Kako piše britanski The Guardian, od ukupno 29 izdanih kazni tek četiri se odnose na vjerska pokrivala za glavu, a sve četiri kazne napisane su jednoj ženi koja je ustrajna u nošenju burke.
Prema dostupnim podacima, većina kazni izdana je osobama koje su nosile maske protiv smoga, skijaške potkape ili su pak bile kostimirane. U Tirolu, primjerice, šest je osoba kažnjeno zbog nošenja skijaške opreme, dok se ostale kazne odnose na azijske turiste koji su sletjeli u bečku zračnu luku Schwechat oboružani maskama protiv smoga.
Jedna od kazni upućena je muškarcu koji je bio odjeven u kostim zeca Leska, maskote austrijske parlamentarne mladeži, i to dok je s filmskom ekipom snimao promidžbeni spot ispred zgrade parlamenta. U drugom pak slučaju kaznom u iznosu od 150 eura kažnjen je muškarac koji je bio odjeven u kostim morskog psa za potrebe reklamiranja Appleove trgovine McShark.
‘Ukoliko je namjera ovog zakona bila boriti se protiv konzervativnog islama, moram reći da je taj zakon u potpunosti podbacio’, izjavio je jedan od šefova austrijskog policijskog sindikata Hermann Greylinger, dodajući kako se mnogi policajci ustručavaju provoditi taj za
Austrijski ministar unutarnjih poslova i tvorac kontroverznog zakona Herbert Kickl potvrdio je kako je zakon teško provoditi, izbjegavši pritom predočiti statističke podatke vezane za broj uhićenja.
Istovremeno, muslimanske udruge u Austriji uputile su kritike zbog uvođenja zakona navodeći da u toj državi tek 150 žena prakticira nošenje vjerskih pokrivala koja zaklanjaju čitavo tijelo i lice.
Sličan zakon postoji u Francuskoj, Belgiji i Nizozemskoj, dok Njemačkakažnjava nošenje burke tijekom sudjelovanja u prometu. Austrija pak dopušta nošenje burki u javnosti samo pod određenim uvjetima, poput ‘kulturnih događaja’.
Tportal.hr