”Prije četiri godine započeli smo ovaj sajam sa sloganom ‘Tradicija na stolu – u ustima slast’ želeći sačuvati od zaborava i izumiranja ovu, još uvijek živu, tradiciju našega naroda u Hercegovini, a posebno Brotnju”, poručili su organizatori.
Društvo ”Ante” Ploče-Tepčići organiziralo je četvrti po redu Sajam ćuptera koji je održan na Tepčićima.
Ovogodišnji sajam je, osim izložbenog i prodajnog karaktera, bio i ocjenjivački, jer je stručni žiri ocjenjivao pristigle ćuptere i proglasio najbolje, po čemu je ovogodišnji sajam bio poseban.
Sajam započeo je susretom s izlagačima, razgledanjem izloženih ćuptera u kupovinom proizvoda, nakon čega je uslijedila sv. Misa u župnoj crkvi sv. Ante Padovanskog.
U 19 sati uslijedilo je sati službeno otvorenje sajma, proglašenje pobjednika, kulturno-zabavni program s posebnim gostima te večera uz tradicionalna jela i pića.
”Iz godine u godinu sve je veća posjećenost i ovo je iznenađenje i za nas. Ali ima prostora i može sve biti, i hrane i pića. Ove godine smo prvi put imali i ocjenjivanje ćuptera i bila je velika zainteresiranost. Imamo i prve tri nagrade. Bilo je finih ćuptera stvarno”, rekao je Mario Doko, predsjednik HKUD ”Sv. Ante”.
”Prije četiri godine započeli smo ovaj sajam sa sloganom ‘Tradicija na stolu – u ustima slast’ želeći sačuvati od zaborava i izumiranja ovu, još uvijek živu, tradiciju našega naroda u Hercegovini, a posebno Brotnju.
Ćupter je kroz vremena bio glavna slastica na stolovima naših obitelji, pripreman stručno, s puno ljubavi i brige prema ljubiteljima slastice, posebno za djecu. Ćupter su, osim djece, s jednakom radošću uzimali i mladi i odrasli, jednako muški kao i ženske”, rekli su za Bljesak.info organizatori.
Doko je kazao da bake najbolje znaju kako se pravi ćupter i zbog toga su htjeli da ne padne u zaborav.
”Svi su različiti i u tome je tajna. To vam je kao kruh, sastav je isti ali opet nije isto. Pravi tradicionalni naš hercegovački ćupter je s malo brašna i ništa drugo”, dodao je.
Doko napominje i da je ćupter već izvan granica BiH.
”Imamo prvu godinu izlagača iz Hrvatske i drago nam je što je tu da razmijenimo iskustva, a najbviše što su oni već zaštitili svoj ćupter. I mi tome stremimo i da bude kulturna baština”, zaključio je za Bljesak.info.