CIJENE nafte pale su na međunarodnim tržištima ispod 66 dolara nakon što su diplomati objavili da je postignut napredak u pregovorima o ukidanju sankcija Iranu, što bi moglo povećati opskrbu naftnih tržišta.
Na londonskom je tržištu cijena barela pala 81 cent u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 65.85 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u minusu 2.05 dolara. Na američkom je tržištu barel danas bio u minusu 77 centi i njime se trgovalo po 62.59 dolara. Jučer je zaključio trgovinu u minusu 2.13 dolara.
Predsjednik Irana: Obrađene su sankcije naftnim firmama i glavnoj banci
Iranski predsjednik Hassan Rouhani rekao je danas u govoru koji je prenosila državna televizija da su u pregovorima obrađene sankcije iranskim naftnim, prijevozničkim, petrokemijskim i osiguravateljskim tvrtkama i središnjoj banci. Visoki diplomati iz Britanije, Francuske i Njemačke upozorili su pak da uspjeh pregovora nije zajamčen, unatoč opipljivom napretku i konturama sporazuma.
Indijske rafinerije i barem jedan europski prerađivač preispituju narudžbe kako bi napravili mjesta za iransku naftu u drugoj polovini godine, predviđajući da će američke sankcije biti ukinute, saznaje se iz kompanija i izvora u trgovini.
“Procjenjuje se da će rast globalne potražnje za naftom u ovoj godini u konačnici biti zdrav, a u 2022. grupa proizvođača (OPEC+) bit će u relativno dobroj poziciji da riješi pitanje veće iranske proizvodnje, ne ugrožavajući uravnoteženje na tržištima nafte”, rekli su analitičari PVM-a.
Cijene je pritisnula i zabrinutost zbog izgleda potražnje u Aziji, s obzirom na širenje zaraze covidom 19. Gotovo dvije trećine testiranih u Indiji pokazuje izloženost koronavirusu, podsjeća Reuters. Neki su ulagači smanjili izloženost nafti i zato što se počelo naveliko špekulirati o tome kada bi američka središnja banka mogla postrožiti monetarnu politiku, što prigušuje izglede za gospodarski rast.
Zalihe u Americi pale za 1.3 milijuna barela
Silazni trend cijena ublažio je podatak vlade da su sirove zalihe u SAD-u u prošlom tjednu pale za 1.3 milijuna barela. Analitičari koje je anketirao Reuters očekivali su da će vladino izvješće pokazati da su porasle za 1.6 milijuna barela.
Zalihe benzina smanjene su pak za dva milijuna barela, znatno više no što se očekivalo. Isporuke benzina, pokazatelj potražnje, porasle su pet posto, na 9.2 milijuna barela dnevno, iako je snažan rast povezan s obnovom rada cjevovoda Coloniala nakon gotovo tjedan dana blokade.
“Našu je pozornost zagolicalo brzo oživljavanje američke potražnje za naftnim proizvodima koja je sada vrlo blizu razina iz 2019. godine”, naveli su analitičari SEB-a u svojoj bilješci. Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je jutros na svojoj internetskoj stranici objavila da je cijena barela referentne košarice nafte njezinih članica u srijedu iznosila 65.95 dolara, što znači da je pala za 2.34 dolara u odnosu na prethodni radni dan.