Četvrtak, 19 prosinca, 2024

BiH i Frontex: Što slijedi za migrante i graničnu politiku?

Vrlo
- Advertisement -
Pripadnici Frontexa, agencije EU za graničnu i obalnu stražu, počet će raditi na granicama BiH od proljeća iduće godine, nakon što BiH potpiše sporazum s Frontexom i Europolom krajem veljače ili početkom ožujka. Ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić izjavio je kako će Frontex pružati podršku domaćim snagama u kontroli ilegalnih migracija, krijumčarenja i trgovine ljudima, ali neće imati autonomiju djelovanja. Šef Delegacije EU u BiH Luigi Soreca istaknuo je važnost suradnje s Frontexom za europski put BiH, dok je stručnjak za sigurnost Slobodan Župljanin naglasio kako bi prisustvo Frontexa moglo poboljšati sigurnosnu situaciju i kontrolu migracija, iako bez apsolutnih garancija. Nešić je također upozorio na pritiske EU za usklađivanje viznog režima, što uključuje potencijalno uvođenje viza za državljane Rusije i Turske, no naglasio je kako BiH mora zaštititi svoje interese, imajući u vidu značaj tih zemalja za Republiku Srpsku i Federaciju BiH.

Pristupanje Bosne i Hercegovine Frontexu, agenciji EU za zaštitu vanjskih granica, moglo bi značajno promijeniti migracijske tokove i način na koji se migranti kreću prema Europskoj uniji. Ako migranti više ne budu mogli dolaziti direktnim letovima u Sarajevo i potom nastavljati svoj put preko Hrvatske prema EU, očekuje se nekoliko ključnih posljedica i izazova:

1. Novi migracijski pravci
Zatvaranje direktnog ulaza u BiH moglo bi migrante usmjeriti prema alternativnim pravcima, uključujući:

  • Srbija: Postojeća ruta preko Srbije mogla bi postati popularnija, s pokušajima prelaska u BiH ili direktno prema Mađarskoj i Hrvatskoj.
  • Crna Gora i Albanija: Mogući pomak migracijskih tokova južno, prema zemljama koje nisu pod tako jakim nadzorom Frontexa.

2. Pojačani pritisak na druge zemlje
S povećanim nadzorom granica u BiH i pooštrenim kontrolama, migranti bi mogli preusmjeriti svoje kretanje prema slabije kontroliranim granicama, što bi moglo povećati pritisak na zemlje poput Srbije, Crne Gore i Sjeverne Makedonije.

3. Problemi u BiH

  • Migrantski kampovi: Zatvaranjem granica EU moglo bi doći do povećanja broja migranata zarobljenih unutar BiH, što bi stvorilo dodatni pritisak na migrantske centre i lokalne vlasti.
  • Ekonomija krijumčarenja: Očekuje se prilagodba krijumčarskih mreža, s potencijalnim povećanjem ilegalnih prelazaka i korištenjem opasnijih ruta.

4. Što znači pristupanje Frontexu?
Frontex će pružati tehničku i operativnu podršku BiH, uključujući:

  • Jačanje graničnih kapaciteta kroz nadzor i opremu.
  • Obuku granične policije.
  • Zajedničke operacije s državama EU na granicama.

Time će BiH postati dio šire mreže europske sigurnosne politike, čime se smanjuje prostor za nekontrolirano kretanje migranata prema EU.

5. Što dalje?

  • Regionalna suradnja: BiH, Srbija, Crna Gora i Sjeverna Makedonija morat će intenzivirati suradnju kako bi kontrolirale tokove migranata na Balkanu.
  • Europska podrška: BiH će trebati dodatnu financijsku i tehničku podršku od EU kako bi se nosila s posljedicama ove politike.
  • Alternativne politike: Dugoročno rješenje uključuje suradnju s matičnim zemljama migranata i rješavanje uzroka migracija.

Pristupanje Frontexu može poboljšati sigurnost granica i približiti BiH standardima EU, no pitanje migracija ostaje složen izazov koji zahtijeva koordinaciju na regionalnoj i međunarodnoj razini.

 

- Advertisement -

2 KOMENTARI

guest

2 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

BELGIJSKI PRIMJER: Hoće li OHR svim stanovnicima bordela zvanog BIH dodijeliti pravo na mirovine?

  Prije nekoliko dana američki ambasador poredao je bošnjačke političare kao najjeftinije kurvice u bordelu i jasno im rekao što...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -