Subota, 4 svibnja, 2024

ŠTO JE LANA DANAS PITALA: Zašto djeca uČapljini i Kaplan šeheru i nakon odluke suda i dalje uče različit jezik?

Must Read

Inače priča oko ujedinjenja škola nije samo priča oko škole, i jezika. Svakako da je odvratno vidjeti djecu kako idu u dvije različite smjene, odijeljeni po nacionalnom ključu. Problem na koji bi i mi htjeli čuti odgovore, kako od SDP-a tako i  od OSCE-a jeste problem harmonizacije kolektivnog sjećanja. Što će učiti bošnjačko dijete u Stocu? Hrvatski jezik? I  da je HVO spašavao Bošnjake? Na čistoj hrvatskoj gramatici? Teško da će Bošnjaci pristati na to. Kao ni Hrvati na boanski jezik i priču o dobroj Armiji koja je Hrvate spašavala od HVO-a. Tako je to u realnosti. Teorija ujedinjenja je jedno. Može ona biti i plemenita. No stvarnost je drugo. A mi bi voljeli čuti prijedloge. Što će učiti hrvatsko dijete u ujedinjenoj školi u Kaknju il Konjicu? Da su konc logori Armije BIH bili prihvatni centri? Mi bi rado čuli odgovore na ova pitanja, od Europljana, zanima nas kako su oni pomirili obrazovne programe, recimo u Belfastu, u Sjevernoj Irskoj. Što uče mali protestanti i katolici što je bilo na Krvavu Nedjelju i tko je kriv? Nije dakle problem jezične grupe predmeta. Problem je puno dublji nego se u sljedećem priopćenju hoće reći. Jer elite koje govore o ujedinjenoj BIH nisu niti pokušale uraditi ništa od 95-e do danas, da pomire kolektivno sjećanje triju identiteta. I to je ono o čem oni javno šute, dok optužuju “nacionaliste” kao ne provode odluke sudova. Nacionalizam je prirodno eksluzivistički. Tko je branio SDP-u BIH da sve ove godine vodi jednu širu inkluzivniju retoriku, da pomiruje, a ne da iskače kao klaun najvećeg i najeksluzivnijeg nacionalizma u zemlji? I može se SDP ljutiti koliko želi, ali evo neka nas demantiraju. Uostalom ako je Komšić i ako je Platforma put ujedinjenja BH društva, ne ujedinjujte nas više tako molimo vas. (poskok.info)

Lana Prlić, potpredsjednica Socijaldemokratske partije BiH, osvrnula se na to kako se u Hercegovačko-neretvanskoj županiji (HNŽ), ni pet godina nakon presude Općinskog suda u Mostaru o ukidanju „dvije škole pod jednim krovom“ u Čapljini i Stocu, ova presuda ni danas nije implementirana.

„U travnju 2012. godine Općinski sud u Mostaru je donio presudu, prema kojoj je naloženo ukidanje „dvije škole pod jednim krovom“ u Čapljini i Stocu, a rok je bio 1. rujan 2012. godine. Nakon skoro pet godina djeca još uvijek idu u školu u dvije različite smjene, uče dva „različita“ jezika.

Presuda je dokazala da je model „dvije škole pod jednim krovom“ diskriminatoran, međutim, ako pitamo Ministarstvo obrazovanja Hercegovačko-neretvanske županije, to nije tako. Nadležni ili neće ili ne znaju kako riješiti ovaj problem. Pozivaju se po dobrom starom receptu na međunarodnu zajednicu, međunarodne organizacije i institucije.

Koristim priliku da ih napomenem da ujedinjenje škola, te ukidanje bilo kakve vrste diskriminacije i segregacije je bila i još uvijek jeste postprijemna obaveza BiH prema Vijeću Europe.

Čitajući razne izjave ministara i ministrica obrazovanja u županijama u kojima se sprovodi ovaj model segregacije učenika, dobijam odgovor na pitanje da li ministri uopće žele da riješe ovaj problem i odgovor je jasan – NE. Pa tako imamo izjave ministrica i ministara iz HNŽ, Srednjobosanske i Zeničko-dobojske županije, koji kažu da je segregacija, ustvari, ustavno pravo na jezik, ili da škole nisu podijeljene, jer je biblioteka zajednička ili, zamislite, zajednička zbornica.

Nigdje i nitko ne spominje djecu, koja će izaći iz tih istih škola i biti zakinuti za poznavanje svojih vršnjaka, ili čak za drugo pismo, samo zato što neki ministar ili ministrica ne vidi to kao problem. Jasno je da nadležni ministri ne uzimaju ovu presudu i problem za ozbiljno, jer ne postoji sankcija, a i ni odgovornost.

Bojim se da će, nakon 20 godina segregacije i diskriminacije u obrazovnim institucijama, multikulturalnost postati riječ koju nove generacije ne razumiju, ne svojom krivicom ili svojim odabirom već radi nečijeg interesa“, navodi Prlić.

 

- Advertisement -

14656 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Последний

REZOLUCIJA BEZ ARMENIJE; IZRAELA I KONGA: Među konsponzorima priču predvode države koje nikada nisu i neće priznati genocide koje su počinile. Među njima...

Broj kosponzora rezolucije o Srebrenici i dalje raste. Trenutno su ukupno 32 države navedene kao kosponzori rezolucije, prenosi N1....
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -