Ponedjeljak, 18 studenoga, 2024

Brutalni rat u Jemenu upravo se dodatno rasplamsava

Vrlo
- Advertisement -


U subotu, 8. listopada, zračni napad koji je vodila koalicija predvođena Saudijskom Arabijom, proparao je zrak tijekom pogreba u samomm srcu Sane, glavnog grada Jemena. Najmanje 140 ljudi je ubijeno i više od 500 ozlijeđeno. Besprimjeran napad je ubio mirotvorce te istovremeno osnažio militante, i samo je pojačao strast za osvetom, prigušujući mogućnost uspostave mira u ovom konfliktu.
Prevela i prilagodila: Ana Krezo, Dnevnik.ba
Jemenčanima nisu strani užasavajući napadi na civile. Nakon 18 mjeseci građanskog rata, zavađene strane se optužuju za sramno kršenje međunarodnog ljudskog prava, naizgled izvršavajući zločine bez posljedica, piše u analizi novog/starog sukoba na Bliskom Istoku, piše u analizi stanja u ovoj državi ugledni američki magazin za vanjsku politiku Foreign Policy.
Jemenski rat
U ratu u Jemenu s jedne strane imamo Vladine snage koje podržava SAD, a snažno ih pomaže i koalicija vođena Saudijskom Arabijom. Suparnici su im kombinacija Hutskih pobunjenika i boraca odanih bivšem predsjedniku Ali Abdullah Salehu. Pobunjenike podržava Iran.
U njihovom sukobu, procjenjuju Ujedinjenji narodi, ubijeno je više od 10,000 ljudi, uključujuči i 4,000 civila. Većina pogibija izravna je posljedica zračnih napada koalicije koju vodi Saudijska Arabija.
Ipak, napad na pogreb se ističe. Ovaj napad je jedan od ”najskupljih udara”, i to u smislu broja poginulih civila.
Dok su se drugi prekršaji sakrivali u magli rata, ovaj se dogodio u centru glavnog grada, smanjujući mogućnost da se porekne ili nastane nejasnoća o autentičnosti. Među  poginulima u Pučkoj dvorani su bili i državni političari, plemenska, i vojna elita, i njihove smrti su imale značajan politički i društveni utjecaj.
To je, također, čisto kršenje tradicionalnih normi koje štite svetost pogreba, čak i između najogorčenijih neprijatelja i zaraćenih strana.
Kako šok i tuga zahvaćaju Sanu, neki Jemenčani se nadaju, unatoč svim  izgledima, kako bi ovaj događaj mogao poslužiti kao poticaj za sklapanje mira. Ali ova nada je najvjerojatnije zametnuta. Bombardiranje je ubilo veliki broj utjecajnih politčkih i vojnih ličnosti koje su podržavale mirovni ugovor, među njima je bio i gradonačelnik Sane, dva Jemenska člana U.N.-a iz tima za kontrolu prekida vatre, i general od kojeg se očekivalo da igra bitnu ulogu u poslijeratnoj sigurnosti.
Njihove smrti su ojačale tvrdolinijaše potkopavanjem mogućnosti da se ostvari ikakav sporazum u budućnosti.
Pokolj je privukao međunarodne osude od tajnika U.N.-a, generala Ban Ki-moon-a, koji je pozvao na međunarodnu istragu. To je također poguralo vladu SAD-a, koja je od početka rata prodala Saudijskoj Arabiji oružje u vrijednosti oko 22.2 milijarde dolara, kako bi dala podršku koaliciji.
Pad u kaos
U.N. je do sada bio samo beskorisan promatrač, nesposoban uspostaviti mir ili čak osigurati neovisnu istragu o prekršajima međunarodnih ljudskih prava od obje strane. SAD i Velika Britanija, obje pristaše i opskrbljivači naoružanja koalicije koju vode Saudijci, su u više navrata pokazivali visok prag tolerancije za potencijalne ratne zločine od strane njihovih saveznika. Nejasno je kakve „crvene linije“ se nalaze među njima.
U odustnosti dogovora, Jemen je osuđen da se strmoglavi u još veći kaos.
Otkako su U.N.-ovi pregovori o miru propali u kolovozu, obje strane su sudjelovale u nizu “zub-za-zub” sukoba. Hutski borci, zajedno s onima koji su pristaše Saleha, povećali su prekogranične raketne napade i prodore u teritorij Saudije Arabije.
Početkom listopada, napali su vozilo Ujedinjenih Arapskih Emirata u blizini lučkog grada Mokha na obali Crvenog mora, otprilike 80.5 km sjeverno od pomorskog tjesnaca Bab el-Mandeb, kroz koji dnevno prolaze milijuni barela nafte.
Saudijska Arabija koja je podržala vladu predsjednika Abed Raboo Mansour Hadia, u međuvremenu je nastavila vršiti financijski pritisak na njihove protivnike najavljujući da će preseliti Centralnu Banku Jemena iz  Sane, kojom upravljaju pobunjenici, u vladino trajno sjedište u Adenu.
Nekoliko dana prije napada na pogreb, pristaše Hadia su izvršile veliki vojni napad na sjeveroistoku Sane, u kojem je ubijen tadašnji vodeći vojni zapovijednik.
Napad na pogreb će sada najvjerojatnije stvoriti čak i značajnije vojne eskalacije od strane Huta duž Jemensko-Saudijske granice. Ovo, redom, će potvriditi Rijdove najveće strahove i osigurati podršku SAD-a u obrani teritorijalnog integriteta Saudijske Arabije.
Vođe Huta su izdali pozive za mobilizaciju duž granice Jemena sa Saudijskom Arabijom – poziv je stigao od strane razbješnjelih plemena sa sjevera. Njihove snage su već ispalile dva balistička projektila – jedan prema Saudijskoj provinciji Jizan i drugi, po prvi put, duboko u Kraljevstvo, prema gradu Taif u provinciji Mekke.
Preostaje još samo  vidjeti jesu li Huti u stanju ostvariti svoje prijetnje o prodoru u Saudijski teritorij, pogotovo u Jizansku, Asirsku i Najransku provinciju, pretežno brdovita područja koju Jemenčani smatraju dijelom povijesnog Jemena.
Porast nasilja
Porast nasilja također može ugroziti i živote Amerikanaca, piše magazin Foreign Policy. Naime, 9. listopada, Američka vojska je prijavila da su dva projektila ispaljena s razarača USS Mason u području sjeverno od Bab el-Mandeba, kojim upravljaju Huti.
Američki dužnosnik tvrdi da je ratni brod Mason bio još jednom meta propalog napada projektilima 12. listopada. Huti poriču napad od 9. listopada, a Amerika još uvijek mora potvrditi njihovu odgovornost. Ako se odgovornost potvrdi, to će biti uvod u veliku eskalaciju sukoba u blizini strateškoj tjesnaca.
Ljutnja i neprijateljstvo usmjereno prema Saudjskoj koaliciji zbog  posljedice napada na pogreb će još teže obuzdati lokalno suparništvo diljem Bliskog Istoka i uvjeriti jemenske strane da posegnu prema pregovaranom dogovoru.
Dakako, predosjećaj Abdul-Quader Hilal-a, gradonačelnika Sane koji je ubijen u subotnjem napadu, zaslužuju posebnu pozornost.
Prije dvije i pol godine autor članka na magazinu Foreign Policy, sjeo je s Hilalom u njegovom domu u predgrađu Sane. Riječ je o političaru koji je bio povezan sa svih strana sa kompliciranim državnim političkim i plemenskim mozaikom: On je bio predvidio vatru ako se nasilje na sjeveru Jemena ne zaustavi ubacujući Hute u politički sustav. Kad se vojna struja oslobodila, upozorio je, da će je biti teško zaustaviti.
„Ako Huti uzmi Amran (grad sjeverno od Sane), oni će zauzeti i Sanu,“ rekao je. „Ako zauzmu Sanu, godinu kasnije pričat ćemo o nestabilnosti u Rijadu“.
Onda su njegove brige djelovale prenapuhane, čak i čudne. U svjetlu nedavnih događanja, djeluju sve više vjerodostojno.
Dnevnik.ba

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

TKO ZAPRAVO DIKTIRA PRAVILA IGRE? Promjena tona europskih novinskih agencija prema političarima je fascinantno brza nakon Trumpa

Trump je pobijedio. Meloni je odjednom postala spasiteljica Europe. Barem što se tiče Reutersa, čitaj HINA-e, koja prepisuje od...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -