BiH je, prema analizi vodeće agencije u svijetu za procjenu globalnog rizika AON, zemlja s visokim rizikom i najgora u regiji kada je riječ o riziku od terorizma i političkog nasilja.
U godišnjem izvješću AON-a navodi se da rizik od terorističkih napada, sabotaža, štrajkova, građanskih previranja, ali i od pobuna i građanskog rata ostaje na visokoj razini i da je BiH i po tome najgora u regiji.
“Albanija i Sjeverna Makedonija imaju rejting srednjeg rizika, dok Srbija i Crna Gora imaju nizak rizik od terorizma”, navedeno je u izvješću.
Kada je riječ o općem riziku, AON navodi da je on u BiH ostao nepromijenjen u odnosu na prethodnu godinu, prenosi “Glas Srpske”.
“I kada je riječ o općem riziku za poslovanje, BiH je najlošije rangirana u regiji, pošto su Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija označene kao zemlje sa srednjim rizikom. Politički sustav je nestabilan nakon što nije došlo do formiranja vlasti poslije općih izbora u 2018. godini, kao i zbog nesuglasica između političkih i etničkih frakcija”, dodaje se u izvješću.
Profesor Fakulteta sigurnosnih znanosti Univerziteta u Banjaluci Dragomir Jovičić kaže da nema razloga da se sumnja u ocjenu da je u BiH pogoršana sigurnosna situacija, ali ističe da nema potrebe ni na koga sa strane prebacivati krivicu ili odgovornost zbog takvog stanja.
“O kakvoj političkoj stabilnosti govorimo u zemlji u kojoj hrvatskom članu Predsjedništva BiH smeta Pelješki most ili u kojoj deset mjeseci poslije izbora nije formirana legitimna vlast. Utjecaj stranog faktora na političku nestabilnost i narušenu sigurnosnu situaciju u BiH sigurno postoji, ali na BiH leži najveća odgovornost za takvo izvješće`AON-a`”, naveo je Jovičić.
On je dodao da je u odnosu na prošlu godinu, migrantska kriza dodatno narušila sigurnosnu situaciju i da je dobro ako investitori pristaju uložiti ijednu KM u BiH.
Predsjednik Foruma za sigurnost u Banjaluci Radislav Jovičić kaže da je stabilna sigurnosna situacija temelj za sve ostalo.
“Sigurnost nije sve, ali bez sigurnosti nema ničega. Bez stabilne sigurnosne situacije nema ulaganja, ni međuetničkog razumijevanja, nema ništa, jer nitko ne želi ulagati novac u nesigurno područje”, kaže Jovičić./Srna/HMS/