Odjel za branitelje HVO-a i Domovinski rat HNS-a održao je svoju redovitu desetu sjednicu, na kojoj su razmatrana trenutno najaktualnija pitanja vezana za braniteljsku populaciju te su doneseni zaključci koji će biti odaslani predstavnicima zakonodavne i izvršne vlasti u FBiH na realizaciju, javlja Hrvatski Medijski Servis.
Bukvarevićeva liječnica i nezakoniti inspektorat
Razmatrana je informacija o radu i problematici rada Instituta za medicinsko vještačenje. Istaknut je problem institucionalnog paralelizma u odnosu na rad instituta, a koji se događa u organizaciji ministra branitelja FBiH na način da je ugovorom o djelu angažirao privatnu liječnicu koja daje svoje privatno mišljenje na odluke koje donosi Institut za medicinsko vještačenje FBiH vezano za stupanj invaliditeta branitelja te privatne neinstitucionalne ocjene koristi nezakoniti inspektorat koji postoji u Ministarstvu branitelja FBiH, te kroz upravni postupak ponovno izvodi iz prava branitelje izlaže ih dodatnim maltretiranjima i u potpunosti narušava pravnu sigurnost branitelja jer nezakonito poništava odluke jedino mjerodavne institucije a to je Institut za medicinsko vještačenje kad je u pitanju ocjena tjelesnog oštećenja branitelja.
Jedina institucija koja može donositi odluke o validnosti ocjene Instituta za medicinsko vještačenje FBiH je mjerodavni sud, a nikako privatno angažirana liječnica. Odjel traži da se odmah prestane s ovom praksom i tražit će od mjerodavnih institucija u FBiH nadležnih za ocjenu zakonitosti rada izvršnih tijela vlasti u FBiH da obustavi ovu negativnu i nezakonitu praksu Ministarstva branitelja. Ukoliko se nastavi ova nezakonita aktivnost u Ministarstvu branitelja Odjel za branitelje će tražiti od ravnatelja Instituta da obustavi sve aktivnosti na ocjeni zdravstvenog stanja branitelja u procesu revizije. Također je istaknuta puna potpora ravnatelju instituta u njegovu nastojanju da rad Instituta organizira na zakonit način.
Izmjeniti odluku o zapovjednim dužnostima
Odjel je razmatrao i informaciju vezano za Odluku o zapovjednim dužnostima koju je donijela predhodna Platformaška vlast, ukazujući na nezakonit postupak u donošenju ove i stavljanju izvan snage već postojeće Odluke. Ova Odluka svojim odrednicama na štetu je pripadnika HVO koji su obnašali dužnosti ranga zapovjednika bojne i više. Odjel za branitelje HVO-a i Domovinski rat HNS-a traži od ministra branitelja da se izvrše izmjene ove Odluke , a ako to ne izvrši tražit će od nadležnih ovlaštenih dužnosnika u FBiH da ulože apelaciju Ustavnom sudu radi ocjene zakonitosti sporne Odluke.
Na sjednici je razmatrana informacija o statusu prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prijevremenom povoljnijem umirovljenju branitelja. Traži se od Vlade FBiH da usuglašeni tekst Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prijevremenom povoljnijem umirovljenju koji je uradila interresorna skupina a usvojila Vlada FBiH proslijedi u parlamentarnu proceduru. Ovim prijedlogom Zakona o izmjenama i dopunama vračaju se nezakonito oduzeta stečena prava ove populacije branitelja.
Također je razmatrana informacija o aktivnostima vezanim za Zakon o udrugama od posebnog značaja za FBiH. Dana je potpora aktivnostima i stavovima predstavnika udruga proisteklih iz Domovinskog rata HVO-a koji sudjeluju u razgovorima vezano za tekst ovog Zakona. Raspravljalo se o problemu ne implementacije odluka Ustavnog suda i pravosudnih instituciju od strane izvršne vlasti FBiH, a koje se odnose na vračanje u prava branitelja koji su iz svojih stečenih prava nezakonito izvedeni. Traži se od Ministarstva branitelja FBiH da ažurno provodi sve pravomoćne sudske presude i da nakon tih presuda vraćaju braniteljima oduzeta prava.
O zahtijevima “Zaboravljenih branitelja”
Na sjednici se raspravljalo i o Rezoluciji koju su u Parlament FBiH uputili Zaboravljeni branitelji.
Konstatirano je da je socijalno stanje branitelja, a i većine građana u FBiH jako nepovoljno. Isto tako istaknuto je da se u javnosti ne iznosi puna istina o pripadajućim pravima branitelja temeljem sudjelovanja u Domovinskom ratu. Zakonom je propisano da svaki branitelj pripadnik HVO i ABiH za sudjelovanje u ratu ima pravo na dvostruki mirovinski staž, da su svi branitelji za sudjelovanje u Domovinskom ratu ostvarili pravo na certifikate a i zakoni o dopunskim pravima u Županijama propisali su da razvojačeni branitelji imaju određena prava ukoliko su u potrebi. Ove činjenice govore da je svaki branitelj ostvario barem neko od prava. Istina nisu svi ostvarili prava na prijevremene mirovine. Ta prava 90% korisnika ostvarilo je iz radnog odnosa od 2004. godine kada se radi reforma oružanih snaga BiH te se zbog reforme vršilo smanjenje brojnog stanja te temeljem te aktivnosti pod propisanim uvjetima dio branitelja je ostvario prijevremeno umirovljenje, navodi se u priopćenju.
Što se tiče zahtjeva iz Rezolucije, Odjel za branitelje HVO-a i Domovinski rat HNS-a je prije dvije godine inicirao potrebu za donošenje registra branitelja i registra branitelja korisnika prava i to podržavamo, ističe se u priopćenju. Kad je u pitanju ratni dodatak Odjel smatra da Vlada FBiH koja je odgovorna za financijsko stanje u FBiH sagleda i Parlamentu ponudi realno, financijski održiv prijedlog. -Mi kao odgovorna institucija ne možemo i ne želimo davati lažna obećanjima braniteljima ukoliko ta obećanja nije moguće provesti, navodi se u priopćenju.
Kao točka dnevnog reda razmatrana je i informacija vezano za obilježavanje 25 obljetnice „Lipanjskih zora“. Dana je potpora planiranom programu aktivnosti i naglašen značaj borbenih operacija u povodu kojih se obilježava ova manifestacija.
Na sjednici se raspravljalo i o aktivnostima vezano za donošenje Zakona o pravima branitelja u RH.
-Očekujemo da je nakon više zajedničkih sastanaka i sudjelovanja predstavnika HVO-a u izradi teksta Zakona dovoljno prezentirana potreba definiranja i statusa pripadnika HVO-a i ostvarivanje prava temeljem ovog zakona. Očekujemo da će Vlada RH i Parlament validno vrednovati doprinos HVO-a u obrani BiH a i RH, te da stečena prava branitelja pripadnika HVO-a neće biti umanjena ,a ako je moguće i još i proširena, stoji u priopćenju.
Reorganizirati Ministarstvo branitelja
Na sjednici Odjela istaknuto je sveopće nezadovoljstvo radom Ministarstva za branitelje FBiH, loša personalna pozicija pripadnika HVO-a i Hrvata u ovom Ministarstvu, jer ih nema na rukovodnim pozicijama te potreba da se ovo pitanje žurno mora rješavati na tragu ranijih zahtjeva o reorganizaciji Ministarstva na sektore komponenti koje postoje i u današnjim OSBiH a to je HVO i ARBiH. -Takva organizacija je jamactransparentnog, zakonitog i pravičnog odnosa spram pripadnika braniteljske populacije čime će se vratiti izgubljeno povjerenje pripadnika HVO-a u aktivnosti Ministarstva za branitelje jer su do sada sve aktivnosti išle na štetu branitelja HVO-a, stoji u priopćenju Odjela za branitelje HVO-a i Domovinski rat HNS-a./HMS/