Interparlamentarni sastanak Delegacija Europskog parlamenta za odnose s Albanijom, Bosnom i Hercegovinom, Srbijom, Crnom Gorom i Kosovom – Bosna i Hercegovina, 16. po redu, koji je u prethodna dva dana održan u organizaciji Zajedničke komisije za europske integracije PSBiH, okončan je u petak usvajanjem zajedničke izjave.
Delegacije su razmijenile mišljenja o stanju procesa europskog integriranja u BiH, uključujući i pripreme za strategiju jugoistočne Europe 2020., sveobuhvatne rasprave o tehničkoj adaptaciji trgovinskog dijela Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju nakon ulaska Republike Hrvatske u EU, o problematici borbe protiv korupcije, te dijaloga koji je vođen o oblastima obrazovanja i kulture, ljudskih prava i reformi pravosuđa, kao i rasprave o aktualnim prosvjedima u BiH.
U zajedničkoj izjavi delegacija Europskog parlamenta i Parlamentarne skupštine BiH izražena je zabrinutost zbog činjenice da se situacija u Bosni i Hercegovini pogoršava usljed nedovoljnog angažiranja bh. političkih lidera na postizanju kompromisa, kao i zbog složene i neefikasne institucionalne strukture. U vezi s tim, upućen je poziv političkim strankama na svim razinama vlasti u zemlji da pojačaju suradnju i dijalog s ciljem postizanja reformi koje vode do boljeg funkcioniranja države.
Delegacije su prepoznale tešku socijalnu situaciju u kojoj se nalazi stanovništvo što je i jedan od uzroka prosvjeda u BiH. S toga su izrazile žaljenje što su neki od tih prosvjeda uključili nasilje i uništavanje javne imovine. U izjavi je pozdravljeno poboljšanje suradnje s civilnim društvom te upućen poziv na institucionalne mehanizme za suradnju između državnih institucija i civilnog društva da budu uspostavljeni na državnoj razini i budu operativni na entitetskoj i županijskim razinama kako bi unaprijedili i poboljšali uključivanje civilnog društva u EU pristupnom procesu na regularan i strukturiran način, ohrabrujući suradnju i sinergiju između nevladinog sektora i vladinih institucija.
Korupcija na svim razinama
U zajedničkoj izjavi delegacije Europskog parlamenta (EP) i Parlamentarne skupštine BiH (PSBiH) pozdravile su spremnost BiH da bez odlaganja završi tehničko prilagođavanje SSP/PS potrebno za njegovu nesmetanu primjenu i na Hrvatsku kao novu članicu Europske unije. K znanju je primljen stav Bosne i Hercegovine da promjena uvjeta već ugovorenog trgovinskog režima unutar SSP/PS podliježe konsultacijama i dodatnim pregovorima u skladu sa Sporazumom, na principima uzajamnosti i u obostranom interesu ugovornih strana.
Delegacije su izrazile zabrinutost zbog financijske održivosti javne uprave na državnoj, entitetskoj i lokalnoj razini, njezine veličine i proračunskih troškova potrebnih za rad, njezine rascjepkanosti i politizacije, kao i zbog nedostatka političke volje za njezinom reformom.
Također, izražena je zabrinutost zbog visoke stope korupcije na svim razinama javnog života i složenih veza između političkih aktera, poslovnog svijeta i medija te ukazano na činjenicu da do sada u Bosni i Hercegovini nema evidencija o presudama u slučajevima korupcije na visokoj razini. Upućen je poziv na provođenje Strategije za borbu protiv korupcije s ciljem poticanja efikasne istrage, procesuiranja i osude o slučajevima korupcije.
Federacija pozvana na pojednostavljenje
Delegacije EP-a i PSBiH, u zajedničkoj izjavi, podržale su napore organizacija civilnog društva da utječu na promjene ustava i ponovile da promjena Ustava ostaje važna za transformiranje Bosne i Hercegovine u efikasnu i u funkcionalnu državu i pozvale Federaciju da razmotri konkretne prijedloge u tom smislu kako bi se pojednostavila njezina složena institucionalna struktura.
Poziv je upućen i državama članicama EU i državama koje su zastupljene u Vijeću za implementaciju mira, da pojačaju dijalog s ciljem postizanja konsenzusa među političkim liderima u BiH, omogućavajući im da implementiraju odluku Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu u slučaju „Sejdić i Finci protiv Bosne i Hercegovine“, te pozvale potpredsjednika/visokog predstavnika, kao i šefove država EU da Bosna i Hercegovina bude u središtu i prioritet vanjske politike EU.
Delegacije EP-a i PSBiH pozvale su vlasti da povećaju efikasnost i funkcionalnost institucija i poboljšaju mehanizme za koordinaciju koji će omogućiti državi Bosni i Hercegovini da djeluje efikasno u međunarodnim odnosima. Političke stranke su pozvane da rade na poboljšanju političkog dijaloga i jačanju političke kulture, udaljavajući se od etnocentrične retorike.
Pozvano je i Vijeće ministara BiH da hitno ponovo uspostavi pravilno funkcioniranje Privremenog sporazuma tako što će se ponovno angažirati u radu pododbora za tehnička politička pitanja koji su trenutačno blokirani.
U zajedničkoj izjavi delegacije EP-a i PSBiH su podsjetile da je pristupanje Europskoj uniji nešto više od pukog prijenosa acquisa Europske unije i da mora biti zasnovan na istinskom i sveobuhvatnom opredjeljenju europskim vrijednostima i ispunjavanju kriterija iz Kopenhagena (stabilnost institucija koje jamče demokraciju, vladavina prava, ljudska prava, zaštita manjina, postojanje funkcionalne tržišne ekonomije i sposobnost da se nosi s konkurencijom unutar EU).
Pozdravljeno prebrojavanje
Pozdravljeno je nesmetano odvijanje i završetak faze prebrojavanja u prvom popisu stanovništva i domaćinstava od 1991., pozivajući vlasti da ne politiziraju popis čija je svrha prikupljanje objektivnih društveno – ekonomskih podataka.
U zajedničkoj izjavi pozdravljen je napredak ostvaren u smanjenju neriješenih sudskih predmeta, uključujući predmete o ratnim zločinima, ali i izražena zabrinutost zbog sve veće nesposobnosti da se provedu sudske presude. Pohvaljen je Strukturirani dijalog o pravdi koji je rezultirao određenim brojem već provedenih preporuka te upućen poziv na provođenje daljnjih potrebnih strukturnih i institucionalnih reformi pravosudnog sustava.
Pozvane su vlasti na svim razinama BiH da naprave iskorak u reformi obrazovanja kako bi unaprijedili obrazovne standarde, promovirali inkluzivni i ne diskriminirajući obrazovni sustav koji bi uvažio kulturne i jezične raznolikosti BIH te da daju potporu treningu učitelja kako bi stekli dodatne vještine i pomogli im u dugotrajnoj izgradnji kapaciteta. Upućen je poziv Konferenciji ministara obrazovanja da naprave bolji pravni okvir u području obrazovanja u čitavoj BiH i da se osiguraju institucionalne pretpostavke koje će omogućiti zemlji da sudjeluje u nastavku programa Erasmus +.
Delegacije EP-a i PSBiH pozvale su nadležne vlasti da ojačaju koordinaciju ekonomske politike kako bi se omogućio ekonomski rast, da pokrenu daljnje strukturne reforme, održe fiskalnu disciplinu te da se poveća prikupljanje prihoda te da unaprijede sastav i efikasnost javne potrošnje i velikog neefikasnog javnog sektora.
Novi pristup BiH
Poziv je upućen i nadležnim vlastima BiH da se uključe s EUSR/šefom delegacije i prije izbora u listopadu u izradu konkretnih ekonomskih strukturalnih reformi koje bi počele oživljavati gospodarstvo i poticale otvaranje radnih mjesta. Nadležne vlasti BiH su pozvane da se angažiraju na inicijativama koje je povjerenik Fule nedavno pokrenuo, a posebice komisiji Godišnji program državne reforme i dvogodišnji Program konkurentnosti i rasta, te proširenje Strukturiranog dijaloga o pravosuđu na rješavanje pitanja posebno u području borbe protiv korupcije, te radnu skupinu BiH – EU da ubrza provedbu projekata financiranih od EU.
Obje delegacije, u zajedničkoj izjavi, izražavaju opredjeljenje za europsku perspektivu BiH i potvrđuju podršku ranije izraženim stavovima da je budućnost BiH u punopravnom članstvu u EU.
Delegacije upućuju poziv zemljama članicama EU da u što skorijem vremenu preciziraju i usuglase elemente novog pristupa prema BiH koji će omogućiti stvarni napredak zemlje na putu ka punopravnom članstvu u EU, priopćio je Sektor za odnose s javnošću PSBiH.