Ankara je prethodno obećala da će podržati Baku “i u pregovorima i u borbi”, a Erdogan je tvrdio da Armenija mora napustiti “okupirani azerbajdžanski teritorij”.
Sirijski predsjednik Bashar Assad nazvao je turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana “glavnim pokretačem i provokatorom” tekućeg sukoba u Nagorno-Karabahu.
“Budimo otvoreni i jasni; Erdogan je podržavao teroriste u Siriji i podržavao je teroriste u Libiji, a bio je i glavni pokretač i provokator u vezi s nedavnim sukobom koji se odvija u Nagorno-Karabahu, između Azerbajdžana i Armenije. Dakle, iz različitih bih razloga njegovo ponašanje sumirao kao opasno”, naglasio je Assad u intervjuu za Sputnjik.
Prema njegovim riječima, Damask može potvrditi da Turska šalje džihadiste iz Sirije u Karabah.
Objašnjavajući razloge, sirijski je predsjednik tvrdio da Erdoganov način “odražava ponašanje Muslimanske braće*”.
“Drugo, jer stvara rat na različitim područjima kako bi odvratio vlastito javno mnijenje u Turskoj od usredotočenosti na svoje ponašanje u Turskoj, posebno nakon njegovih skandaloznih odnosa s Daešom* u Siriji”, dodao je Assad, tvrdeći da je Daesh “prodavao sirijsku naftu kroz Tursku pod kišobranom američkog ratnog zrakoplovstva”.
“Definitivno to možemo potvrditi, ne zato što imamo dokaze, ali ponekad ako nemate dokaze imate indikatore. Turska je koristila teroriste koji dolaze iz različitih zemalja Sirije. Istu su metodu koristili u Libiji; sirijske su teroriste koristili u Libiji, možda s drugim nacionalnostima. Dakle, samo je po sebi razumljivo i vrlo vjerojatno da koriste tu metodu u Nagorno-Karabahu, jer kao što sam ranije rekao, oni su ti koji su pokrenuli taj problem, taj sukob; oni su potaknuli ovaj sukob. Oni žele nešto postići i oni će se koristiti istom metodom”, dodao je sirijski predsjednik.
OPTUŽBE ZA TURSKU UMIJEŠANOST U NAGORNO-KARABAHU
Erevan je ranije optužio Tursku zbog njezinog navodnog uključenja u sukobe koji traju u Nagorno-Karabahu, a armenski premijer Pašinjan tvrdio je da je “oko 150 visokih turskih vojnih osoba” izravno zapovijedalo azerbajdžanskim operacijama u Nagorno-Karabahu.
Prije toga, Armenija i Francuska optužile su Ankaru za korištenje sirijskih plaćenika u sukobu, što su Turska i Azerbajdžan negirali.
Ankara i Baku također su odbacili izvještaje o rušenju armenskog zrakoplova Su-25, kojeg je navodno oborio turski F-16 na tom području.
Posljednji tijek sukoba u Karabahu eskalirao je prošlog mjeseca, kada su se i Armenija i Azerbajdžan međusobno optuživali za agresiju na liniji kontrole. Baku je najavio “protuofenzivu” i djelomičnu mobilizaciju, dok je Erevan najavio potpunu mobilizaciju.
Regija Nagorno-Karabah, poznata i kao Artsakh, proglasila je neovisnost od sovjetskog Azerbajdžana 1991. godine, što je rezultiralo velikim sukobom između armenskih i azerbejdžanskih snaga, koji je trajao između 1992. i 1994. U to je vrijeme rat odnio tisuće života s obje strane, prisilivši također preko milijuna ljudi na napuštanje tog područja, prije nego što je Moskva uspjela posredovati u dogovoru o prekidu vatre između Bakua i Erevana.