Dok političari, povjesničari polemiziraju oko Principove uloge, poduzetni vlasnici jednog sarajevskog hostela cijeli događaj su marketinški iskoristili
Žena je pogledala fotografiju mladog čovjeka s tamnim očima i podšišanim brkovima. “To je srpska teroristička organizacija, on je bio terorist”, konstatirala je žena. Za obilježavanje 100. godišnjice atentata na Franju Ferdinanda i početka Prvog svjetskog rata sarajevske vlasti se u sjeni građanskih prosvjeda intenzivno pripremaju. Spomen-muzej na obali sarajevske rijeke Miljacke temeljito je preuređen, no još nisu vraćene Principove stope koje su godinama kasnije nakon atentata napravile komunističke vlasti. Ubojstvo nadvojvode Franje Ferdinanda i njegove supruge Sofije bilo je okidač za izbijanje Prvog svjetskog rata u kojem je poginulo više od 40 milijuna ljudi. Za jedne je Gavrilo Princip junak, za druge obični ubojica, terorist… O njegovu liku i djelu nema jedinstvenog stava, kao ni o čemu kad je u pitanju BiH, tri naroda, tri različite istine. 100 godina poslije atentata na Franju Ferdinanda, Srbi, Hrvati i Bošnjaci imaju svoju viziju o ulozi Gavrila Pricipa i pokretu Mlada Bosna čiji je on bio član. U nacionalnoj i politički podijeljenoj zemlji i danas se punim žarom i nacionalno nabrijanim intenzitetom raspravlja o prošlosti. Za neke Bošnjake, poput žene u muzeju, Gavrilo Princip je ‘terorist’ koji je bio angažiran na ujedinjenju pravoslavnih Srba na štetu bosanskih muslimana – Bošnjaka ili Hrvata katolika.
Generalni stav da je Princip heroj kojeg su godinama forsirale bivše komunističke vlasti Jugoslavije, nakon rata 90-ih jednostavno je pobjegao iz glava, škola, politike… Dok političari, povjesničari polemiziraju oko Principove uloge, poduzetni vlasnici jednog sarajevskog hostela cijeli događaj su marketinški iskoristili. Zidove na ulazu u predvorje hotela, sobe ukrasili su slikama ubijenog austrougarskog prijestolonasljednika Franje Ferdinanda i njegove supruge Sofije. Čak i sobe nose njihova imena. Dok ležite na bračnom krevetu s plafona vas gleda zaljubljeni austrougarski par.
U selu Obalj u blizini Grahova poštovatelji lika i djela Gavrila Principa i njegovi rođaci obnavljaju u posljednjem ratu srušenu Principovu rodnu kuću. “Rušena je tri puta, u dva svjetska rata i u ovom zadnjem u BiH”, prepričavaju mještani sela Obalj koji još ljubomorno čuvaju spomen na svog sumještanina heroja. Dok povjesničari, političari, obični puk polemiziraju o Principu, njegov potomak i imenjak Gavrilo Princip iz Istočnog Sarajeva kaže da se i danas rado druži s Bošnjacima i Hrvatima, prijateljima iz djetinjstva. “Nažalost, narodu u BiH su mnoge stvari nametnute. Bojim se da će nam, opet, netko iz inozemstva nametnuti i novu povijest. Jedini spas nam je da se opametimo, pretke moramo poštovati, baš kao i ljude s kojima živimo bez obzira na njihove vjeru i naciju”, poručuje pomirljivo Gavrilo treći.
VL