S kefijom oko vrata, simbolično zamotan poput Arafata, i uz pratnju Jahje Muhasilovića, SDA stručnjaka za braću s Bliskog Istoka, Avdo Avdić, naše slavno pero, odvažno je zakoračio u Siriju i još odvažnije vratio se. No, ono što ostaje misterija je – tko je točno čuvao Avdu u toj zemlji “slobode i demokracije”, gdje su se, prema njegovim riječima, diktatori rušili, a revolucije slavile? Čini se da su ga “naši” čuvali – jer kako drugačije objasniti takvu sigurnost usred kaosa?
kako prepoznati rat
Ako želite znati kada počinje rat, kažu, ne gledajte TV “Face” jer tamo se rat vodi svaki dan s istim analitičarima. Umjesto toga, pratite aerodrome i diplomatske letove. Kad počnu “dostojanstveno odlaziti” strani ambasadori ili ako primijetite naše političare s obiteljima na granicama, znajte da se sprema belaj. Avdo Avdić s press naljepnicom i šlemom također je često bio znak. U Ukrajini, gdje je prije izvjesnog vremena “mirisao barut”, predviđao je ruske napade na BiH i regionalni kaos. No, ništa od toga nije se dogodilo osim njegovih ekskluziva.
avdin put u siriju
Njegov pohod u Siriju bio je jednako simboličan. S Jahjom Muhasilovićem, SDA stručnjakom za ratovanje i neuspješnim kandidatom za načelnika Starog Grada, te s dr. Sharifom Hakmijem, vratili su se s pričom o “slobodi”, rušenju Assada i preuzimanju vlasti od strane “pobunjeničkih snaga”. Naravno, slika je bila unaprijed pripremljena: doček s kolačima, priče o sirotinji i par teatralnih scena s kalašnjikovima na ulici. Slogan? “Mi smo uvijek na strani žrtve.”
No, ono što je bilo vidljivo – a što Avdo nije uspio sakriti – je pravo lice “slobode” u Siriji. ISIL-ovci, sad preobučeni u “pobunjeničke snage”, i dalje su nosili zastavu svoje “pravedne borbe”, dok su brat Erdogan i ostali regionalni “lešinari” uzimali što je ostalo od zemlje.
ko je čuvao avdu
Dok je Avdić bio pod 24-satnom zaštitom policije nakon prijetnji smrću u BiH, u Siriji mu je, čini se, zaštitu pružala neka druga ruka. Nije teško zaključiti – “naši”. Jer u redovima terorističkih snaga koje su harale Sirijom bilo je proporcionalno najviše “naših” državljana, a Jahja Muhasilović i dr. Hakmi teško su djelovali kao ozbiljna pratnja.
Je li Avdo bio siguran jer je bio među “svojima”? Sudeći prema njegovim pričama i povratku kući, sve upućuje na to. Možda je zato njegov smješak na kraju misije govorio više od svih riječi.
što sada
Dok Sirija tone u nove sukobe, Sarajevo opet talasa s “braćom”. Novo udruženje “Društveni kongres Sirijaca” već održava sastanke, a retorika o “šiitima u BiH koji će doživjeti sudbinu Sirije” ne sluti na dobro. Čini se da mi nikada ništa ne naučimo, ali itekako volimo sudjelovati u tuđim ratovima. Jer mi smo, kako bi rekao Avdo, uvijek na strani žrtve. Ili barem onih koje sami proglasimo takvima.