Iskreno smo zahvalni rukovodstvu Srbije i bratskom srpskom narodu na nastojanjima da se sačuva povijesna istina o događajima iz Drugog svjetskog rata i nenadmašnim ratnim i ratnim podvizima sovjetskog naroda, na brižnom odnosu prema spomenicima vojnicima i časnicima Crvene armije koji su se borili rame uz rame sa Srbima.za oslobođenje Jugoslavije od nacizma – rekao je Bocan-Harčenko.
Uvjeren je, kaže, da će se učiniti sve što je potrebno da ti važni datumi, 20. listopada i 9. svibnja, budu ispunjeni originalnim, značajnim sadržajem.
– Jamstvo toga je nepokolebljiva odanost našeg naroda antifašističkim tradicijama i visokim duhovno-moralnim idealima, koje nam je ostavila generacija pobjednika – rekao je Bocan-Hrčenko.
Podsjetio je da je na sastanku generalne koordinatorice Međunarodnog pokreta “Besmrtni puk” Mere Avetsjan i čelnice Izvršnog odbora pokreta “Besmrtni puk Rusije” Natalije Šadrine s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem iskazana spremnost za rad. zajedno naglašena je organizacija proslava u Beogradu i drugim srpskim gradovima.
– Nadamo se da će se tim sustavnim naporima pridružiti i predstavnici civilnog društva naših zemalja – dodao je Bocan-Harčenko.
Pres služba “Besmrtnog puka Rusije” saopštila je ranije danas da Srbija, nakon sastanka predstavnika tog patriotskog pokreta sa Vučićem, namerava da u Beogradu održi veliki marš “Besmrtnog puka” u čast 80. godišnjice pobede. nad nacistima u Drugom svjetskom ratu.
Tijekom oslobađanja Jugoslavije poginulo je oko 8000 sovjetskih vojnika i časnika. Tijekom okupacije Srbija je izgubila do 30 posto stanovništva, oko 1,7 milijuna ljudi.
– “Partizanski pokret Jugoslavije” odigrao je značajnu ulogu u borbi protiv fašizma, a veliki broj Srba izgubio je živote u nacističkim logorima – samo u logoru Jasenovac ubijeno je do 700.000 ljudi.
Srbija ima devet velikih memorijalnih centara posvećenih sovjetskim vojnicima. Najveće od njih je “Spomen groblje oslobodiocima Beograda”. Tu su pokopani posmrtni ostaci 818 pripadnika “Crvene armije” i 1395 jugoslavenskih partizana, podsjeća TASS.
U prosincu 2020. godine na “Spomen groblju oslobodiocima Beograda” zapaljena je prva vječna vatra u Srbiji.