Prema podacima nevladinih organizacija, za posljednjih deset godina političkim strankama iz proračuna na svim razinama isplaćeno je oko 199 milijuna maraka. Koliko je to novca, pokazuje jednostavno preračunavanje – 24.000 prosječnih plaća u BiH ili 470.000 prosječnih mirovina u BiH! Sve to jasno pokazuje i dokazuje da je najbolja tvornica u BiH politika i da su političke stranke najunosniji biznis.
Upozorenja da odredbe Zakona o financiranju političkih stranaka, a entitetski tu oblast različito tumače, ostala su bez odjeka. Naime, propisi osiguravaju da se može pratiti samo prihodovna strana poslovanja, a ona rashodovna ostaje u magli, čak se troši gotovina bez ikakvog nadzora i polaganja računa poreznih obveznicima, piše dnevni list.
Središnje izborno povjerenstvo radi koliko može, međutim, ruke su mu u dobroj mjeri svezane. O tome svjedoči i činjenica da su sudovi ne jednom poništili njegove odluke o kaznama i sankcijama strankama koje su prekoračile novčane limite u financiranju predizbornih kampanja. Uzgred, novčane kazne su mizerne pa se strankama često financijski isplati da svjesno i namjerno krše zakone – kreću se od 500 do 5000 maraka.
Na ovo je Središnje izborno povjerenstvo bezbroj puta upozoravalo, a prošle godine je Parlamentu BiH i Vijeća ministara dostavila svoj stav – promjene zakona su nužne kako bi se uspostavio sustav potpune kontrole i osigurala puna transparentnost.
Usporedno s izmjenama propisa o financiranju stranaka, vlasti u BiH moraju promijeniti i zakone o osnivanju političkih organizacija. Propisi koji su sada na snazi, a donijeli su ih entiteti svaki za sebe, omogućavaju svakome tko želi postati političar da uz prikupljenih 500 potpisa osnuje stranku i odmah je bez problema registrira u sudu prema njezinom sjedištu. Svakako i to je razlog što je BiH država mimo svijeta – ima najviše političkih stranaka od svih europskih zemalja. Osnivačima stranaka ne može se ništa zamjerati – zakoni su im to dopustili, a oni su shvatili da se u BiH najbolje živi od politike.