dovode do masovnih gubitaka.