Ponedjeljak, 23 prosinca, 2024

Evo gdje su završile tisuće muslimana ustaša koje su izbjegle Bleiburg

Vrlo
- Advertisement -

Tisuće muslimanskih boraca, koji su bili dio ustaških i nacističkih formacija tijekom Drugog svjetskog rata, pronašle su utočište nakon Bleiburga i pada Trećeg Reicha. Ti borci, uključujući pripadnike famozne Handžar divizije, pobjegli su pred Titovim komunistima u Italiju i Austriju, gdje su se predali savezničkim snagama. No, njihov put nije završio.

Iz logora u Riminiju i drugim kampovima diljem Europe, mnogi su prebačeni na Bliski istok, gdje su se odjednom transformirali iz boraca za nacističke zakone u Palestini u pripadnike “ugrožene manjine”. U vrlo kratkom vremenu, ovi ljudi, koji su se do jučer borili za rasne zakone protiv Srba i Židova, našli su se u redovima arapskih vojski, nastavljajući svoju borbu – ovaj put protiv Židova u Palestini.


Zamisli ovu situaciju

Zamisli malog Židova koji je preživio Sarajevo. Njegova obitelj je pobijena, njegova kuća spaljena, njegova prošlost izbrisana zločinima istih onih koji su nosili oznake Handžar divizije. Nakon rata, preživio je put do Izraela – možda preko logora za raseljene osobe – i pridružio se izraelskoj vojsci, bori se za svoje pravo na postojanje, za novi dom i budućnost.

A sada zamisli tu scenu. Taj mali Židov, odrasli mladić s puškom u ruci, stoji na frontu u Palestini. S druge strane nišana, među arapskim vojnicima, stoji isti onaj čovjek koji mu je pobio obitelj u Sarajevu. Taj nacist, koji je do jučer provodio rasne zakone i ubijao u ime ideologije čiste arijevske rase, sada je redefiniran kao “žrtva” i “ugroženi musliman”. A mali Židov? On više nije žrtva. On je sada “cionist”, neprijatelj.

Ironija je bolna. Moralni apsurd očit. Povijest, iako očigledna, postaje nevjerojatna.


Preobrazba: Od nacista do boraca za arapsku stvar

Nakon završetka rata i kolapsa nacističke Njemačke, arapski svijet pokazao je iznenađujuću solidarnost prema ovim bivšim borcima. Sirija je ponudila azil, a arapski agenti brzo su počeli regrutirati Bošnjake i druge balkanske muslimane za borbu u Palestini. Većina ih je integrirana u Arapsku oslobodilačku vojsku i sudjelovala u ranim sukobima protiv izraelskih snaga.

Službeni dokumenti Palestine Posta iz tog razdoblja jasno pokazuju kako su arapske države, poput Sirije i Iraka, aktivno tražile bosanske dobrovoljce kako bi pojačale svoje redove. Ovi borci su, bez obzira na svoju nacističku prošlost, bili dočekani kao heroji i integrirani u vojne strukture koje su se borile za palestinsku stvar.


Uloga u Palestinskom ratu 1948. godine

Bošnjački borci, raspoređeni u bataljone poput Jermuka i Edžnadina, sudjelovali su u nekim od ključnih bitaka tijekom rata za Palestinu 1948. godine. Prema arhivima Haganaha, nekoliko tisuća ovih boraca sudjelovalo je u obrani ključnih položaja, uključujući opsadu Jeruzalema i Jafe.

Njihova transformacija iz nacista u “ugrožene manjine” bila je više nego pragmatična. To je bio politički potez arapskih država koje su ih koristile za vlastite ciljeve, dok su njihove prošle zločine prešućivale ili ignorirale.


Ideološki kontinuitet ili pragmatizam?

Postavlja se pitanje: kako su ti ljudi, koji su u Drugom svjetskom ratu bili dio nacističkog aparata, odjednom postali borci za prava Palestinaca? Je li to bio kontinuitet njihove ideološke borbe – sada usmjerene protiv Židova u Palestini – ili čisti pragmatizam?

Ono što je jasno jest da su arapske države iskoristile njihovu vojnu vještinu i iskustvo. U tom procesu, nacistička prošlost Bošnjaka i drugih balkanskih muslimana bila je gurnuta pod tepih, dok su se njihovi životi ponovno prilagodili borbi za novu ideologiju.


Od Sarajeva, Fazlagića Kule, Sutjeske do Bliskog istoka. A onda nazad do Siska i Grabovice

Priča o bošnjačkim nacistima, koji su nakon Bleiburga završili kao borci za palestinsku stvar, fascinantno je svjedočanstvo o tome kako se povijest može preokrenuti u trenutku. Ljudi koji su jednom provodili rasne zakone protiv Srba i Židova, našli su se u novoj ulozi – kao pripadnici “ugrožene manjine” u Palestini.

No, pitanje koje ostaje: što je s onim malim Židovom, čija obitelj više ne postoji jer su je ubili ti isti “ugroženi”? Što povijest ima reći o njemu, osim da je iz žrtve postao neprijatelj u očima onih koji su ga već jednom pokušali izbrisati?

 

- Advertisement -

15 KOMENTARI

guest

15 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

MIROVINE IM BAŠ RASTU: No standard će skočiti samo onima koji ne žive u Njemačkoj. Evo zašto…

Njemačka ulazi u 2025. s nizom promjena koje će značajno utjecati na financijsku svakodnevicu građana. I dok mirovine rastu,...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -