Četvrtak, 19 prosinca, 2024

Ako ponovno "zapuca" imamo iz čega pucati

Vrlo
- Advertisement -


Ministarstvo unutarnjih poslova Županije Sarajevo u prvoj polovici ove godine oduzelo je od građana na desetine pušaka, pištolja, eksplozivnih naprava i stotine tisuća komada streljiva u ilegalnom posjedu.
Procjene govore kako se u Bosni i Hercegovini trenutno nalazi između 750.000 i 800.000 komada ilegalnog oružja, a glasnogovornik MUP-a ŽS-a Irfan Nefić kaže kako se godišnje podnese između 100 i 150 kaznenih prijava za nošenje ovakvog naoružanja.
Prema Nefiću, u skoro svim slučajevima u kojima se prijeti vatrenim oružjem ili se ono upotrijebi prilikom činjenja kaznenih djela, ispostavi se kako se radi o ilegalnom posjedovanju.
Ove godine zabilježen je i rast broja izdanih odobrenja za nabavku vatrenog oružja, a u nekim slučajevima ilegalno naoružanje iz rata se prepravlja u lovačko, koje se zatim prijavi. Putem interneta, kako saznaje Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), moguće je kupiti razno ilegalno naoružanje bez dozvola.
Stručnjaci kažu kako je najviše ilegalnog oružja zaostalo iz rata, a da ga građani zadržavaju iz straha od budućih sukoba.
Stručnjak za sigurnost Damir Alagić kaže kako se u BiH od rata nalaze iznimno velike količine ilegalnog automatskog oružja.
“Radi se o strahu koji građani BiH osjećaju od rata i to je jedna činjenica koja utječe na količinu oružja koje se nalazi u posjedu a nije u skladu sa zakonom”, kaže Alagić i dodaje kako je ilegalno naoružanje opasno i zbog mogućih terorističkih napada, te predlaže sustav u kojem bi država otkupila oružje od građana.
Nezakonito oružje u kaznenim djelima
U BiH ne postoji službena procjena o količini ilegalnog naoružanja. Međutim, prema istraživanju UNDP-a iz 2010., radi se o oko 750.000 komada, dok je Europska agencija za zaštitu granica Frontex ove godine upozorila na opasnost uslijed krijumčarenja naoružanja iz BiH, gdje se, prema njima, nalazi oko 800.000 komada oružja u ilegalnom posjedu.
Prema podacima MUP-a ŽS-a, u prvoj polovici 2016. od građana je oduzeto 27 pištolja, 11 pušaka, dvije eksplozivne naprave, četiri ručne bombe i oko 200.000 komada streljiva različitog kalibra koji su bili u posjedu bez potrebnog odobrenja.
Glasnogovornik Nefić kaže kako u BiH ima dosta zaostalog vojnog oružja, koje nije moguće legalizirati jer se ne mogu dobiti odobrenja za automatske puške i eksplozivne materijale.
“Naši policajci u tijeku redovnih aktivnosti, a i nekih posebnih aktivnosti, pronađu znatan dio takvog oružja. Takvo oružje se oduzme i izvješće o počinjenom kaznenom djelu dostavlja Općinskom sudu u Sarajevu. Propisana kazna je od šest mjeseci do dvije godine. Mi prosječno svake godine imamo od 100 do 150 takvih slučajeva”, kaže Nefić.
Dodaje kako se u 98,5 posto kaznenih djela u kojima se upotrijebi vatreno oružje ili se njime prijeti, radi o oružju koje nema odobrenje nadležnog organa.
Jedino građani mogu, uz odobrenje MUP-a, oružje za samoobranu i lov kupiti u radnjama u kojima se legalno prodaje, po cijenama od 500 do 2.000 konvertibilnih maraka. Međutim, kako saznaje BIRN BiH, u nekim slučajevima ilegalno vojno naoružanje iz rata se prepravlja te prijavljuje i koristi kao lovačko.
Naime, kako je BIRN-u BiH pojašnjeno u policijskim agencijama, oružje s rafalnom paljbom se u oružarskim radnjama dovodi na razinu lovačkog oružja, skidanjem bajuneta, nastavka za tromblonske mine, a ograničava se i broj metaka.
Stručnjak za sigurnost Damir Alagić smatra kako je mala razlika između vrhunskog lovačkog oružja i vojnog snajpera.
“Imamo situaciju da se vojna puška “papovka” prepravljena u karabin se prodaje, a vi lovačkom puškom karabinom možete uraditi zlo isto kao što ga možete uraditi vojnim snajperom”, kaže Alagić.
Tvrdi kako veliki broj osoba zadržava ratno oružje iz straha od budućih sukoba.
Nikad se neće iskorjeniti
“Naša ratna prošlost je realna i utiče na sadašnjost. Stoga je sasvim jasno da određena količina automatskog naoružanja neće biti nikada predana”, naglašava Alagić.
Na društvenim mrežama, kao i preko različitih portala, moguće je bez dozvola kupiti ilegalno oružje. Pištolj CZ 9 mm bez papira košta oko 1.800 KM, dok je TT 7,62 mm 700 KM, ‘Zastavina’ puška M48 200 KM…
Prema saznanjima BIRN-a BiH, ovi portali i društvene mreže se i nadziru, te je u posljednje vrijeme smanjena trgovina naoružanja na ovakav način.
Moguće je legalno nabaviti oružje za samoobranu i lov uz odobrenje MUP-a.
Nefić ističe kako je u prvom polugodištu 2016. fizičkim osobama izdato 576 odobrenja za nabavku vatrenog oružja, što je 14 odobrenja više nego u istom razdoblju 2015. godine.
Pojašnjava kako oružje za koje se može dobiti odobrenje nadležnog organa su pištolji, revolveri, sportsko i lovačko oružje, s tim kako za streljačko i lovačko oružje osoba mora imati 18, a za nabavljanje pištolja, revolvera, 21 godinu.
“Građanin mora imati opravdan razlog za nabavljanje oružja, najčešći je zaštita svoje osobne sigurnosti, zatim obavljanje određenih poslova, specifičnih poslova i zadataka, bavljenje sportskim streljaštvom i sudjelovanje u radu lovačkih udruženja”, kaže Nefić.
Uvjet za dobivanje dozvole, prema Nefiću, je potvrda o neosuđivanosti i zdravstveno uvjerenje o sposobnosti rukovanja oružjem.
“Policijske uprave formiraju povjernenstva za razmatranje odobrenja za nabavku oružja. Zakonski rok za izdavanje odobrenja za nabavljanje oružja i municije je 30 dana, to je skraćeni postupak, odnosno 60 dana posebni ispitni postupak”, objašnjava Nefić.
Jasmin Kujović iz tvrtke KM Trade kaže kako građani mogu u njegovoj radnji legalno nabaviti jedino oružje za samoobranu i lov. Naglašava kako, prema podacima kojima raspolažu, u ovoj tvrtki nije došlo do povećanja prodaje naoružanja i streljiva.
“Streljivo i naoružanje se prodaje samo uz odobrenje za nabavku za koje je nadležna policijska uprava, i ona evidentira i izdaje odobrenja onoliko koliko se može prodati ili kupiti… Cijene oružja, ovisno o modelu i kvalitetu oružja, kreću se od 500 do 2.000 KM, i pištolji i puške, sve ovisno od modela i kvaliteta i što žele ljudi time loviti”, kaže Kujović.
Otkup i uništenje oružja
Stručnjak za sigurnost, Alagić smatra kako je ovako veliki broj naoružanja u BiH opasan jer se ono koristi u raznim kaznenim djelima, a može biti iskorišteno i za potencijalne terorističke napade.
U MUP-u ŽS navode kako je akcija “Žetva” stalno otvorena i građani mogu donijeti bilo kakvo oružje i predati ga bez sankcija.
Međutim, pošto se ova akcija pokazala nedovoljnom, Alagić predlaže osnivanje državnog fonda za otkup oružja od građana.
“Koliko god to izgleda apsurdna situacija, po meni je jedina realna. Predaš pušku – dobiješ novac. To je jedini način u ovoj zemlji besparice. Mislim da je u ovoj situaciji to rješenje da ta automatska puška ima neku vrijednost – 300, 500 KM – i da se na taj način ide ka smanjenju broja nelegalnog naoružanja u BiH i na svim ovim našim prostorima”, zaključuje Alagić.
Dnevnik.ba

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

BELGIJSKI PRIMJER: Hoće li OHR svim stanovnicima bordela zvanog BIH dodijeliti pravo na mirovine?

  Prije nekoliko dana američki ambasador poredao je bošnjačke političare kao najjeftinije kurvice u bordelu i jasno im rekao što...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -