”Aktivnosti koje se događaju danas na terenu a povezane su a akcijom kodnog naziva Meso rezultat su rada službenika Uprave za neizravno oporezivanje, koji su u prethodnih nekoliko godina istražili određene nepravilnosti kad je u pitanju prometovanje mesa i mesnih prerađevina kod nekoliko poreskih obveznika, nakon čega su pripremili izvještaje i proslijedili Tužiteljstvu BiH”, priopćeno je iz Uprave za neizravno oporezivanje.
Kako se navodi, prvi izvještaj proslijeđen je Tužiteljstvu BiH 2011. godine, nakon čega su izvršene još dvije dopune osnovnog Izvještaja u tijekom 2013. i 2014. godine.
Tim izvještajima obuhvaćeno je ukupno 20 osoba, od čega 14 fizičkih osoba i šest pravnih lica, koji se sumnjiče da su počinile veći broj kaznenih djela iz oblasti neizravnih poreza.
”Procjenjuje se da je proračun BiH oštećen za nešto više od 11 milijuna KM, po osnovu sumnje da su počinjena krivična djela organiziranog kriminala, porezne utaje, neplaćanja poreza, pomaganja u činjenju kaznenih djela, krivotvorenja poslovne dokumentacije i uništavanja poslovne dokumentacije”, obznanjeno je iz Uprave.
Kroz vremensko razdoblje od nekoliko godina, službenici Uprave za neizravno oporezivanje iz Sektora za provođenje propisa i Sektora za poreze, vršili su kontrolne aktivnosti na terenu.
”Inspektori u Sektoru za poreze vršili su kontrolu poslovanja firmi koje su predmet Izvještaja, ali svih ostalih firmi koje su bile poslovni partneri firmama koje su sastavni dio Izvještaja koji je proslijeđen Tužiteljstvu BiH. Vrlo je važno za naglasiti da je Uprava spriječila i određenje zahtjeve za povrat PDV-a, koje su tražile neke od kompanija koje se nalaze u Izvještajima proslijeđenim Tužiteljstvima BiH”, navodi Uprava za neizravno oporezivanje.